• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Smurtas artimoje aplinkoje – vis dar itin opi problema Lietuvoje. Pasak lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos – fizinį ar emocinį smurtą patyrė kas trečia Lietuvos moteris. Tiesa, požiūris Lietuvoje, kad smurto prisiprašo pati moteris, išlieka gajus.

Smurtas artimoje aplinkoje – vis dar itin opi problema Lietuvoje. Pasak lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos – fizinį ar emocinį smurtą patyrė kas trečia Lietuvos moteris. Tiesa, požiūris Lietuvoje, kad smurto prisiprašo pati moteris, išlieka gajus.

REKLAMA

Ernesta (vardas pakeistas) jau tris mėnesius glaudžiasi Vilniaus krizių centre. Čia atėjo po to, kai buvęs sugyventinis ją sumušė taip stipriai, kad moteris iki šiol negali pajudinti trijų rankos pirštų. Dėl to jai suteiktas invalidumas. Moteris sako, kad iki šiol kentė ir nuo smurtautojo nebėgo, nes bijojo. Dėl to paties ilgai ir slėpė, kas vyksta jos šeimoje. Dabar sako suprantanti, kad tokiems santykiams kelią turėjo užkirsti vos jiems prasidėjus.

„Kai ateina pas tave į namus, ponas ir jau jaučiasi aš čia šeimininkas. Neįsileisti į namus. Nesikviesti, neleiskit į namus, bus laikas – ateis į svečius. Taip. Nes jis kaip buvo atėjęs į svečius, buvo nauji metai, kaip atėjo, taip išeiti nenoriu“, – pasakoja Ernesta.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar moters vaikai – pas laikinus globėjus. Ji pati bando atsigauti po metų, praleistų smurto persotintoje aplinkoje. Ernesta pasakoja, kad sugyventinis iš jos atėmė telefoną, kad ši neišsikviestų policijos, sekdavo ją net iki tualeto ar vonios, kad ji nepabėgtų. Su smurtautuju vienuose namuose laikė ir tai, kad bėgti ilgą laiką nežinojo kur.

REKLAMA

„Tu nepabėgsi. Vieną naktį tu gali pernakvoti pas draugę. Bet vis tiek tu grįši, vis tiek žinai, kas bus“, – sako Ernesta.

Išsivaduoti padėjo socialinė darbuotoja, papasakojusim kad apsigyventi galima Vilniaus krizių centre. Tačiau tokių moterų kaip Ernesta, kurios vis dar gyvena su smurtautojais, mūsų šalyje – apstu. Be to, tyrimai rodo, kad didelė visuomenės dalis vis dar tiki, jog moteris, patirianti smurtą šeimoje, pati to prisiprašo. Tokį stereotipą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba įvardina bene didžiausia kliūtimi kovoje prieš smurtą.

REKLAMA
REKLAMA

„Visuomenė vis dar yra linkusi moteris kaltinti, kad jos yra kažką padarančios arba kaip tik nepadarančios ir dėl to susilaukia smurto iš savo partnerių ir, kad jų rankose yra neva galimybė kažką keisti. Tai yra liūdna žinia“, – teigia tarnybos atstovė Mintautė Jurkutė.

„Čia yra platesnė lyčių nelygybės pasekmė. Tokia gera iliustracija, nes apskritai mūsų visuomenėje moterys užima mažiau palankią padėtį įvairiose visuomenės srityse“, – kalbėjo tarnybos atstovas Donatas Paulauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot tyrimo, trečdalis apklaustųjų įsitikinę, kad moterys, kaltindamos vyrus, linkusios sutirštinti spalvas. Tiek pat tautiečių įsitikinę, kad moteris su smurtautoju santykius nutrauktų, jei tik panorėtų. Trečias gajus įsitikinimas, kad smurtą namie patiriančios moterys iš anksto žinojo su kokiu gyvens. ir esą blogiausia tai, kad tokių įsitikinimų pilni ir specialistai, kurie pagal savo profesiją gelbsti molteris nuo smurto.

REKLAMA

„Vis dar yra manančių, kad netgi moterims patinka, kai smurtą patiria, tai čia, na, sunku, su tuo sutikti, ir žinoma, turint omenyje, kad pagalbą teikiama yra specialistų, ir kad specialistai yra ta pati visuomenės dalis, ir jų nuostatos taip pat yra labai svarbios“, – sako M. Jurkutė.

„Dabar turėtumėme ypatingą dėmesį sutelkti į taip vadinamus šalia stovinčiuosius, angliškai – bystanders. Tie žmonės, kurie – taip tu nesi nukentėjęs, taip tu nesi smurtautojas, tu esi ta visa plačioji aplinka. Ir artimesnė, ir tolimesnė. Ir nuo šitų žmonių nuostatų labai daug priklauso viso šito proceso kokybė“, – mano Margarita Jankauskaitė.

REKLAMA

Socialinė reklama „Palaikyk“ stengėsi keisti įsisenėjusį požiūrį į smurtą. Ypač tarp specialistų ir smurtą iš artimųjų patiriančiam asmeniui. Viename iš kampanijos plakatų vaizduojamas kunigas su prierašu – “Kunige, kaltini smurtą patyrusią moterį, palaikai nusikaltėlį” – šokiravo daugelį ir sukėlė aršių diskusijų audrą internete.

Pasak kunigo Algirdo Toliato, tokie nesantaiką gimdantys metodai kenčiančių moterų neišgelbės. Be to, pasak kunigo, į smurtavimo šeimoje problemą, būtina pažvelgti ir iš vyro perspektyvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vertybės, dorybės… Gali labai daug ką pakeisti. Mūsų žmonių mentalitetas – nekaltinimas, bet ieškojimas. Ir padėt visiems, ir aukoms, ir tiems, kurie smurtauja ir nesusivaldo su savo smurtu. Ir jiems reikia padėti. Jeigu vieną tik problemą išspręsim, o kitos pusės ne… Reikia į situaciją pažvelgti holistiniu būdu“, – teigia kunigas Algirdas Toliatas.

Pasak lygių galimybių kontrolierių, pagalba smurto aukoms šiuo metu pernelyg išsimėčiusi. Todėl esą, norint sumažinti smurto rodiklius šalyje, tai būtina keisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų