BRT posėdyje buvo tęsiamas pasirengimas gruodžio 16 dieną vyksiančiam Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimui, kuriame bus aptariamas atsako į COVID-19 (koronaviruso) pandemiją koordinavimas, krizių valdymas ir atsparumas, kylančios energijos kainos, saugumas ir gynyba, migracijos išoriniai aspektai, padėtis ES pasienyje su Baltarusija bei situacija Ukrainos pasienyje su Rusija. Valstybių vadovai taip pat aptars pasirengimą kitų metų pradžioje vyksiančiam ES ir Afrikos Sąjungos viršūnių susitikimui.
„ES darbas reaguojant į pasienyje su Baltarusija vykstančią hibridinę ataką turi būti toliau aktyviai tęsiamas visomis penkiomis kryptimis – dėl veiksmingos sienų apsaugos, piktnaudžiavimui atsparių prieglobsčio procedūrų, darbo su migrantų kilmės ir tranzito šalimis, strateginės komunikacijos ir kovos su dezinformacija stiprinimo, taip pat tolesnio spaudimo Lukašenkos režimui taikant ribojamąsias priemones“, − sakė viceministras A. Pranckevičius.
Viceministras atkreipė dėmesį, kad A. Lukašenkos režimas išlieka priešiškas ir nenuspėjamas, o dar agresyvesnių bandymų destabilizuoti ES galimybė yra reali, todėl Lietuva pasisako už nuoseklų tolesnį ES ribojamųjų priemonių Baltarusijai griežtinimą. „ES Tarybai šių metų gruodžio pradžioje patvirtinus penktąjį sankcijų Baltarusijai paketą, turime nedelsiant pradėti darbą rengiant naują sankcijų paketą prieš fizinius ir juridinius asmenis, atsakingus už žmogaus teisių pažeidimus ir migracijos instrumentalizavimą politiniais tikslais. ES taip pat svarbu pripažinti, kad tik bendros, su svarbiausiais ES partneriais koordinuotos sankcijos turės realų poveikį“, − pabrėžė A. Pranckevičius.
Kalbėdamas apie Ukrainą, viceministras Pranckevičius pabrėžė, kad EVT turi aiškiai išsakyti ES palaikymą Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui, bei pasiųsti Rusijai stiprią žinią apie rimtas pasekmes agresijos atveju. „Turi būti parengti konkretūs pasiūlymai dėl atsako į Rusijos
veiksmus ir galimą eskalavimą, įskaitant stiprias ekonomines ir sektorines sankcijas, taip pat dėl paramos Ukrainai didinant jos atsparumą“, − sakė viceministras.
Kalbėdamas apie Kiniją, viceministras pabrėžė ES vienybės svarbą ginant valstybes nares prieš trečiųjų šalių ekonominį spaudimą.
Pasak viceministro, EVT diskusijoje dėl COVID-19 pandemijos tikimasi bendro atsako į pandemiją žingsnių aptarimo – naujos nerimą keliančios viruso atmainos (Omikron) valdymo, koordinuotų sprendimų dėl naujų ribojimų įvedimo, skiepijimo spartinimo, kovos su abejojimu vakcina ir dezinformacija, dalinimosi vakcina su trečiosiomis šalimis.
BRT metu taip pat buvo tęsiamos ES Sutarties 7 straipsnio 1 dalies procedūros Lenkijai ir Vengrijai – vyko klausymai dėl teisinės valstybės principo laikymosi abiejose šiose šalyse. Pristatyta naujausia informacija apie Konferenciją dėl Europos ateities bei pristatytos 2022 m. Europos semestro veiksmų gairės. BRT patvirtino Tarybos aštuoniolikos mėnesių programą bei bendrą Tarybos, Europos Komisijos ir Europos Parlamento deklaraciją dėl 2022 m. ES teisėkūros prioritetų. Be to apsvarstytos Tarybos išvados dėl plėtros ir stabilizacijos bei asociacijos proceso. Tarybos metu ES pagrindinių teisių agentūra pristatė ataskaitą „Antisemitizmas: 2010–2020 m. Europos Sąjungoje užfiksuotų antisemitinio pobūdžio incidentų apžvalga“.