„Pavyko šiai minutei gaisrą suvaldyti, aikštelėje vyksta perkrovos ir gesinimo darbai“, – per spaudos konferenciją įvykio vietoje šeštadienio vakarą sakė V. Kerševičius.
Pasak jo, kol kas dar gesinama šiukšlių krūva viename iš sandėlių, tačiau ugniagesiai ją gesina iš lauko, eiti į vidų nerizikuojama.
„Vienam gale dega apie aštuonių metrų šiukšlių krūva, kuri gesinama, bet nenorime rizikuoti ugniagesių gyvybe ir į vidų stengiamės grandžių nesiųsti. Kai apgesinsim iš išorės, vėl pasitelksim techniką, ir tas atliekas ištrauksim į išorę ir užgesinsim“, – sakė sostinės ugniagesių vadovas.
Jis teigė, kad didelės grėsmės gyventojams nepaisant gaisro masto, nėra, šiuo metu ir dūmų intensyvumas pakitęs, jie jau susimaišę su vandens garais, toli nesklinda.
Laboratorijos atsakymai – kitą savaitę
„Kadangi objektas labai didelis ir kiekis atliekų taipogi didelis, tikrai prognozuojam, kad užtruksim, kol užgesinsim iki galo, kad nebūtų atsikartojančio degimo“, – kalbėjo V. Kerševičius.
Klausiamas, kokios klaidos galėjo lemti gaisrą, Vilniaus ugniagesių vadovas tvirtino, kad kol kas sunku įvertinti, tačiau viena pagrindinė taisyklė – reikia mažinti atliekų sankaupas.
„Visada galima išvengti gaisrų, jei laikaisi priešgaisrinių taisyklių. Šiuo atveju sunku pasakyti, kokia priežastis, galbūt technologinė, galbūt neatsargus elgesys, bet, mūsų giliu įsitikinimu, vis tik reikia mažinti kiekius, yra ribiniai atliekų kiekiai, juos reikia kontroliuoti“, – kalbėjo V. Kerševičius.
Jis patvirtino, kad įmonė buvo tikrinta pernai, bet pažymėjo, kad tokiuose objektuose medžiagų kiekis nuolat kinta ir „patikrinimų metu būna vienoks, o po mėnesio staigiai gali padidėti“.
Gaisro vietoje dirba ir aplinkos apsaugos specialistai, anot jų, taršos mastas, aplinkai padaryta žala, taip pat ir tai, ar bendrovė laikėsi saugumo reikalavimų, paaiškės po tyrimų.
„Gavę pranešimą apie gaisrą tarp 11–12 val. į gaisrą išvyko budintys pareigūnai, pakviesti Aplinkos apsaugos agentūros laboratorijos specialistai paimti vandens ir oro mėginių, o plačiau pakomentuoti apie taršą bus galima gavus laboratorinių mėginių rezultatus“, – sakė Aplinkos apsaugos departamento Vilniaus valdybos viršininkas Edgaras Skrebė.
Anot jo, į klausimą, ar bendrovės teritorijoje buvo viršyti atliekų kiekiai, ar buvo padaryti aplinkosauginiai pažeidimai, bus galima baigus įmonės patikrinimą.
Aplinkos apsaugos agentūros Rytų Lietuvos aplinkos tyrimų laboratorijos vedėjas Juozas Dautartas sakė, kad stacionarių stotelių Vilniaus mieste mėginiai viršytos taršos nerodė, nors vietoje tarša padidėjusi.
„Vilniaus mieste yra keturios stacionarios stotelės, jos nefiksavo jokio viršijimo, dėl to, kad vėjas buvo ne į Vilniaus pusę. Bet ir dabar atvykę imam oro mėginius, vandens mėginius paėmėm, ir iš vietos, valymo įrenginių, ir iš upės. Dabar apie 16 val. 30 min buvo fiksuoti viršijimai, ir kietųjų dalelių, ir sieros oksido, ir lakiųjų organinių junginių“, – kalbėjo laboratorijos vedėjas.
Jo vertinimu, dėl esamos situacijos žmonės gali būti ramūs, o tikslūs tyrimų rezultatai bus žinomi kitą antradienį-trečiadienį, kai kurie tyrimai – po savaitės.
Bendrasis pagalbos centras (BPC) pranešimą apie gaisrą gavo 10.22 val., į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus valdybos priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyriaus vyresnysis specialistas Igoris Voveris BNS informavo, kad užsidegus šiukšlėms gaisras išplito ir užsiliepsnojo dar du sandėliai, gaisrą gesina dešimt autocisternų.
Pasak PAGD atstovo, dūmai grėsmės miestui nekelia, nes vėjas juos neša į kitą pusę, be to, gaisras malšinamas, tačiau darbas užtruks.
Dar dieną, įsiplieskus gaisrui, I. Voveris teigė, kad gaisrą suvaldyti užtruks, darbą sunkina ir karštas oras.
„Gaisras dar nėra lokalizuotas, kadangi nemažas plotas, daug sukrauta atliekų, gali užtrukti ilgai. Svarbiausia, žmonės nenukentėjo, tik ugniagesiai dirba sunkiomis sąlygomis, nes karšta, darbas gali užsitęsti, jiems vietoje bus organizuojamas maistas“, – pasakojo vyresnysis specialistas.
Sostinėje užsiliepsnojus šiukšlėms „Ecoservice“ atliekų perdirbimo teritorijoje, PAGD atstovai gyventojams išsiuntė atskirą pranešimą, kuriame žmonės raginami likti namuose.
„Dėl gaisro, kilusio Gariūnų g., galima oro tarša. Prašome vengti buvimo gryname ore, uždaryti namų langus“, – teigiama pranešime.
Aplinkosaugininkai savo ruožtu praneša atliekantys tyrimą, o užgesinus gaisrą bus vertinamas užsidegusių atliekų kiekis, skaičiuojama aplinkai padaryta žala.
Preliminariais duomenimis, įmonėje gaisras kilo atliekų krūvoje, vėliau gaisras išplito į du teritorijoje esančius pastatus.
Pasak PAGD atstovo, dūmai grėsmės miestui nekelia, nes vėjas juos neša į kitą pusę, be to, gaisras malšinamas, tačiau darbas užtruks. Uždarius eismą Gariūnų gatve jis nukreipiamas aplinkinėmis gatvėmis.
„Eismas uždarytas, dūmai slenka link Gariūnų, miestui jokios grėsmingos situacijos nėra, yra aplinkosaugos atstovas vietoj, jeigu bus nurodymas, kad yra pavojus miestui, gyventojai bus informuoti papildomai žinute“, – sakė PAGD atstovas.
Šiuo metu gaisras nesuvaldytas, įmonės teritorijoje dirba gausios ugniagesių pajėgos.
Apie incidentą pakomentavo ir įmonės atstovas
Po paskelbtos žinios apie kilusį gaisrą įmonės teritorijoje, sureagavo ir „Ecoservice“ Gamybos padalinio vadovas Mindaugas Šeštokas.
„Šiandien, rugpjūčio 5 d., ryte apie 10 val. 22 min. Vilniuje, Gariūnų g. 71, „Ecoservice“ priklausančiame rūšiavimo centre kilo gaisras. Užsidegė nepavojingos atliekos. Darbuotojai iš karto apie tai pranešė atsakingoms tarnyboms.
Šiuo metu svarbiausia, kad nėra nukentėjusiųjų. Vietoje dirba gausios gelbėtojų pajėgos – ugnį gesina 10 cisternų. Esame dėkingi už greitą priešgaisrinės apsaugos pareigūnų reakciją ir darbą“, – teigė jis.