Nenumaldomai artėjanti vasara nori nenori verčia apmąstyti atostogų planus. Lietuvos kurortai sako, kad poilsiautojai jau dabar planuoja savo atostogas, jau užsakinėja viešbučių kambarius. Tiesa, gali būti, kad jų kainos šiemet kiek skirsis.
Neringa ruošiasi intensyviai vasarai, įvažiuoti į kurortą kainuos daugiau
Neringa – ne vieno Lietuvos turisto mėgstama vieta. Tai patvirtina ir Neringos turizmo ir informacijos centro direktoriaus pavaduotoja Angelina Ivanova. Jos teigimu, lietuvių susidomėjimas kurortu vasarai yra didelis, tad ir šiltasis sezonas turėtų būti gana intensyvus.
„Pastebėjome ir praėjusiais metais pandemijos laikotarpiu, kad žmonės domisi poilsiu Lietuvoje. Pas mus visada lietuviai buvo pagrindiniai turistai, didžiąją dalį sudarydavo Lietuvos svečiai. Kol kas prognozės tokios, jog susidomėjimas didelis“, – tv3.lt komentuoja A. Ivanova.
Specialistė sako, kad lietuvių susidomėjimas kurortu ir karantino metu buvo nemažas. Kadangi pandemijos metu dalis žmonių dirbti pradėjo nuotoliniu būdu, buvo pastebėta, kad nemažai į Neringą paskutiniu metu atvykusių turistų čia dirbo.
Tiesa, kurorto neaplenkia ir užsienio keliautojai. Pašnekovės teigimu, buvo užsieniečių, palanavusių atostogauti Neringoje, tačiau tie, kurie kambarius buvo rezervavę gegužei ar birželiui, rezervacijas dėl neatsitraukiančios pandemijos atšaukė. Liepai ir rugpjūčiui rezervacijas užsieniečiai kol kas palieka.
„Visada populiariausi buvo liepa, rugpjūtis. Kiek bendravome su apgyvendinimo įstaigomis, jau gegužę yra nemažas svečių susidomėjimas ilsėtis, praleisti laiką Neringoje. Birželis irgi nusimato gana intensyvus. Manau, sezoną mes pradėjome tada, kada buvo atlaisvinti karantino ribojimai judėti tarp savivaldybių“, – sako A. Ivanova.
Pašnekovė sako, kad viešbučių kainos ne visur išliks tokios pačios. Kai kurie viešbučiai paslaugų nepabrangino, tačiau buvo tokių, kurie kainas pakėlė 20–30 eurų.
Kita svarbi poilsiautojams naujiena – ekologinis mokestis. Šiuo metu įvažiuojant į Neringą reikia sumokėti 10 eurų dydžio vietinę rinkliavą. Nuo vasaros pradžios ši rinklava išauga ir norintiems į kurortą patekti su savo automobiliu, teks sumokėti 30 eurų dydžio mokestį.
„Pasikeitimas yra tai, kad lengviesiems automobiliams ta rinkliava nuo birželio 1 d. bus taikoma didesnė. Keletą metų ją taikėme nuo Joninių maždaug iki vidurio rugpjūčio, bet šiais metais pailginome laikotarpį tam, kad sumažintume transporto srautus Neringoje, skatintume svečius atvykti viešuoju transportu.
Vasaros sezono metu pas mus labai gerai išvystytas tiek vandens turizmas, kur galima Neringą pasiekti iš Drevernos, Šilutės, Ventės, Minijos, Kintų. Kad mažiau važiuotų į Neringą, nes ir parkavimo turime nelabai daug, kad išvengtume didelės spūsties, buvo pakeltas mokestis“, – sako A. Ivanova.
Daugiau aktualios informacijos apie turizmą Neringoje pateikiama Neringos turizmo ir informacijos centro interneto svetainėje.
Palangoje parkavimas taps mokamas
Palanga – kone populiariausia lietuvių poilsiautojų kryptis vasaros laikotapriu. Tačiau net ir dabar, kaip sako Palangos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė pastebimas gyventojų susidomėjimas kurortu.
Specialistė teigia, kad ir Palangoje karantino metu atsirado nauja poilsiautojų grupė – tų, kurie atvyksta ir ilsėtis, ir dirbti. Žmonės atvyksta į Palangą, išsinuomoja viešbučių kambarius, apartamentus ar pasinaudoja privačiojo sektoriaus siūlomomis paslaugos, tad Palangoje nušauna du zuikius vienu šūviu: tiek pasiilsi, tiek padaro darbus.
