• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Vilniuje į viešojo transporto stotelę įsirėžus automobiliui, žuvo 2005 metais gimusi mergina. Įtariama, kad avarijos kaltininkui prasidėjo epilepsijos priepuolis, todėl jis nesuvaldė automobilio. Viešojoje erdvėje gyventojai kelia klausimą, ar gali epilepsija ir kitomis ligomis sergantys žmonės vairuoti. Nors tam tikrais atvejais jie tą daryti gali, aiškėja, kad sveikatos pažymos išdavimo tvarka jau keletą metų nebuvo peržiūrėta.

Ketvirtadienį Vilniuje į viešojo transporto stotelę įsirėžus automobiliui, žuvo 2005 metais gimusi mergina. Įtariama, kad avarijos kaltininkui prasidėjo epilepsijos priepuolis, todėl jis nesuvaldė automobilio. Viešojoje erdvėje gyventojai kelia klausimą, ar gali epilepsija ir kitomis ligomis sergantys žmonės vairuoti. Nors tam tikrais atvejais jie tą daryti gali, aiškėja, kad sveikatos pažymos išdavimo tvarka jau keletą metų nebuvo peržiūrėta.

REKLAMA

Liepos 3 d. Vilniuje įvyko šiurpi nelaimė, nusinešusi 20-metės merginos gyvybę. Mergina žuvo atsidūrusi ne laiku ir ne vietoje – tiesiog būdama šalia stotelės. Kita mergina buvo sunkiai sužalota ir šiuo metu gydoma ligoninėje.

REKLAMA
REKLAMA

Pirminiais duomenimis, automobilio vairuotojui prasidėjo epilepsijos priepuolis – praradęs kontrolę, jis rėžėsi tiesiai į stotelėje buvusias merginas. Pasibaisėję šia tragedija žmonės viešoje erdvėje kelia klausimą – ar tokios sveikatos būklės žmonės turėtų sėsti prie vairo? 

REKLAMA

„Epilepsija? Rimtai?“ – žmonės neslepia pasipiktinimo

Nors Lietuvoje leidžiama vairuoti lengvąjį automobilį, jeigu epilepsijos priepuoliai nepasireiškė bent metus laiko, tačiau žmonės pažymi, kad taip būti neturėtų ir rizikuoti šioje vietoje negalima.

„Ar neturėtų būti apribota teisė vairuoti sergant epilepsija? Visada turi nutikti nelaimė, o po to svarstyti pradeda, tas blogai, anas blogai. O kad žmonės žūva nieko dėti, kaip tėvams ir artimiesiems jaustis?“ – kelia klausimą Ramūnas.

REKLAMA
REKLAMA

„Nuo kada su epilepsija leidžiam vairuoti išvis?! Draugė serga, tai jai gydytojai net laikyti [vairavimo egzamino] neleidžia, nes pavojinga. O čia...Jauna mergina žuvo be reikalo“, – piktinasi Justina.

„Žiauru, iš lempos eini gatve vienu momentu, o kitu jau karste guli...Užuojauta artimiesiems“, – rašo Eivydas.

„Kaip išvis turi vairuotojo pažymėjimus žmonės su tokiomis ligomis, čia blogiau nei su promilėmis už vairo“, – antrina skaitytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šaunu, kad sugriežtinta vairuotojų medicininė patiktų sistema veikia... Epilepsija? Rimtai? Sodinti parašą ant vairuotojo [medicininės pažymos] padėjusį asmenį ir vairuotoją už kyšininkavimą, tikrosios būklės slėpimą, dokumentų klastojimą ir nužudymą“, – komentuoja Dainius.

Ragina peržiūrėti, kas negali vairuoti

Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė apie tragišką nelaimę sužinojo iš žiniasklaidos. Seimo narė nesiryžo vertinti, ar avariją sukėlęs žmogus tikrai galėjo vairuoti, mat tai priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, ar žmogui jau anksčiau pasireiškė epilepsijos priepuoliai, ar tai buvo pirmas kartas, ar liga buvo kontroliuojama ir pan.

REKLAMA

„Šiandien tenka tiesiog apgailestauti, kad toks įvykis įvyko, kad nukentėjo žmonės ir žuvo mergina. Tai tiesiog neįsivaizduojama nelaimė“, – sako J. Sejonienė.

