• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Greitieji antigeno testai prieinami praktiškai bet kur – jų nusipirkti galima parduotuvėse ar vaistinėse. Šie testai kiekvieną penktadienį taip pat dalijami ir mokyklose, pagal naują tvarką, dalis moksleivių savaitgaliais jais testuosis namie. Ką daryti, jei atlikote testą ir jo atsakymas yra teigiamas?

Greitieji antigeno testai prieinami praktiškai bet kur – jų nusipirkti galima parduotuvėse ar vaistinėse. Šie testai kiekvieną penktadienį taip pat dalijami ir mokyklose, pagal naują tvarką, dalis moksleivių savaitgaliais jais testuosis namie. Ką daryti, jei atlikote testą ir jo atsakymas yra teigiamas?

REKLAMA

Jei atlikote greitąjį COVID-19 testą ir prieš akis kasetėje matote du brūkšnelius, tai reiškia, kad tyrimo rezultatas yra teigiamas.

Naujienų portalas tv3.lt pateikia glaustą informaciją apie tai, kokie žingsniai laukia po to.

Ką daryti, jei greitasis testas teigiamas?

Pirmiausia, izoliuotis. Per dvejus pandemijos metus aiškiai supratome, kad virusas plinta bendraujant – dažniausiai iš vieno žmogaus kvėpavimo takų į kito.

Izoliuodamiesi ir apribodami savo kontaktus užbėgsite įvykiams už akių ir nuo užsikrėtimo apsaugosite kitus asmenis.

Izoliuotis po teigiamo greitojo testo reikėtų iki tol, kol gausite neigiamą PGR tyrimo rezultatą.

REKLAMA
REKLAMA

Antra, greitasis antigeno testas nepatvirtina, kad tikrai sergate COVID-19, tad jums reikės atlikti PGR tyrimą. Užsiregistruoti PGR tyrimui galima trumpuoju telefonu 1808 arba internetu – koronastop.lt.

REKLAMA

Jei tyrimo rezultatas bus neigiamas, galėsite toliau nebesiizoliuoti, o jei gausite teigiamą šio tyrimo rezultatą, izoliuotis turėsite privalomai.

Izoliacijos laikotarpis skiriasi priklausomai nuo to, kokia ligos forma sergate.

Jei sergate lengva ar vidutine ligos forma, izoliuotis po teigiamo PGR tyrimo reikia bent 10 dienų nuo simptomų atsiradimo dienos. Izoliacija gali būti nutraukta jei pastarąsias 3 dienas nebekarščiuojate nevartojant antipiretikų, taip pat jei susilpnėjo kiti COVID-19 ligos simptomai. Izoliacija gali būti sutrumpinta tik tuo atveju, jei atliksite du PGR tyrimus. Laiko intervalas tarp abiejų tyrimų turi būti ne trumpesnis nei 24 val., abu tyrimai turėtų parodyti neigiamą rezultatą.

REKLAMA
REKLAMA

Dirbantiems palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančiose, socialinės globos ar įkalinimo įstaigose asmenims, sirgusiems lengva ar vidutine forma, izoliacija gali būti nutraukta po 14 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios. Izoliaciją galima nutraukti jei pastarąsias 3 dienas nebekarščiuojate nevartojant antipiretikų, taip pat jei susilpnėjo kiti COVID-19 ligos simptomai. Izoliacija šiems asmenims gali būti sutrumpinta tik tuo atveju, jei atliksite du PGR tyrimus. Laiko intervalas tarp abiejų tyrimų turi būti ne trumpesnis nei 24 val., abu tyrimai turėtų parodyti neigiamą rezultatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei sirgote sunkia ar kritiškai sunkia ligos forma, izoliaciją galima nutraukti po 20 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios. Izoliaciją galima nutraukti jei pastarąsias 3 dienas nebekarščiuojate nevartojant antipiretikų, taip pat jei susilpnėjo kiti COVID-19 ligos simptomai. Izoliacija šiems asmenims gali būti sutrumpinta tik tuo atveju, jei taip rekomenduoja gydytojas ir jei atliksite du PGR tyrimus. Laiko intervalas tarp abiejų tyrimų turi būti ne trumpesnis nei 24 val., abu tyrimai turėtų parodyti neigiamą rezultatą. Tokia pati tvarka galioja ir imunosupresiniams pacientams, sirgusiems lengva ar vidutine ligos forma.

REKLAMA

Jei sirgote besimptome COVID-19 forma, izoliaciją galima nutraukti po 7 dienų nuo dienos, kai jums buvo paimtas mėginėlis PGR ar antigeno tyrimui.

Pacientai pasveikusiais laikomi gydančio gydytojo sprendimu, tačiau ne anksčiau nei pagal nuostatas pacientui gali būti nutraukiama izoliacija. Žmogui pasveikus jo gydytojas e.sveikatoje įrašo diagnozę, nurodydamas TKL-10-AM kodą U07.3 „Buvusi asmeniui COVID-19 liga“.

REKLAMA

Ką daryti, jei vaiko greitasis testas teigiamas?

Moksleiviai mokyklose testuojami greitaisiais antigeno testais ir kaupinių metodu. Jei jūsų vaikas testuojasi greitaisiais testais ir testas parodė teigiamą rezultatą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja vaikui nedalyvauti kontaktiniame ugdyme ir atlikti PGR tyrimą. Taigi turite du pasirinkimus – atlikti vaikui PGR tyrimą arba ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei PGR tyrimą vaikui nusprendėte atlikti yra du scenarijai – testo rezultatas bus teigiamas arba neigiamas. Jei gaunamas neigiamas rezultatas, vaikas gali grįžti į mokyklą.

