„Tai tas rezultatas, kuris esant tokiam mažam rinkėjų aktyvumui, matyt, kitoks ir negalėjo būti. Dar norėjau pastebėti vieną dalyką, kad mes laimėjome pirmą vietą keturiasdešimt penkiuose rajonuose“, – pirmadienį po rinkimų kalbėjo socdemų lyderė Vilija Blinkevičiūtė.
„Aš vis tiek kaip priežastį matyčiau aktyvumą, nes kitų priežasčių tikrai nėra. Tai, ką pasirinko mūsų žmonės, galvoju, ar taip yra nors vienoje valstybėje: kad būtų tiek mažai mandatų, tai yra 11, ir būtų net 8 partijos. Manau, kad nėra. Būsime mes unikalūs šiuo požiūriu, matyt, tai tam turi įtakos mažas atėjęs rinkėjų skaičius“, – sakė socdemų lyderė.
Paprastai, kai rinkėjų aktyvumas yra mažas, iš to laimi ištikimiausius rinkėjus turinčios politinės partijos: Lietuvoje tai yra Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.
Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, rinkėjų aktyvumas šiuose Europos Parlamento rinkimuose siekė 28,35 proc., o taip nutiko dėl to, kad Europos Parlamento rinkimai vyko atskirai nuo antrojo prezidento rinkimų turo. Paskutinį kartą atskirai šie rinkimai vyko tik 2009 metais.
„Nereiškia, kad tas aktyvumas nebus didesnis rudenį, nes didelė didelė Lietuvos visuomenės dalis tikrai laukia rudens ir ruduo Lietuvoje bus įdomus, karštas, atneš didelių permainų, o socialdemokratai toms permainoms labai aktyviai ruošiasi“, – teigė mandatą į Europos Parlamentą iškovojęs Vytenis Andriukaitis.
„Esu įsitikinusi, kad į Seimo rinkimus ateis daug didesnis rinkėjų skaičius negu kad atėjo į Europos Parlamentą ir, ko gero, tas politinis paveikslas gali būti gerokai kitoks“, – pridūrė socialdemokratų lyderė.
Socialdemokratų lyderė pirmadienį po rinkimų ne pirmą kartą taip pat turėjo atsakyti į klausimą, ar rinksis dirbti Europos Parlamente, ar sugrįš į nacionalinę Lietuvos politiką, kai rudenį įvyks Seimo rinkimai. V. Blinkevičiūtė daugelį atsakymų žada birželio 15-ąją, kai vyks partijos konferencija. Ši politikė dažnai bando išlaikyti intrigą iki paskutinės minutės.
Pati V. Blinkevičiūtė vengia tiesaus atsakymo, bet portalo tv3.lt žiniomis, V. Blinkevičiūtė pasirinks vesti partijos sąrašą Seimo rinkimuose, bet neplanuoja dirbti Vyriausybėje socialdemokratų sėkmės atveju.
Lietuvoje Europos Parlamento rinkimus laimėjo valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, kurie iškovojo 3 mandatus iš 11 Lietuvai skirtų vietų.
Antroje vietoje liko Lietuvos socialdemokratų partija, kuri pelnė 2 mandatus, o visos kitos politinės jėgos turės po 1 vietą: tai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Laisvės partija, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, taip pat Petro Gražulio vedama Tautos ir teisingumo sąjunga bei Liberalų sąjūdis.
Pagal pirmumo balsus, į Europos Parlamentą iš konservatorių vyks Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė ir Paulius Saudargas.
Iš socialdemokratų vietas Europos Parlamente iškovojo V. Blinkevičiūtė ir V. Andriukaitis.
Laisvės partiją siųs Dainių žalimą, Liberalų sąjūdis – Petrą Auštrevičių, demokratai – Virginijų Sinkevičių, valstiečiai žalieji – Aurelijų Verygą, lenkai – Waldemar Tomaszewski, Tautos ir teisingumo sąjunga – Petrą Gražulį.
Tačiau politikai dar turės apsispręsti, ar tikrai jie sutinka vykti į Briuselį, nes politinės partijos dar gali padaryti savo rokiruotes, tuomet į Briuselį vyktų kitas už brūkšnio sąraše likęs politikas.