Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Haskių veislės mažylė šiuo metu glaudžiasi Vilniaus gyvūnų globos namuose. Ji, kartu su dviem sesutėmis ir broliuku, ten atkeliavo po to, kai jie buvo paimti iš nelegaliai gyvūnus pardavinėjančio asmens.
„Buvo pastebėtas skelbimas, kad būtent parduodami haskių mišrūnai, įrašyta skelbime kaina, bet nepažymėtas veisėjo, nei prekiautojo registracijos numeris, kuris yra privalomas“, – pasakoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovė Diana Šutovienė.
Šunyčiams pasisekė – dažniausiai panašaus likimo gyvūnėliai susiduria su gerokai didesnėmis sveikatos problemomis.
„Jie atvyko sveiki, be klinikinių ligos požymių, vienintelis, kas buvo, kad jie turėjo endoparazitų, tai yra kirmėlių, taip liaudiškai pasakius“, – sako Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė Agnė Žėbienė.
Dažnai Vilniuje ir aplinkinėse teritorijose rastų nelegalių veisėjų gyvūnai prisiglaudžia Vilniaus gyvūnų globos namuose. Ten atvykėliai gauna laikiną prieglaudą ir pirmąją veterinarinę pagalbą.
„Mes paimam gyvūnus iš netinkamų laikymo sąlygų, tai ir šiandien dienai mes turim daugiau nei 10 gyvūnų, kurie yra paimti iš blogų sąlygų. Jie buvo prie būdos, jie buvo neprižiūrėti, negydomi“, – teigia A. Žėbienė.
Perkant legaliai – išlošiama
Iš nelegalaus veisėjo augintinį įsigyti žmonės nusprendžia suvilioti žemos kainos. Tačiau veterinarijos gydytoja sako, kad dažniausiai įsigyti šunį iš patikimų veisėjų yra netgi pigiau. Nors iš pradžių sumokėsite didesnę sumą, ateityje, tikėtina, prireiks gerokai mažiau investicijų į jo sveikatą.
„Kiek jis sirgs, mes negalim numatyt, bet, be abejo, kada padaryti tam tikri tyrimai sveikatos, taip pat tam tikri genetinių ligų testai, mus kažkiek apsaugo ir tikrai gerokai sumažina tikimybę tam tikrų ligų ateityje“, – sako veterinarijos gydytoja Inga Alaburdaitė.
Be aibės įvairiausių parazitinių, virusinių, genetinių ir kitų ligų, nelegaliose veisyklose auginti šunys dažnai susiduria ir su psichologinėmis problemomis, kurios gyvūną gali lydėti ir visą gyvenimą.
Specialistai pabrėžia, kad augintinio įsigijimas yra ilgalaikė atsakomybė, todėl žmonės privalo atsižvelgti į tai, kiek gyvūno priežiūra jiems kainuos kantrybės, laiko ir pinigų.
„Šuns įsigijimas nėra tiesiog nusipirkt batų porą. Tai kartais gali trukt pusmetį ar metus, kad surastumėt tai, ko jums iš tikrųjų reikia“, – teigia I. Alaburdaitė.
Visgi, prieš priimant sprendimą įsigyti augintinį, specialistai pataria pirmiausia iš arčiau susipažinti su gyvūnų priežiūra, rinktis pagalbą beglobiams gyvūnams.
Nors vis dar pasitaiko žiauraus elgesio su gyvūnais ir nelegalaus jų dauginimo atvejų, tendencijos, kaip teigia VMVT atstovė, yra pozityvios. Kasmet konfiskuojama vis mažiau gyvūnų. Tam, kad skaičiai mažėtų toliau, svarbu, kad gyventojai neliktų abejingi ir patys nepalaikytų nelegalios veiklos, o tokią pastebėję – praneštų tarnyboms.
„Daugiau yra gyvūnų, augintinių konfiskuojama iš laikytojų, kurie ne tai, kad nelegalią veiklą vykdė, bet jie paprasčiausiai pažeidžia gyvūnų gerovės laikymo taisykles, žiauriai elgiasi su gyvūnais“, – sako D. Šutovienė.
Informuoti apie pastebėtus gyvūnų sveikatos ir gerovės pažeidimus, įtariamas nelegalias veisimo veiklas šalyje ne tik galima, bet ir privaloma. Tokiu atveju reikia kreiptis į VMVT padalinį.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.