Poilsiautojai šiuo metu domisi ir vasaros atostogomis pajūryje. R. Kmitienė teigia, kad pajūrio verslas tikisi, jog vasarą turistų prie jūros netrūks, tačiau šiuo metu spėti, kokie bus poilsiautojų srautai, dar anksti.
„Yra susidomėjimas, bet klausimas, kaip bus. Į šį klausimą mes nei vienas dabar negalime tiksliai atsakyti. Viešbučiai pasirenka tokį rezervavimo būdą, kada karantino laikotarpiu yra galimybė rezervacijos atšaukimui nemokamai. Visos rezervacinės sistemos, viešbučiai dirba tokiu lanksčiu principu.
Visi viešbučiai karantininį laikotarpį išnaudojo savo atsinaujinimui, naujų erdvių pateikimui naujai, kai kas atliko remontus. Dabar visi gyvename viltimi, kad oro sąlygos bus geros, atsivers sienos ir kad sulauksime daug svečių, poilsiautojų ne tik Palangos kurorte, bet ir visame Klaipėdos regione ir kituose kurortuose“, – tv3.lt sako R. Kmitienė.
Tačiau specialistė rekomenduoja vasaros poilsiu rūpintis iš anksto ir atostogas planuoti jau dabar. Taip bus galima ir sutaupyti, ir rasti geriausius pasiūlymus.
„Kuo anksčiau susiplanuosite, tuo geresnes kainas, sąlygas, didesnį paslaugų asortimentą galėsite išsirinkti. Kaip ir visą laiką – kuo anksčiau planuojamės atostogas, tuo jas galime geriau susiplanuoti. Aišku, yra galiojantys paskutinės minutės pasiūlymai, bet kaip klientai, mes negalime savo sąlygų statyti. Būna tai, kas po įvykusio atšaukimo, liekantys kambariai, kurie būna neišparduoti ir kada pačiam klientui yra nebe tiek daug pasirinkimo laisvės“, – komentuoja R. Kmitienė.
Vasarą atvykstantiems į Palangą savo automobiliu reikės pasiruošti prie atostogų išlaidų papildomai numatyti ir užmokestį už automobilio stovėjimą. Vasaros sezonui automobilio stovėjimo vietos Palangoje tampa mokamos.
„Parkavimas Palangos kurorte nuo gegužės 15 d. iki rugsėjo 15 d. tampa mokamu. Jis yra susikirstytas zonomis. Pati brangiausia zona yra žalioji, toliau geltonoji, raudonoji zonos, kurių įkainiai irgi yra skirtingi. Visą informaciją apie parkavimą Palangoje galima rasti tiek Palangos savivaldybės puslapyje, tiek mūsų turizmo informacijos puslapyje kuriame yra patalpinti ir žemėlapiai. Užėjus ant vienos ar kitos vietos iššoks informacija apie parkavimo įkainius – valandos ir pusės valandos įkainiai“, – komentuoja R. Kmitienė.
Parkingo vietos ir kainos Palangoje bei kita aktuali poilsiautojams informacija pateikiama Palangos turizmo ir informacijos svetainėje.
Laukia galimybių paso
Birštonas turistus vilioja išskirtine gamta, įpūdingais kraštovaizdžiais bei sanatorijomis. Kaip sako Birštono turizmo ir informacijos centro direktorė Rūta Kapačinskaitė, šis kurortas, kaip ir Druskininkai, veikia ištisus metus, tad ir gyventojų susidomėjimas kurortu pastebimas nuolat.
„Mums svarbu ne tik vasara, bet vadinamasis atostogų metas yra vasaros metu. Rezervacijų, ketinimų atvykti ir jau atvykstačiųjų jau yra. Nėra antplūdis, bet žmonės planuoja, planuoja pagal savo atostogų laiką, pagal esamą situaciją šis bei tas keitaliojasi.
Objektai beveik visi jau atvėrė duris, kai kurie lūkuriuoja didesnio srauto, bet yra pasiruošę. Per pandemiją buvo atnaujinimų padaryta įvairiose vietose“, – tv3.lt sako R. Kapačinskaitė.
Pašnekovės teigimu, daugiausia rezervacijų sulaukiama liepos ir rugpjūčio mėnesiams. Viena, šie du mėnesiai ir šiaip yra kone populiariausi atostogoms, o antra, žmonės tokį laikotarpį renkasi dėl Vyriausybės planų kurti galimybių pasą.
„Tuo metu jau turėtų būti vadinamasis galimybių pasas, bus daugiau paslaugų ir patys bus paskiepyti antrąja vakcina. Noras yra atvykti ir anksčiau, bet garantuotas laikotarpis, kad viskas bus atverta pilnai – liepa ir rugpjūtis“, – komentuoja R. Kapačinskaitė.
Birštone, kaip ir kituose kurortuose, taip pat buvo dirbti ir kartu ilsėtis atvykstančių žmonių. R. Kapačinskaitė tokį reiškinį vadina „darbostogomis“. Pasak specialistės, tokie žmonės dažnai atvyksta su šeimomis, renkasi kaimo turizmo sodybas nuošalesnėse vietose.
R. Kapačinskaitės teigimu, ir čia turėtų šiek tiek pakilti apgyvendinimo paslaugos.
„Iš esmės, dauguma prekių ir tarpinių paslaugų yra šiek tiek pabrangę, todėl galutinis paslaugos tiekėjas neišvengiamai turi pabranginti paslaugą. Kai klausėme savo apgyvendinimo atstovų, sakė maksimum 10 proc., jeigu ir bus pakilimas kainos lyginant su praėjusias metais. Čia atsižvelgiant į tai, kad yra kitos paslaugos ir prekės pabrangusios, nes tiesiog yra tiekimas iš kitų šalių sustojęs, ne tik statybų sektoriuje, bet ir mūsų kasdieniniame gyvenime“, – sako R. Kapačinskaitė.
Šiemet Birštonas minės 175-ąjį gimtadienį, ta proga yra numatomų renginių. Apie visus juos turizmo ir informacijos centras yra paskelbęs savo interneto svetainėje.
Druskininkų verslas išalkęs
Kitas Lietuvos kurortas, Druskininkai, taip pat sako jau besiruošiantis vasarai. Jau dabar fiksuojami poilsiautojų planai vasarą atvykti atostogauti čia.
„Mūsų turizmo verslas kurorto, įsivaizduokite, išalkęs, tikrai laukia. Visą pusmetį prabuvo uždarytas dėl rekomendacijų. Kaip atrodo visa situacija? Praktiškai tiek kavinės, tiek viešbučiai jau pilnai pasirengę ir praktiškai jau atidaryti veiklą pradėjo trečią savaitgalį“, – tv3.lt komentuoja Druskininkų turizmo ir informacijos centro direktorius Rimas Valionis.
Pasak pašnekovo, paskutiniu metu pirmadieniais ir penktadieniais kurorto viešbučiuose fiksuotas maždaug 20–30 proc. užimtumas. Savaitgaliais fiksuojamas didesnis nei 50 proc. užimtumas.
R. Valionis pabrėžia, kad Druskininkai džiaugiasi galintys teikti sveikatinimo paslaugas, tačiau dėl susidariusios pandeminės situacijos reikėjo ieškoti naujų paslaugų teikimo būdų. Kaip sako specialistas, miesto poilsiautojams šiemet bus pristatytos kelios naujovės.
„Verslas pradėjo adaptuotis į kitą gyvenimo būdą, kitokio sveikatinimo teikimą. Jau nuo rudens gydyklose teikiama įdomi paslauga – sveikatos ratas. Jeigu primityviai sanatorijose buvo didelis kontaktas tiek prasilenkiant mūsų klientams, tiek personalui, tai sveikatos ratas duoda galimybę sveikatintis, pereiti kelias sveikatos stoteles nekontaktuojant su klientais ar personalu. Čia tokia viena iš didesnių naujovių prisitaikant, adaptuojantis šioje situacijoje“, – džiaugiasi R. Valionis.
Kita naujovė Druskininkuose – visai netrukus turėtų būti atidaryta nauja erdvė poilsiui, darbui ir sveikatinimuisi. Ten, kaip sako R. Valionis, žmonės galės ir dirbti, ir ilsėtis.
„Paskutinė mada, galima pasakyti, adaptacija, prisitaikymas prie jaunų IT specialistų, naujosios kartos žmonių, kurie įpratę dirba labai daug internete. Jiems bus tam tikra erdvė, kur jie turės būtent jiems pritaikytą patogią erdvę darbui ir poilsiui tuo pačiu metu“, – komentuoja R. Valionis ir priduria, kad naujoji erdvė duris turėtų praverti dar šį mėnesį.
Daugiau informacijos apie naujienas Druskininkuose galima rasti Druskininkų turizmo ir informacijos centro interneto svetainėje.
Portalas tv3.lt. primena, kad karantino režimas Lietuvoje pratęstas iki gegužės 31 d.