Savivaldybės taryba trečiadienį ėmėsi svarstyti Tvarkymo ir švaros taisyklių pakeitimus, jog menininkai renginio, filmo filmavimo ar pasirodymo metu turėtų gauti savivaldybės Istorinės atminties komisijos pritarimą, jei jie planuoja kaip nors naudoti skulptūras, paminklus ar atminimo lentas minėtose vietose.
Leidimo reikėtų, jei pasirodymo metu šiuos objektus planuojama apšviesti, papuošti, uždengti ar atlikti su jais bet kokius kitus veiksmus.
Griežtinimu imamasi po to, kai pernai lapkritį, savivaldybei ruošiantis nukelti P. Cvirkos paminklą, dvi menininkės, vykdydamos meninę akciją, apdengė skulptūrą dirbtinėmis sąmanomis, nors savivaldybė tvirtino tokiam veiksmui leidimo nedavusi ir pašalino dekoracijas. Pačios menininkės tuomet tai pavadino „beprecedenčiu cenzūros aktu“.
Savivaldybės Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas pristatydamas pakeitimus tarybos nariams teigė, kad jie atsirado sutarus su Istorinės atminties komisija.
Taisyklių pakeitimais taip pat siekiama nustatyti, jog prašymą dėl renginio jo organizatoriai savivaldybės administracijai turėtų pateikti bent prieš 20 dienų, o esant keliems prašymams dėl tos pačios vietos tuo pačiu laiku, pirmenybė būtų suteikta besikreipusiems anksčiau.
Kartu siūloma atsisakyti nuostatos, kad prašymo dėl renginio negalima teikti anksčiau nei prieš pusmetį, nes koncertų ar kitų didelių renginių organizatoriai juos, anot G. Lepersko, planuoja gerokai anksčiau.
„Praktikoje nepasitvirtino, kad žmonės kažkaip dirbtinai teiktų prašymus siekdami užsirezervuoti vietas kažkokiems nebūtiems renginiams“, – tvirtino G. Leperaskas.
Meras Remigijus Šimašius kvietė svarstyti ir galimus sugriežtinimus atsižvelgiant į pastarųjų mėnesių aktualijas, kai anksčiau išduoti leidimai renginių organizatoriams vėliau kertasi su gretimais valstybiniais renginiais, turėdamas omenyje „Šeimų maršo“ organizuotą protestą sausio 13-ąją prie Martyno Mažvydo bibliotekos, šalia Seimo.
„Mes neliečiame dabartinių aktualijų, kai atsirado žmonių, kurie nori hijackinti (angl. užgrobti – BNS) valstybines ir kitas šventes. Kol kas mūsų taisyklėse, kiek pamenu, tik prieš kelerius metus įtvirtinta, kad Katedros aikštėje mišių metu neturėtų garsūs renginiai vykti“, – teigė meras.
„Bet jei daliai žmonių nesuprantamos bendro sugyvenimo normos, kad kažkas vieną renginį turi, tai nereiškia, kad už tvoros gali triukšmauti ir kitą renginį daryti – galbūt tose taisyklėse tai galėtų atsispindėti. Galbūt galime daugiau demokratinės tvarkos įvesti mūsų mieste – siūlau sistemiškai žiūrėti ir labai labai rimtai pasitarti apie tai“, – ragino jis.