Buvęs sveikatos apsaugos ministras A. Veryga neslepia nuostabos dėl antros Lietuvą pasiekusios vakcinos siuntos.
Dar praėjusią savaitę, pirmadienį ryte Lietuvą pasiekė antroji „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinų siunta. Iš viso į Lietuvą tą pirmadienį buvo atvežta 10 725 vakcinos dozės.
Gavusi vakcinas Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbė, kad antroji siunta bus saugoma antram medicinos įstaigų darbuotojų skiepui, kai praeis reikalingas 21 dienos laikotarpis.
„Šis sprendimas gali būti peržiūrėtas gavus tikslią informaciją apie trečiosios siuntos pristatymo laiką ir dydį“, – skelbta SAM interneto svetainėje.
Dar šį pirmadienį Lietuvą pasiekė trečioji vakcinų siunta. Į Lietuvą atgabenta beveik 20,5 tūkst. vakcinų dozių.
Skatina skiepyti greičiau
Buvusiam sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai dėl antros siuntos panaudojimo kilo klausimų. Buvęs ministras dvejoja, ar buvo logiška savaitę laikyti antros siuntos vakcinas šaldytuvuose.
„Sprendimą ministerija vis tik priėmė, matyt, turėdama žinių apie antrąją siuntą. Išskiepijo visą pirmą siuntą, nepasilikdama nieko antrai dozei, nes, matyt, žinojo, kad atkeliaus antra vakcina.
Antra siunta kai atkeliavo, natūralu, kad jie, matyt, turėjo žinių ir apie trečią ir apie tam tikrus skaičius. Tai klausimas, kokia prasmė laikyti antrąją ir jos neskiepyti, kai žinai, kad atvažiuoja trečia? Laikas yra kritiškai svarbus“, – svarstymais su tv3.lt dalijasi A. Veryga.
Politikas sako, kad savaitę laikyti vakciną šaldytuve yra neatsakinga. Jo teigimu, per savaitę gali užsikrėsti didelė dalis medikų, o tai sukeltų dar didesnių nepatogumų sveikatos apsaugos sistemai.
„Mano požiūriu, kai kuriuos sprendimus vengiama greitai priimti. Aš suprantu, kad norisi pasitarti, ypatingai žmonėm, kurie yra atėję ne iš medicinos sistemos. Yra daug tokio netikrumo, matyt, ir baimės.
Reikia tada pasitikėti žmonėm arba ministerija, arba ekspertais ir judėt į priekį, nes nėra tos prabangos ekstremalioje situacijoje mėnesiais analizuoti ar susirašinėti su institucijomis“, – sako A. Veryga.
Vakcina jau pakeliui į įstaigas
Dabartinis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys A. Verygos išsakytą kritiką pakomentavo antradienį vykusioje SAM spaudos konferencijoje.
Ministras sako, kad jaudintis dėl antros vakcinos siuntos nereikėtų.
„Apskritai visi susirūpinimai yra natūrali mūsų gyvenimo būsena dabar. Visi esame kupini nerimo, įtampos ir jaudinamės. {...} Mes tikrai į visas tas žinutes reaguojame, nes kiekviename pamąstyme yra racionalus grūdas.
Tai dar kartą noriu priminti, kad antroji vakcinos siunta, kaip buvo mūsų viešai skelbta, ji buvo neišsiųsta ir buvo rezervuota iki to momento, kaip buvau sakęs, kol gausim informaciją apie trečią siuntą“, – spaudos konferencijoje sakė A. Dulkys.
Ministro teigimu, antroji vakcinos siunta kartu su trečiąja jau keliauja į sveikatos priežiūros įstaigas.
„Kadangi mums yra garantuota mažiausiai tris mėnesius reguliarus tiekimas, mums automatiškai ir užtikrina kontrolę, kad mes tikrai turėtumėm antram vadinamajam skiepui. Taip kad viskas stoja į savo vėžes ir judame pirmyn“, – pakomentavo A. Dulkys.
Ministerija taip pat pranešė, kad vakcina Lietuvą ateinančius tris mėnesius turėtų reguliariai pasiekti kas savaitę – kiekvieną pirmadienį turėtų būti pristatoma po beveik 20,5 tūkst. dozių.
Dar pirmadienį pranešta, kad nuo COVID-19 jau kitą savaitę bus pradėti skiepyti slaugos ir globos namų gyventojai.
Skiepys pagal prioritetus
Portalas tv3.lt primena, kad pirmoji vakcinų siunta buvo panaudota skiepyti medicinos įstaigų darbuotojus, dirbančius itin pavojingomis sąlygomis.
Pirmieji skiepai medicinos įstaigų darbuotojus pasiekė gruodžio pabaigoje – buvo paskiepyti apie 3 tūkst. asmenų.
Antradienį spaudos konferencijoje A. Dulkys sakė, kad visus medikus yra tikimasi paskiepyti per sausį. Ministro teigimu, jau yra parengtas sąrašas, kokia tvarka bus skiepijama visa visuomenė.
Šiuos prioritetus spaudos konferencijoje pristatęs Ekspertų tarybos Asmens sveikatos priežiūros įstaigų grupės vadovas Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius Laimonas Griškevičius sakė, jog medikus pirmus skiepyti nuspręsta, nes jie, kilus pandemijai, patiria didžiausią krūvį, jiems susirgus gydymo įstaigoms sunku užtikrinti veiklą.
Toliau prioritetuose – pažeidžiamiausios pacientų grupės: tie, kuriems taikoma dializė, onkologiniai ir kiti, kuriems COVID-19 yra pati pavojingiausia.
Vėliau bus vakcinuoti slaugos ir globos įstaigų pacientai bei kiti pažeidžiami asmenys.
„Literatūros duomenimis, jie sudaro trečdalį, kartais iki pusės visų pacientų, kurie patenka į gydymo įstaigas“, – sakė L. Griškevičius.
Sprendžiant, ką vakcinuoti, buvo atsižvelgta ir į sudėtingą vakcinų logistiką – „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina turi būti laikoma itin žemoje temperatūroje, dėl to vakcinacija gali būti vykdoma tik centralizuotai.
Toliau bus siekiama vakciną paskirstyti taip, kad galėtų būti pradedami vakcinuoti asmenys pagal amžiaus grupes, pradedant vyriausiais bei turinčiais lydinčių ligų.
„Galiausiai bus vakcinuojamos organizuotos struktūros, žinoma, išskiriant ugdymo įstaigas“, – sakė L. Griškevičius.
Persirgę kol kas skiepijami nebus
Gyvybės mokslų centro prof. Aurelija Žvirblienė sakė, jog labai svarbus klausimas planuojant vakcinaciją yra, ar reikėtų skiepyti jau persirgusius asmenis. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, jog tikimybė tokiems žmonėms užsikrėsti vėl yra dešimt kartų mažesnė.
„Antikūnų turėjimas prieš virusą ir persirgimo faktas užtikrina ne mažesnę apsaugą nei dabar yra registruota vakcinos“, – sakė A. Žvirblienė.
Atsparumą virusui persirgę žmonės išlaiko mažiausiai pusę metų – panašiai kaip ir vakcinos.
„Todėl rekomendacija būtų neskiepyti žmonių, kurie yra persirgę ir kurie turi antikūnų prieš virusą“, – sakė ji.
„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina yra pirmoji ir kol kas vienintelė, kurią leista naudoti Europos Sąjungoje.