Jei gaunamas teigiamas rezultatas, vaikas turi izoliuotis bei krieptis į šeimos gydytoją. Tuomet likusi klasė turi du kelius – testuotis ir nesiizoliuoti arba nesitestuoti ir izoliuotis. Izoliacija truktų 7 dienas.

Jei klasė nusprendė testuotis, vaikams reikės atlikti tris savikontrolės testus. Pirmąjį reikės atlikti iš karto, kai tik sužinoma apie užsikrėtimą klasėje. Antrąjį testą reikės atlikti po 48–72 val. nuo pirmojo. Trečią savikontrolės testą reikės atikti dar po 48 val.

REKLAMA

Jeigu vaikui gavus teigiamą antigeno testą nusprendėte vaikui PGR tyrimo neatlikti, vaikui į ugdymo įstaigą nerekomenduojama į ugdymo įstaigą grįžti 10 dienų.

Likusiai klasei izoliacija netaikoma, tačiau rekomenduojama testuotis. Pirmąjį reikės atlikti iš karto, kai tik sužinoma apie užsikrėtimą klasėje. Antrąjį testą reikės atlikti po 48–72 val. nuo pirmojo. Trečią savikontrolės testą reikės atikti dar po 48 val.

REKLAMA

Ką daryti, jei klasėje randamas teigiamas kaupinys?

Jei klasė yra testuojama kaupinių metodu ir vienas kaupinys yra teigiamas, galimi du keliai – darytis PGR tyrimą arba ne. PGR tyrimą kiekvienas mokinys turėtų atlikti individualiai. Jei nusprendžiate vaiko PGR tyrimu netirti, vaikui bus taikoma 10 dienų izoliacija.

Jei PGR tyrimą nusprendžiate atlikti ir jei jo rezultatas neigiamas, vaikas gali grįžti į mokyklą ir jam toliau testuotis rekomenduojama kartu su kitais klasės mokiniais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei PGR tyrimo rezultatas teigiamas, vaikas turėtų izoliuotis ir kreiptis į šeimos gydytoją.

Jei klasėje nustatomas teigiamas kaupinys, likusi klasė taip pat turi du kelius – nesitestuoti ir 7 d. izoliuotis arba testuotis ir nesiizoliuoti. Pirmąjį testą reikės atlikti iš karto, kai tik sužinoma apie teigiamą kaupinį klasėje. Antrąjį testą reikės atlikti po 48–72 val. nuo pirmojo. Trečią savikontrolės testą reikės atikti dar po 48 val.

REKLAMA

Jei klasė nesitestuoja profilaktiškai, bet klasėje yra nustatomas COVID-19 atvejis, užsikrėtęs mokinys turi izoliuotis ir kreiptis į šeimos gydytoją.

Likusi klasė tokiu atveju vėl turi du pasirinkimus: nesitestuoti ir 7 d. izoliuotis arba testuotis ir nesiizoliuoti. Pirmąjį testą reikės atlikti iš karto, kai tik sužinoma apie teigiamą kaupinį klasėje. Antrąjį testą reikės atlikti po 48–72 val. nuo pirmojo. Trečią savikontrolės testą reikės atikti dar po 48 val.

REKLAMA

Testuotis ir izoliuotis nereikia vaikams, kurie COVID-19 liga persirgo ne daugiau nei prieš 90 dienų.

Gavus teigiamą PGR tyrimo rezultatą, Nacionalinis visuomenė sveikatos centras (NVSC) prašo užpildyti anketą ir joje nurodyti asmenis, su kuriais turėjote kontaktą. Pasak NVSC, tai padės asmenims, kuriems reikėtų nedarbingumo pažymėjimo dėl izoliacijos, greičiau šį pažymėjimą gauti.

Pajutus peršalimo simptomus galima atlikti greitąjį COVID-19 testą, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA

Jei jaučiatės itin prastai ir jums reikalinga skubi medicininė pagalba, reikia skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Kaip elgtis, kad neužsikrėstume?

Jokios magijos nėra – paprasčiausiai saugotis ir laikytis rekomendacijų. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) rekomenduoja dažnai su muilu ir vandeniu plauti rankas, rankomis neliesti veido.

Rekomenduojama vengti didelio žmonių susibūrimo, sergant neiti iš namų. ESant tarp kitų žmonių rekomenduojama dėvėti kvėpavimo takus dengiančias apsaugos priemones – kaukes ar respiratorius.

Rekomenduojama laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Kosėjant ar čiaudint burną reikėtų prisidengti servetėle. Taip pat rekomenduojama palaikyti namų švarą, gerai vėdinti patalpas.

Patariama matuotis kūno temparatūrą, mat pakilusi temperatūra gali signalizuoti, kad organizmas kovoja su infekcija.

ULAC rekomenduoja elgtis socialiai atsakingai ir laikytis izoliacijos nurodymų, jei izoliuotis privalote. Plačiau apie izoliacijos reikalavimus galite rasti čia.

Greitieji testai gali būti kaip dar viena profilaktinė apsaugos nuo viruso plitimo priemonė. Testai prieinami praktiškai bet kurioje parduotuvėje ar vaistinėje, kainuoja nuo kelių iki keliolikos eurų.

„Tada, kada pasireiškia simptomai, reikėtų namie turėti po keletą greitųjų testų, kad galėtume atlikti testą ir žinoti, ar kreiptis ir diagnozę tvirtinti mobiliuose punktuose“, – pirmadienį kalbėjo sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Kol kas valstybė kompensuoja PGR tyrimus, atliekamus mobiliuose punktuose, greitųjų antigeno testų kompensacija visiems gyventojams nėra svarstoma.

Tekstas parengtas remiantis SAM pateiktomis rekomendacijomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų