Dėl prastos epidemiologinės situacijos darželiuose vykstančiose kalėdinėse šventėse dalyvauja tik vaikai, nes tėvai į ikimokyklinio ugdymo įstaigas yra neįleidžiami nepriklausomai nuo to, ar turi galimybių pasą, ar ne. Taip yra daugelyje ikimokyklinio ugdymo įstaigų.
Į koncertą su galimybių pasu gali, į vaiko šventę – ne
Su naujienų portalu tv3.lt susisekusi dviejų metų sūnų auginanti Laura (vardas redakcijai žinomas) iš Kelmės sprendimą neleisti tėvų dalyvauti vaiko kalėdinėje darželio šventėje vadina „absurdišku“.
Mamos teigimu, ji iki pat įstaigos durų vaiką kartais palydi su kitomis mamomis.
„Nesuprantu, kodėl apskritai turėtų būt taikomi kokie ribojimai tėvams, juk su vaikas bendraujame kasdien. Turiu galimybių pasą, galiu nueiti į parduotuvę, į spektaklį, į koncertą, bet pirmą kartą pamatyti sūnų per Kalėdų šventę darželyje – ne. Man plyšta širdis, nes aš nenoriu praleisti tokių akimirkų, o neleisti vaikui dalyvauti šventėje taip pat būtų nesąžininga“, – lieja apmaudą ji.
Lauros teigimu, sūnaus vaiko lankomoje ikimokyklinio ugdymo įstaigoje per šventę dalyvaus Kalėdų senelis: „Tai mes pasikviečiame svetimus žmones, kurių galimybių pasus nežinia, ar tikrins, bet mamų, kurios visos nesipriešintų dėvėti kaukes, laikytis atstumų, neįleidžia. Manau, sprendimas absurdiškas“.
Visgi Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad ir Kalėdų seneliams „ikimokyklinio ugdymo įstaigose ugdymo proceso metu lankytis draudžiama“.
Lietuvos tėvų forumo (LTF) tarybos pirmininkas Kęstutis Mikolajūnas nurodo tėvų sulaukiantis ypač daug nusiskundimų dėl šių sprendimų.
„Negavome atsakymų iš ministerijos, lyg ir bandoma aiškinti, kad taip vyksta dėl to, nes nenorima diskriminuoti, tikrinti galimybių pasų.
<…> Kadangi mokyklas ir darželius gali lankyti visi vaikai, tai jeigu į šventę negalės ateiti visi tėvai, tai bus tam tikra problema. Greičiausiai panašu, kad einama paprastesniu keliu – vietoj to, kad pasistengtų (kad tėvai kartu su vaikais galėtų dalyvauti šventėse – aut. past.), nusprendžiama nieko nedaryti“, – sako LTF pirmininkas.
„Arenose susirenka dešimtys tūkstančių, o į darželio šventę tėvai negali ateiti pas savo vaikus. Lygiai ta pati situacija ir pradinėse mokyklose“, – priduria jis.
Visgi Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijos vadovė Lina Bagdanavičienė sako nesulaikiusi tokių nuogąstavimų iš tėvelių. Tačiau jos teigimu, ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai prioritetą teikia vaikų ir darbuotojų sveikatai.
„Didesnė dalis įstaigų ir pasirinko šventes organizuoti ir tą šventinę nuotaiką suteikti vaikams, todėl lieka tik apgailestauti, kad šie metai yra tokie sudėtingi metai. Galima tik pasidžiaugti, kad sergamumas ikimokyklinėse įstaigose yra nedidelis ir šventes galime sutikti bent taip. <...> Mes savo įstaigoje pasirodymus transliavome tiesiogiai tėvams, jei galėjo tai matyti. Kiek žinau, įstaigos tikrai stengiasi ieškoti bendrų susitarimų, kad ir vaikai būtų pamaloninti ir kad tėvai jautųsi gerai“, – sako ji.
Reikalavimo nesupranta ir Veryga
Logikos neleisti dalyvauti tėveliams kalėdinėse vaikų šventėse nemato ir buvęs sveikatos apsaugos ministras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Aurelijus Veryga.
Anot jo, vaikai jau ir taip per daug yra „skriaudžiami“, todėl sutiktų, nemato priežasčių, kodėl tėveliai negalėtų dalyvauti jų šventėse.
„Logika visiems turėtų galioti ta pati. Vaikai tikrai nėra globos namų seneliai arba slaugos ligoninėse esantys pažeidžiami žmonės. <…> Dabartinė Vyriausybė labai giriasi galimybių pasu, neva dėl jo nieko neuždaro. Tai aš tuomet nelabai, kad čia tokius uždarymus taiko, jeigu viskas jiems atrodo tvarkoje su galimybių pasu. Vis tiek, kaukės yra dėvimas, suaugę žmonės jas tikrai gali dėvėti ir būti su jomis. Tikrai tie vaikai yra per daug skriaudžiami visomis prasmėmis, jiems ir taip dabar yra sudėtingas laikotarpis“, – sako A. Veryga.
SAM: švenčių šventimas nėra svarbesnis už sveikatą
SAM atstovų pasiteiravus, ar tėvelių nuogąstavimai yra pagrįsti, paaiškinama, kad ministerija, atsižvelgusi ir į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, siekia riboti koronaviruso plitimą visuomenėje.
Todėl epidemiologinei situacijai šalyje ir pasaulyje blogėjant bei plintant naujai COVID-19 viruso omikron atmainai, šios, „džiaugsmą nešančios šventinės tradicijos, gali tapti ir rizikos bei pavojaus šaltiniu – padidėjęs susibūrimų skaičius sudaro palankesnes sąlygas COVID-19 viruso plitimui“.
„Dėl šių priežasčių ministerija nemano, kad Kalėdinių švenčių šventimas ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra svarbesnis už vaikų sveikatą“, – aiškina SAM atstovai.
Kalėdinių švenčių organizatoriams ir dalyviams SAM rekomenduoja uždarose patalpose dėvėti apsaugines medicinines veido kaukes arba respiratorius, vengti kontakto (rankų paspaudimo, apsikabinimo), nedirbti turint ūmios viršutinių kvėpavimų takų infekcijos požymių), dezinfekuoti rankas prieš ir po darbo, pagal galimybę trumpinti susitikimo laiką. Dėvima kaukė turi dengti 2/3 nosies, burną ir smakrą.
Protrūkių skaičius lieka stabilus
NVSC pirmadienį pateiktais duomenimis, savaite anksčiau mokyklose ir darželiuose taip pat registruoti 457 protrūkiai.
Daugiausia protrūkių, kaip ir laikotarpiais prieš tai, registruota pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo įstaigose.
Pastarąsias kelias savaites nežymiai auga ikimokyklinio ugdymo įstaigose fiksuotų aktyvių protrūkių dalis – praėjusią savaitę jų dalis tarp visų ugdymo įstaigų siekė apie 18 proc., savaitę prieš tai – 15 proc. NVSC teigimu, kaip ir anksčiau, didžioji dalis, t.y. 98 proc. protrūkių nėra skaitlingi, juose registruota mažiau nei dešimt susijusių pirminių atvejų.
Gausių protrūkių, kuriuose pirminių susijusių atvejų skaičius viršytų 20, šiuo metu išvis neregistruota, prieš savaitę tokių besitęsiančių protrūkių buvo keturi.
Vertinant protrūkių pasiskirstymą regionuose, daugiausia jų registruota Kauno, Vilniaus, Klaipėdos ir Panevėžio apskrityse.
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje dviejų savaičių naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų nežymiai auga – jis siekia 835,3 atvejo. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis išlieka nepakitęs ir siekia 10,9 procento.