Visgi Seimo narė sutinka, kad tvarką, kas negali vairuoti dėl sveikatos būklės, būtina peržiūrėti.

„Matyt, po tokių įvykių Sveikatos apsaugos ministerija turėtų imtis priemonių ir tvarką peržiūrėti. Turėtų įvertinti, ar dabartinė galiojanti tvarka atitinka visus lūkesčius.

REKLAMA

Negali sakyti, kad žmones, kuriems kažkada buvo diagnozuota epilepsija, turi išbraukti iš gyvenimo ir niekada nebeleisti jiems vairuoti ar dirbti kitų darbų, bet peržiūrėti, ar nereikia tikslinti tvarkos, ar nereikia imtis papildomų saugumo priemonių taip, kad nenukentėtų ir epilepsija sergantis žmogus, ir visiškai nieko dėti žmonės“, – komentuoja J. Sejonienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvienas incidentas turėtų būti indikatorius peržiūrėti tvarką, ar nėra tobulintinų dalykų“, – priduria parlamentarė.

Paklausta, prieš kiek laiko su kolegomis Sveikatos reikalų komitete svarstė tokius klausimus, J. Sejonienė patvirtino: „Per penkerius metus tikrai komitete nebuvo tokio atvejo.“

„Kažkada esu domėjusis šita tvarka, bet dėl savo intereso, o Komitete mes tikrai nesame svarstę. Aš pasiūlysiu Komitetui per Rudens sesiją šią tvarką peržiūrėti, apsvarstyti, galbūt pateikti savo pasiūlymus Sveikatos apsaugos ministerijai.

REKLAMA

Neabejotinai tą tvarką reikia peržiūrėti. Čia turėtų būti sveikatos apsaugos ministrės kompetencija, ji turėtų imtis tą tvarką koreguoti, remdamasi, beje, ir tokiais įvykiais, ne tik specialistų rekomendacijomis, socialinių partnerių nuomone“, – teigia Seimo narė.

Kada dėl sveikatos būklės vairuoti negalima?

Šeimos gydytoja Julita Čiužauskė anksčiau yra pasakojusi, kad pasitaiko atvejų, kai po gydytojo įvertinimo, vairuotojui gali būti nesuteikta asmens sveikatos pažyma.

REKLAMA

„Pavyzdžiui, jeigu jis turi nekontroliuojamą epilepsiją, prastą regėjimą arba sunkią širdies ligą, tai yra svari priežastis tokiam žmogui neleisti vairuoti.

Taip pat pažymos asmuo gali negauti, jeigu atsisako atlikti reikalingus tyrimus, nepateikia reikalingos informacijos arba meluoja apie savo sveikatos būklę“, – pasakojo J. Čiužauskė.

Neišduoti pažymos galima ir dėl nenuspėjamų ar ūmių sveikatos problemų, ypač, jeigu turima būklė trumpuoju laikotarpiu gali paveikti vairavimo gebėjimus. Tokiu atveju šeimos gydytojas gali stabdyti pažymos išdavimą iki tol, kol problema bus išspręsta arba žmogaus būklė stabilizuosis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbu suprasti, kad vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma yra suteikiama tiems, kurių sveikata yra tinkama vairuoti arba kurių būklę galima koreguoti taip, kad elgesys kelyje būtų saugus, pasitelkiant pritaikytą automobilio valdymą, vairą, akinius, klausos aparatus ir kt. priemones“, – kalbėjo šeimos gydytoja.

Sergant epilepsija sėsti prie vairo negalima?

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų teigimu, galimi apribojimai dėl neurologinių ligų (pavyzdžiui, epilepsija, obstrukcinė miego apnėja) taikomi individualiai.

REKLAMA

„Tam tikrą laikotarpį nebepatiriant epilepsijos priepuolių nevartojant vaistų, elektroencefalogramoje neužfiksavus jokios epileptiforminės veiklos, laikantis nustatyto gydymo kurso dėl obstrukcinės miego apnėjos sindromo, individualiu sprendimu gali būti leidžiama vairuoti“, – anksčiau yra sakę ministerijos atstovai.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo nuostata turėjo įsigalioti dar 2024 metų sausį, tačiau Seimas metams numatė pereinamąjį laikotarpį paaiškėjus, kad teisės vairuoti būtų netekę apie 263 tūkst. gyventojų.

