Akcijos iniciatorius AB Vilniaus šilumos tinklai šalikais papuošė Katedros aikštėje esančią Gedimino skulptūrą, žaliu šaliku apsigaubė ir Romainas Gary, Gedimino prospekte esanti Žemaitė taip pat dėvi šaliką. Apie artėjantį šaltąjį sezoną simboliškai primena ir Žibintininkas bei gydytojas Cemachas Šabadas su mergaite, ant rankų laikančia katiną.
Didžiausias Lietuvoje šilumos ir karšto vandens tiekėjas teigia, kad megzti šalikai simbolizuoja šaltąjį metų laiką, todėl pasitraukus vasariškiems orams, metas gyventojams suskubti savo būstus ruošti šildymo sezonui.
„Itin šiltas ir saulėtas šiųmetis rugsėjis nustūmė daugelio mintis apie artėjantį šaltąjį laikotarpį, tačiau krentantys lapai ir vis šaltesnės naktys rodo, kad šildymo sezonas artėja. Nors savo klientus nuolat edukuojame apie energetinį efektyvumą, tačiau pastebime, kad dėmesys namams dažnu atveju nėra pakankamas, todėl ši akcija – dar vienas būdas priminti apie pasiruošimo šildymo sezonui svarbą“, – sako bendrovės Klientų komandos vadovas Laurynas Jakubauskas.
Šilti namai – komandinis darbas
Bendrovės teigimu, šilti namai yra komandinis darbas, todėl čia svarbios ne tik šilumos tiekėjo pastangos, namų administratorių rūpestis šilumos punktais, bet ir pačių gyventojų noras pasirūpinti savo būstais.
Tinkamai parengti būstai užtikrina sklandų šildymo sezoną ir komfortišką temperatūrą butuose, o taip pat leidžia sutaupyti šilumos energijos.
„Mes kaip šilumos tiekėjas jau atlikome vamzdynų diagnostiką, remonto darbus, užtikrinančius patikimą šilumos tiekimą iki šilumos punktų. Šių namo inžinerinių įrenginių efektyviu veikimu ir paruošimu rūpinasi namų administratoriai ar bendrijos. Šilumos energijos norinčius sutaupyti gyventojus kviečiame pasirūpinti savo būstais, atlikti veiksmai leidžia sutaupyti ir užtikrina komfortišką temperatūrą būstuose“, – sako L. Jakubauskas.
Pataria, kaip pasiruošti
L. Jakubauskas pabrėžia, kad šildymo sezonui reikėtų ruoštis iš anksto, tačiau ir dabar dar nėra vėlu pasirūpinti būsto sandarumu ir tokiu būdu sutaupyti šilumos energijos.
„Kol orai dar nėra labai šalti, rekomenduojame patikrinti, ar buto langai ir durys yra sandarūs. Jeigu pastebima plyšių, praleidžiančių šilumą, pravartu būtų langus tinkamai sureguliuoti arba užsandarinti silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Šis veiksmas leistų sutaupyti net iki 9 proc. šilumos energijos namuose“, – pataria specialistas.
Vilniečiams, kurie gyvena nerenovuotuose daugiabučiuose namuose, patariama už radiatorių įrengti šilumą atspindinčius ekranus. Tai – foliją primenanti medžiaga, kuri klijuojama ant sienos už radiatoriaus. Tokiu būdu sukuriamas apsauginis barjeras, neleidžiantis šilumai įsigerti į sieną. Ši didelių investicijų nereikalaujanti priemonė leidžia kambaryje temperatūrą padidinti 1-2 laipsniais.
Šilumai iš radiatorių trukdo sklisti ir dulkės, padžiauti skalbiniai, įvairūs baldai, todėl svarbu pasirūpinti, kad tai netrukdytų šilumai maksimaliai sušildyti kambarį.
Šildymo sezoną galima pradėti savarankiškai Sprendimą dėl visuotinio šildymo sezono pradžios priima Vilniaus miesto savivaldybė, atsižvelgdama į lauko oro temperatūrą ir prognozes. Anot centralizuotos šilumos tiekėjo, šilumos poreikis yra individualus. Pastebima, jog vieni klientai šildytis nori anksčiau, kiti – priešingai, pageidauja, kad sezonas būtų pradedama tuomet, kai jau gerokai atvėsta.
L. Jakubauskas primena, kad jeigu atvėsus orams gyventojams kambariuose temperatūra pasirodo per žema, savivaldybės sprendimo dėl šildymo laukti nebūtina – galima pasinaudoti galimybe pradėti šildymo sezoną anksčiau.
„Tokį sprendimą turi palaikyti daugiau negu pusė namo gyventojų (50 proc. + 1). Gyventojų sprendimas turi būti protokoluojamas, paprastai tai daro namo administratorius arba bendrija. Tiesa, anksčiau pradėti šildymo sezoną galima tik tuose namuose, kurių šilumos punktas yra nepriklausomas ir turi įrangą, leidžiančią reguliuoti temperatūrą namo viduje“, – sako jis.
Pernai šia galimybe pasinaudojo 64 Vilniaus daugiabučiai namai, o visuotinis šildymo sezonas sostinėje pradėtas spalio 17 dieną.