Ministras priminė, kad šiandien Vilniuje 12 val. pradeda veikti du mobilieji patikros punktai, taip pat jis pradeda veikti Kaune: „Marijampolė, Alytus, dar kiti miestai taip pat pasiruošę pradėti, bet dar reikia darbuotojų apmokymų. Kiekvienam mobiliam punktui yra priskirta ligoninė, kur bus gabenami testai, galėsime juos pasidalinti, pagal regioną yra paskirti."
Pradedantys veikti mobilūs koronaviruso testavimo punktai papildomai leis atlikti šimtus, bet ne tūkstančius tyrimų. Jis priminė, kad visos šalies laboratorijos per parą pajėgios ištirti iki 1500 mėginių.
„Tikrai tai nebus tūkstančiai per dieną, geriausiu atveju, per visą Lietuvą kalbėsime apie šimtus, kad neužkirstumėme kelio pirmiausia pačioms ligoninėms išsitirti“, – teigė A. Veryga.
Anot jo, net ir paimtas mėginys gali būti laikomas šaldytuve keletą dienų ir tuomet, laboratorijoje atsiradus laisvos vietos, tyrimas daromas.
Paklaustas, kiek turime reagentų ir kiek jų užteks, priminė, kad jų šią savaitę atvažiuos 10 tūkst., dar 20 tūkst. bus pristatyti kitą savaitę, kiek jų reikės, anot ministro, bus matyti pagal pacientų srautus.
Kartu jis informavo, kad nuo šiol pacientai, kuriems diagnozuota lengva forma, galės būti gydomi namuose.
„Aišku, taip bus, jei gydytojas nuspręs apie tokią galimybę, jei žmogus gali izoliuotis nuo kitų šeimos narių. Jis turės pasirašyti, kad yra informuotas, kaip reikia elgtis ir kokia atsakomybė gresia už to nesilaikymą", – sakė A. Veryga.
Paklaustas kaip reaguoja į iš ligoninių sprunkančius pacientus, ministras pabrėžė, kad ligoninė nėra kalėjimas, bet jei tai bus problema, kalbės ir su policija, kariškais.
„Pacientai turi suprasti, kad jei jie yra užsikrėtę ir jie pabėgs iš gydymo įstaigos, jiems gresia ir baudžiamoji atsakomybė", – pabrėžė jis.
Paprašytas pakomentuoti pranešimus apie Šiauliuose saviizoliacijos nesilaikantį pacientą ir policijos atsisakymą teikti informaciją dėl duomenų apsaugos, A. Veryga sutiko, kad tai tikrai turėtų būti antroje vietoje po žmonių saugumo: „Be abejo, paciento norą neatskleisti jo būklės gerbsime, bet pareigūnai reikiamą informaciją tikrai gaus."
Painioja saviizoliaciją ir karantiną
Jo teigimu pagrindinė žinia dabar, kad turime likti namuose, saugotis.
„Išties gyventojai painioja karantiną ir saviizoliaciją. Visi, kurie yra parvykę iš bet kokios užsienio šalies, 14 dienų turi būti saviizoliacijoje, taip pat tie, kurie yra turėję kontaktą su užkrėstu asmeniu. Bendrai šalyje yra paskelbtas karantinas ir rekomendacijos duotos, kad bet kur einant laikytis tam tikrų atstumų, vengti kontaktų, laikytis higienos. Dėl izoliacijos sąlygų laikymosi, policija minėjo, kad sulaukia nemažai pranešimų apie to nesilaikančius, tai stengiamasi informuoti tuos žmones, primenama jiems, bet turėtų žinoti ir apie atsakomybę", – sako A. Veryga.
Svarstomas apriboti judėjimas dideliuose parkuose, pažintiniuose takuose.
„Panašu, kad dalis gyventojų nesupranta, kokia yra rizika ir buriuojasi, negana to, leidžia vaikus į žaidimo aikšteles, o tarp vaikų liga plinta labai greitai, jei vaikai ir nesuserga, jie parneša ligą vyresnio amžiaus asmenims. Dėl to artimiausiu metu mažų mažiausiai rekomendacijos bus paskelbtos rekomendacijos", – sakė jis.
A. Veryga kartu atkreipė dėmesį, kad reikėtų neprarasti budrumo įsigyjant dezinfekcinį skystį. „Gyventojus raginu būti budriais, kad skystis atliktų savo funkciją, reikia, kad sudėtyje būtų ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio. Šiandien į rinką yra patekę 225 tonų dezinfekcinio skysčio, taip pat esame įsigiję 100 tonų į rezervą, jei nebus galimybės savivaldybėms įsigyti ir panašiai", – kalbėjo jis.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad šiandien, kovo 19 d., Lietuvoje patvirtinti du nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Abu atvejai yra įvežtiniai. Vienas pacientas grįžo iš Norvegijos per Latviją, kitas – iš Ispanijos. Jie šiuo metu izoliuoti ir gydomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Šiuo metu Lietuvoje yra nustatyti 36 koronaviruso atvejai.
Tyrimus jau atlieka ir dar 4 ligoninės
SAM primena, jog nuo trečiadienio Santaros, Kauno klinikų, Respublikinės Šiaulių ligoninės ir Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijos jau gali atlikti tyrimus ne tik dėl savo pacientų, siekiant greičiau nustatyti viruso atvejus, bet į jas galės būti vežami ir ėminiai, paimti iš artimiausių mobilių punktų, kai tik jie pradės veikti.
Gyventojai ir toliau raginami vadovautis medikų ir institucijų nurodymais pateikiamomis rekomendacijomis, SAM ragina žmones vadovautis, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.
Pirmadienį visoje Lietuvoje įvestas karantinas. Jo metu su retomis išimtimis užsieniečiams draudžiama atvykti į Lietuvą, uždaromos daugelis parduotuvių, neveikia mokyklos, darželiai ir universitetai.
Daugiau apie Vyriausybės veiksmus kovoje su koronavirusu žiūrėkite čia:
Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.
Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Nuo kovo 16 d. pakeistas įtariamo atvejo apibrėžimas: žmonės, grįžę (ar iki to 14 d. keliavę) iš bet kurios užsienio valstybės, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas. Tai yra, jei staiga prasidėjo karščiavimas, kosulys ar apsunkintas kvėpavimas ir simptomams paaiškinti kitų medicininių priežasčių nėra.
Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogui pasireiškė ūmi kvėpavimo takų infekcija ir jis buvo artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju.
Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogus, kuriam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam būtina hospitalizacija ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.
Keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14 dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.
Pasireiškus simptomams bus atliekamas tepinėlis naujojo koronaviruso infekcijai nustatyti. Žmonėms, kuriems 14 dienų privaloma izoliuotis namuose, nes jie grįžo iš užsienio, eiti į lauką, jei tai gali sukelti pavojų kitiems žmonėms, draudžiama. Žmogus išeiti į lauką gali, jeigu jis tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, jis išeis į savo balkoną, terasą, nuosavą kiemą, kuriame nesutiks kitų žmonių.
Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).
Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).
***
Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?