REKLAMA

Kaip anksčiau skelbė policija, neturintiems galiojančios sveikatos pažymos taip pat gresia bauda nuo 30 iki 50 eurų.

Vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikia atlikti kas dešimt metų, nuo 66 iki 79 – kartą per penkerius metus, o vyresniems nei 80 – kas dvejus metus.

Sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje pacientas yra prisiregistravęs, arba bet kurioje kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje šias paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasitikrinti, iki kada galioja jų medicininė pažyma, galite dviem būdais:

Sveikatą tikrina šeimos gydytojas arba vidaus vaikų ligų gydytojas, teikiantis pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. Vairuotojo psichikos sveikatą privaloma tvarka įvertina ir gydytojas psichiatras.

Žirmūnuose žuvo mergina

Kaip rašė naujienų portalas tv3.lt, ketvirtadienį prieš 11 valandą Vilniaus Žirmūnų gatvėje įvyko mirtina avarija. Žuvo 20-metė, kita mergina išgabenta į ligoninę.

Bendrasis pagalbos centras (BPC) gavo pranešimą apie incidentą, kai, įtariama, sutrikus automobilio „Volkswagen“ vairuotojo (1975 m. gim.) sveikatai, buvo kliudytos dvi merginos šalia viešojo transporto stotelės. Pirminiais duomenimis, vyrą ištiko epilepsijos priepuolis, jis prarado sąmonę.

Kaip aiškėja, automobilis kurį laiką važiavo šaligatviu, o sustojo tik atsitrenkęs į medį.

Per incidentą žuvo 2005 m. gimusi mergina, kita sužalota – prireikė medikų. Jos būklė nežinoma, o žuvusiosios kūnas guli uždengtas.

REKLAMA

Atvykusios gausios policijos pajėgos įvykio vietą aptvėrė STOP juostomis. BPC portalui tv3.lt nurodė, kad gavo ne vieną pranešimą dėl šio įvykio.

Įvykis tiriamas. 

Liudininkė prakalbo apie sukrečiantį vaizdą: „Pamačiau kojas jos ir supratau“

Automobilis rėžėsi į netoli stotelės stovėjusias jaunas merginas sutrikus automobilio „Volkswagen“ vairuotojo (1975 m. gim.) sveikatai. Po įvykio liudininkė pasakojo, kad aplink buvo didžiulis sujudimas ir panika.

„Mačiau greitąją ir policiją. Atrodo, kad buvo tik neseniai viskas įvykę, iš greitosios išlipo isteriškai verkianti mergina, o pavažiavus šiek tiek tolėliau pamačiau, kad netoli stotelės guli jaunos merginos kūnas. Uždengta buvo, atrodo, striuke jos veidas. Pamačiau kojas jos ir supratau, kad ji nejuda.

Netoliese buvo kiti žmonės, viena moteris irgi matėsi verkė, kažkam skambino. Pačios avarijos nemačiau, net automobilio nemačiau, nes jis tokioj netipinėj vietoj buvo nutolęs, todėl ir pagalvojau, kad gal tiesiog susmuko mergina… bet, deja.

Labai sukrečiantis vaizdas buvo. Matėsi, kad labai jauna mergina, labai labai gaila buvo, kai sužinojau, kad neišgyveno“, – pasakoja moteris.

Pasak liudininkės, tuo metu stotelėje, prie įvykio vietos, buvo nemažai žmonių, tačiau jie atrodo tiesiog laukė savo autobuso, lyg niekur nieko.

„Vėliau mačiau, kai vėl pravažiavau netoliese, kad jau ir stotelė, rodos, buvo užtverta STOP linija. Bet tik pati iki šiol akyse matau tą vaizdą… Labai žiauru“, – sako ji.

REKLAMA
Pradžiai turi patvirtinti kad tuo laiku nesinaudojo telefonu ar nesėdėjo faceboke o ligą susigalvojo.
Debilu salis debiliski istatymai. Paskui visi stebisi kodel beprociai ginklus turi ir su numiruliu laksto gatvemis
Sumoki kysi ir gali vairuoti i saudyti i kitus budamas debilas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų