• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norintys pagal vaikų skiepijimo kalendorių paskiepyti savo atžalas nemokama vakcina dalis tėvų susiduria su biurokratiniu absurdu. Pediatrai skundžiasi, kad ministro Aurelijaus Verygos priimti sprendimai surišo jiems rankas teikti pacientams valstybės kompensuojamą būtiną paslaugą.

Norintys pagal vaikų skiepijimo kalendorių paskiepyti savo atžalas nemokama vakcina dalis tėvų susiduria su biurokratiniu absurdu. Pediatrai skundžiasi, kad ministro Aurelijaus Verygos priimti sprendimai surišo jiems rankas teikti pacientams valstybės kompensuojamą būtiną paslaugą.

REKLAMA

Vaikų ligų srityje besispecializuojančios įstaigos ir kitur antriniame lygyje dirbantys pediatrai sulaukė Sveikatos apsaugos ministerijos akibrokšto.

Jau daugiau nei 20 metų skiepijantys vaikus pagal šalyje patvirtintą profilaktinių skiepijimų kalendorių šiandien specialistai nebegali teikti pacientams priklausančios nemokamos paslaugos.

Pediatrų teigimu, naujas reglamentavimas dirbtinai riboja tėvų teisę pasirinkti skiepus atliekančius gydytojus, šiuo atveju – vaikų ligų gydytojus. 

REKLAMA
REKLAMA

Tėvams tenka išrašyti sąskaitą

Vaikų klinikos „Pagalba mažyliui“ vadovės Solveigos Umbrasaitės teigimu, šiuo metu sudaryta tokia situacija, kada įstaiga, teikianti tik specializuotas vaikų ligų gydytojo paslaugas, net ir sudarius sutartį su teritorine ligonių kasa sutartį dėl šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, negali užsakyti ir gauti imuninių vaistinių preparatų (skiepų).

REKLAMA

„Nors vakcinavimas yra neatsiejamas nuo pediatro darbo, neaišku, dėl kokių priežasčių, bet ministerijos buvo priimtas toks sprendimas. Šiuo metu jau porą savaičių negauname kompensuojamųjų vakcinų, nors skiepyti mokamomis vakcinomis galime. Taigi tėvų nuostabai tenka išrašyti sąskaitą valstybės kompensuojamiems skiepams“, – kalbėjo pašnekovė.

Dėl šios situacijos buvo kreiptasi į Lietuvos pediatrų draugiją, kuri savo ruožtu paprašė ministerijos paaiškinti situaciją.

REKLAMA
REKLAMA

S. Umbrasaitė pabrėžė, kad iki šiol tokie skiepai, kurie finansuojami iš PSDF biudžeto, t. y. naujagimių, kūdikių ir vaikų skiepijamas nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, B tipo Haemophilus influenzae, pneumokokinės, žmogaus papilomos viruso (tik mergaitės), rotavirusinės, B tipo meningokokinės infekcijų, buvo tiekiami iš Užkrečiamų ligų ir AIDS centro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad klinikoje vaikai skiepijami nuo 1999 m., apie atliktus skiepus visi įrašai daromi į skiepų pasus, ligos korteles ir šiuo metu papildomai pateikiama į e.sveikatą.

Taip pat kiekvieną mėnesį teikiamos ataskaitos apie įskiepytus skiepus Užkrečiamų ligų ir AIDS centrui.

Pediatrus paliko už borto

Kaip rašoma kreipimesi, sveikatos apsaugos ministras dar kovo 26  d. pasirašė įsakymą, kuriuo nustatyta, kad Asmens sveikatos priežiūros įstaiga, atliekanti skiepijimo procedūras, tai tokia įstaiga, teikianti šeimos medicinos paslaugas arba stacionarines akušerijos paslaugas, arba stacionarines neonatologijos, vaikų kardiologijos ir (ar) vaikų pulmonologijos paslaugas, arba skubiosios medicinos pagalbos paslaugas.

REKLAMA

Šiuo atveju pediatrai prašo įsakymą papildyti nuostata, kad tokia įstaiga galėtų būti ir vaikų ligų gydytojo paslaugas teikianti įstaiga. Visais atvejais įstaiga turi būti sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo iš PSDF biudžeto.

