Gydytojas Unikauskas vardija kelias pagrindines užsitęsusio kosulio priežastis:
- Vitamino B12 trūkumas
- Refliuksas
- Kalcio trūkumas
- Alergija
- Padidėjusi skydliaukė
- Infekcija (virusinė, bakterinė)
Svarbu atskirti kosulio tipą
Refliuksas, kuris neretai ir būna pagrindine nesibaigiančio kosulio priežastimi, gali atsirasti dėl vitamino D arba vandenilio chlorido trūkumo. Tačiau rūgštingumas skrandyje, anot gydytojo, paprasčiausiai gali sumažėti ir dėl garbingo amžiaus.
Padėti kovoti su sumažėjusiu skrandžio rūgštingumu gali betaino hidrochloridas arba nefiltruotas obuolių actas.
Unikauskas pabrėžia, jog dėl mažo skrandžio rūgštingumo organizmas nepasisavina daug naudingų medžiagų, įskaitant kalcį, kurio trūkumas taip pat gali tapti smarkaus kosulio priežastimi.
Profesorius aiškina, kad tam, jog būtų pritaikytas teisingas gydymas, atskirti kosulio tipą yra itin svarbu. Štai „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pasakoja, kad pasitaiko atvejų, kai žmogus, nesupratęs, kosulys yra šlapias ar sausas, jį gydydamas dar labiau sau pakenkia.
Kosulį slopinti reikia ne visada
Štai kaip reikia atpažinti kosulio tipą: jei sunkiai pavyksta atsikosėti, nuolat dirgina ir kutena gerklę, vadinasi kosulys yra sausas. O jei kosėjant išsiskiria bent šiek tiek gleivių, kosulys tampa „produktyvesnis“, tada jį galima vadinti šlapiu.
Vaistininkė pastebi, kad dažniausiai pasitaikanti kosulio priežastis yra virusinė infekcija, kurios metu neretai pasireiškia gerklės skausmas, temperatūra ir bendras silpnumas.
Svarbu žinoti, kad kosulį slopinti reikia ne visada. Jei kosulys šlapias, žmogui atsikosėti pavyksta, jo slopinti negalima. Tačiau tuo atveju, kai kosulys vargina ir atsikosėti tampa sunku, bandyti kosulį nuslopinti galima, tačiau persistengti nederėtų. Vaistus reikėtų vartoti vos keletą dienų.
Visgi egzistuoja ir universalių patarimų, kurie tinka gydant abu kosulio tipus:
- Šiltų skysčių vartojimas
- Inhaliacijos
- Garų vonelės
- Arbatžolių vartojimas
Tačiau visada iš pradžių svarbiausia išsiaiškinti kosulio priežastį bei tipą ir tik tada imtis reikiamų veiksmų ir gydymo.
Kokie pratimai gali padėti numalšinti stiprų kosulį, pamatykite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISĄ LAIDĄ „Kviečiame daktarą“ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Kviečiame daktarą“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!