Apie mokytojų trūkumą mokyklose naujienų portalo tv3.lt laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.
Jurkevičius, kalbėdamas apie mokytojų trūkumą Lietuvoje, rėžia tiesiai šviesiai – situacija yra kritinė. Direktorius aiškina, jog problemos sprendimo būdų reikia ieškoti nedelsiant, kitaip situacija blogės dar labiau, o tam tikri procesai taps negrįžtamais.
Lietuvoje jau yra savivaldybių, kur kelios mokyklos tarpusavyje dalijasi vienu dalyko specialistu, mokytojų trūkumo problema yra sprendžiama vedant nuotolines pamokas ir tai, pasak Jurkevičiaus, akivaizdi švietimo sistemos spraga, į kurią yra numojama ranka.
„Turėtų sėdėti visų rajonų merai Vyriausybėje, pasakyti, ką darom tokioj situacijoj, kaip galima gyventi tokiame absurdiškame kontekste, nes situacija dar labiau blogėja. Tas vienas mokykloje dirbantis chemikas gali susirgti. <…> Tai susirgus keliems mokytojams, sustos visos mokyklos dalyko mokymas. Įsivaizduokite, kokia yra absurdiška viso rajono situacija“, – aiškina Jurkevičius.
Našta – ant vadovų pečių
Šiandien visa mokytojų paieškų našta yra užmesta mokyklų vadovams. Jie neriasi iš kailio savo švietimo įstaigoms ieškodami specialistų, tačiau Vilniaus licėjaus direktorius su tokia sistema nesutinka. Jis teigia, kad ieškoti mokytojų turėtų aukštesnės instancijos.
„Reikia dabar susirinkti universitetams ar kokioms institucijoms ir žiūrėti. Tai, jei mokyklai reikia mokytojo, tegul ir sprendžia, tegu Seimas ar ministerija atsiunčia mokytoją. Tai jau yra nebe direktoriaus problema. Direktoriaus problema būtų išsirinkti iš 5 matematikos mokytojų tinkamiausią mokyklai. Šiandien švietimo ir mokslo ministerija turėtų siuntinėti trūkstančius mokytojų į atskiras mokyklas“, – sako S. Jurkevičius.
Visgi direktorius Saulius Jurkevičius tikina, kad tam tikros švietimo ar švietimo vadovų asociacijos nesiryžta garsiai priešintis sistemai ir imtis visuotinės iniciatyvos, sprendžiant akivaizdžias švietimo sistemos problemas.
Atlieka liokajišką vaidmenį
Direktorius sako, neva mokyklose dirbantys vadovai ar mokytojai vis dar susiduria su sovietinio režimo ir to meto mąstymo pasekmėmis.
„Yra dalykinės asociacijos, yra vadovų tam tikros asociacijos. Jos atlieka tokį liokajišką, pritarimo, vaidmenį. Per tiek metų, kiek aš buvau švietime, nė karto nebuvo taip, kad paimtų ir kokia mokyklų vadovų asociacija ar galų gale matematikos mokytojų asociacija tiesiog užblokuotų absurdiškus sprendimus.
Jie tiesiog vidiniu savo tokiu baudžiaviniu mentalitetu yra nusiteikę įgyvendinti bet kurią nesąmonę, siekdami, geriausiu atveju, tą nesąmonę šiek tiek pavairuoti, kad ji būtų ne tokia baisi“, – aiškina licėjaus direktorius.
Pašnekovas teigia, kad ne visi įstaigų vadovai jaučia pilietinę pareigą imtis iniciatyvos ir prisidėti prie švietimo sistemos pokyčių, mat nenori veltis į konfliktą ar susilaukti kritikos, kai supranta, kad jokių teigiamų pasekmių galima nesitikėti.
„Daugelis sako, aj, ką mes čia padarysime, kam to reikia. Kiti iš tiesų net nesuvokia, kad gali būti tokie dalykai daromi vien dėl to darymo. Tiesiog yra ta kartą, kuri iš esmės, didžioji dauguma, yra sovietinio mentaliteto. Jie visą laiką yra linkę viskam pritarti“, – tikina laidos svečias.
Visą pokalbį su S. Jurkevičiumi šgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.