„Dabar bandoma sakyti, kad vakcina turi eiti ten, kur vaikas   priregistruotas. Bet situacija yra tokia, nežinau, ar ministerija realiai suvokia ją, bet bent jau mūsų pacientai nėra prisiregistravę. Kadangi mes antrame antrinio lygio specialistai, jie to net negali padaryti. Pacientai tiesiog ateina pasikonsultuoti ir po to vaikas yra paskiepijamas nemokama vakcina“, – kalbėjo S. Umbrasaitė.

REKLAMA

Siūlo įdarbinti šeimos gydytoją

Rašte dėstoma, kad konsultacijų su teritorinės ligonių kasos bei SAM specialistais metu buvo pasiūlyta įdarbinti šeimos gydytoją (vos ne formaliai), tačiau, pašnekovės teigimu, tai nebūtų tinkamas sprendimas.

„Kodėl aš turiu formaliai įdarbinti šeimos gydytoją, kad gautume vakcinas, kurios pagal sutartį priklauso. Mums sako, kad esame antrinio lygio specialistai, bet pediatro normoje yra įrašytas vakcinavimas“, – kalbėjo S. Umbrasaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pažymėjo, kad dažni atvejai, kai būtent dėl skiepų plano sudarymo tėvai kreipiasi ne į šeimos, o į vaikų ligų gydytoją.

„Pagal mėnesio įskiepijimus tikrai pralenkiame net kai kuriuos šeimos centrus. Per mėnesį pas mus vakcinuojami keli šimtai vaikų, kurie ateina pas mus ir nuolatos lankosi“, – pridūrė gydytoja.

Pažymima, kad profilaktinis skiepijimas, o ypač vaikų, yra viena iš sveikatos priežiūros sričių, kuri visame pasaulyje finansuojama iš valstybės biudžeto. Skiepijimas nuo užkrečiamųjų ligų užtikrina ne tik apsaugą nuo užkrečiamosios ligos, bet atspindi ir šalies ekonominį bei socialinį vystymąsi. Skiepijimai turėtų būti pripažįstami kaip esminė asmens teisės į sveikatos priežiūrą dalis.  

REKLAMA

VLK siūlymus svarstys

Kaip informavo Valstybinės ligonių kasos (VLK) Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė, kas ir kokias vakcinas gali gauti, reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas tvarkos aprašas. 

Jame detalizuojama, kokias vakcinas gauna kokios gydymo įstaigos: Asmens sveikatos priežiūros įstaiga (ASPĮ), teikianti šeimos medicinos paslaugas, gali prašyti visų imuninių vaistinių preparatų, nurodytų Nacionalinėje imunoprofilaktikos programoje, patvirtintoje sveikatos apsaugos ministro įsakymu. ASPĮ, teikianti stacionarines akušerijos paslaugas, gali prašyti imuninių vaistinių preparatų, reikalingų naujagimių vakcinacijai. 

REKLAMA

ASPĮ, teikianti stacionarines neonatologijos, vaikų kardiologijos ir (ar) vaikų pulmonologijos paslaugas, gali prašyti imuninių vaistinių preparatų, skirtų neišnešiotų naujagimių vakcinacijai, o ASPĮ, teikianti skubiosios medicinos pagalbos paslaugas, –  imuninių vaistinių preparatų, reikalingų stabligės, pasiutligės, tymų poekspozicinei profilaktikai.

Vakcinos yra perkamos PSDF lėšomis ir kasmet joms yra išleidžiama daugiau kaip 10 mln. eurų. Todėl jų apskaita, kaip ir visų vaistų, medicinos priemonių ir paslaugų, apmokamų PSDF lėšomis, turi būti tiksli, kad vakcinos tikslingai pasiektų tuos, kam jos yra skirtos.

Žinoma, galima diskutuoti dėl gydymo įstaigų, gaunančių vakcinas, sąrašo plėtimo. Jei tokių siūlymų bus, jie bus apsvarstyti“, – informavo L. Reinartienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų