„Kartais trūksta kai kurių gamintojų prekių, dažniausiai vaistų. Pavyzdžiui, kai kurių širdies kraujagyslių sistemą veikiančių, antihipertenzinių vaistų, antibiotikų tabletėmis“, – informuoja „Camelia“ išplėstinės praktikos vaistininkė, vaistinės vedėja iš Vilniaus Virgilija Bečelytė.
Tikru iššūkiu gali tapti norintiems įsigyti ir tam tikrų gamintojų vaistų skirtų vaikams.
„Šiuo metu šiek tiek dažniau nei įprastai susiduriame su atskirų prekės ženklų produktų tiekimo sutrikimais. Kol kas neturime kai kurių prekės ženklų nosies lašų, vaikiškų ibuprofeno suspensijų, karštų gėrimų peršalimui bei sirupų nuo kosulio“, – komentuoja „BENU“ vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovė Rita Šelekaitė-Ivaškevičienė.
Jei žmogus atvykęs į vaistinę neras norimo prekių ženklo produkto, vaistininkai pasiūlys įsigyti alternatyvą su tokia pačia veikliąja medžiaga ir veikimo principu – analogiškus preparatus.
„Paskutiniuoju metu labai išaugo kartą per mėnesį leidžiamų vaistų diabetui gydyti poreikis, tad kartais kelioms dienoms susidaro šių preparatų trūkumas. Jų populiarumą, o tuo pačiu ir išaugusį poreikį lėmė patogus naudojimas, nes iki tol buvo skiriami vaistai tabletėmis, kurias reikia gerti kiekvieną dieną“, – aiškina V. Bečelytė.
Kaip įvardija vaistinių atstovės, tiekimo sutrikimų priežasčių gali būti kelios: sutrikusios tiekimo grandinės, gamybos sutrikimai, veikliųjų medžiagų trūkumas, užtrukęs produkto notifikavimo procesas ar nestandartinis poreikis.
„Tiekėjui informavus apie galimus sutrikimus, jei tik leidžia aplinkybės, stengiamės užsitikrinti didesnį produktų likutį“, – nurodo R. Šelekaitė-Ivaškevičienė.
Prasidėjus peršalimo ligų sezonui išaugo vaistų ir maisto papildų peršalimui, imuniteto stiprinimui paklausa. Kaip nurodo „BENU“ vaistinės atstovė, vertinant rugsėjo mėnesio pardavimo rezultatus, matoma, kad peršalimo produktų paklausa lyginant su praėjusiais metais išlieka tame pačiame lygyje.
„Nežymiai išaugę tik peršalimo ir gripo kategorijos produktų pardavimai. Sutrikus populiaresnių pavadinimų vaistų ar maisto papildų tiekimui, jų alternatyvų likučiai taip pat sparčiai mažėja, bet situaciją stebime ir esame pasiruošę atliepti rinkos poreikius“, – komentuoja ji.
Pavasarį kalio jodido įsigyti buvo sunku, o kaip dabar?
Vasario 24 d. Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą išaugo kalio jodido paklausa. Todėl norintys įsigyti šio preparato to padaryti negalėjo, nes jo nebuvo visoje rinkoje.
Vaistinių atstovai informuoja operatyviai sureagavę į susiklosčiusią operaciją ir jau apsirūpinę kalio jodidu.
„Pastaruoju metu vėl stebime išaugusią kalio jodido paklausą. Situaciją stebime ir esame pasiruošę atliepti rinkos pokyčius“, – nurodo R. Šelekaitė-Ivaškevičienė.
Kalio jodido preparatų turima tiek vaistinėse, tiek sandėlyje, todėl galime jų galima pasiūlyti ir vilniečiams, kuriems šios tabletės dalijamos nemokamai, ir kitų miestų gyventojams.
Naujai sostinėje gyvenamąją vietą deklaravusieji gali atsiimti kalio jodido tabletes
Naujai sostinėje gyvenamąją vietą deklaravusieji nuo antradienio gali atsiimti kalio jodido tabletes.
Apie tai pranešė Vilniaus savivaldybė, gavusi 85,8 tūkst. kalio jodido tablečių papildymą. Jas atsiimti galės nuo 2021-ųjų sausio 1 dienos iki šių metų liepos 31 dienos savo gyvenamąją vietą Vilniaus mieste deklaravę gyventojai. Tarp jų – ir ukrainiečiai, nurodytu laikotarpiu deklaravę savo gyvenamąją vietą Vilniuje.
Elektroninius receptus centralizuotai išrašė „Centro poliklinika“, todėl kreiptis į gydymo įstaigą nereikia, belieka nueiti į vieną iš sąraše esančių didžiųjų sostinės vaistinių, parodyti asmens tapatybės dokumentą ir nemokamai atsiimti tabletes.
Receptas galios 30 kalendorinių dienų, todėl gyventojų prašoma nedelsti. Naujos siuntos kalio jodido tablečių galiojimo laikas – iki 2025 metų kovo 31-osios. Kalio jodidą centralizuotai perka Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir paskirsto savivaldybėms. Vilniečiai kalio jodido tabletėmis aprūpinti prieš paleidžiant Astravo atominę elektrinę – prevencinės priemonės skirtos iki 100 kilometrų atstumu nuo jos gyvenantiems žmonėms.
Asmenims, kurie deklaravo gyvenamąją vietą Vilniaus mieste iki 2020-ųjų pabaigos ir neatsiėmė kalio jodido tablečių pagal anksčiau išrašytą receptą, šiuo metu receptai nebus atnaujinami.
Kiti receptai nebus atnaujinami
Asmenims, kurie deklaravo gyvenamąją vietą Vilniaus mieste iki 2020-ųjų pabaigos ir neatsiėmė kalio jodido tablečių pagal anksčiau išrašytą receptą, šiuo metu receptai nebus atnaujinami. Savivaldybė nurodo, kad toks sprendimas priimtas, nes jiems buvo sudarytos sąlygos „net devynis mėnesius atsiimti tabletes“.
Papildomi receptai buvo išrašyti šių metų kovą. „Raginame naujai gyvenamąją vietą deklaravusius gyventojus nedelsti ir atsiimti vaistinėse kalio jodidą. Atsakingai žiūrėkime į savo saugumą ir pasinaudokime proga kalio jodidą gauti nemokamai“ – pranešime sakė Vilniaus miesto savivaldybės Civilinės saugos skyriaus vedėjas Modestas Rudys.
Kalio jodido tabletės apsaugo skydliaukę nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Šias tabletes reikia vartoti tik po specialaus SAM pranešimo.
Laiku suvartojus kalio jodido, skydliaukė prisotinama stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos. Branduolinės avarijos atveju skydliaukės neapsaugo jokie kiti jodo preparatai – nei spiritiniai jodo tirpalai ar jodo purškalai, skirti burnos gleivinei gydyti, nei maisto papildai su jodu.
Vilniaus rajone gyvenamąją vietą deklaravę gyventojai dėl kalio jodido tablečių atsiėmimo tvarkos turi kreiptis į Vilniaus rajono savivaldybę.
Bet už tai turime Taivanio atstovybę. "Padėkokime" už tai Landsbergiukui ir visai jų šaikai už tai kad vaistų neturime ir neturėsime dar labai ilgai, nes Kinija akibrokštų taip lengvai neatleidžia.