Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje aptartas koronaviruso ir kitų užkrečiamų ligų suvaldymas nelegalių migrantų antplūdžio kontekse.
Vakcinos užsimanydavo vėliau
Vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajevienė teigė, kad šiai dienai turime 4090 neteisėtai sieną kirtusių migrantų.
„Išties situacija sudėtinga, nes užkardose jie gyvena palapinėse ir turime tą problemą, sprendžiam, kur juos dėti, kiek įmanoma operatyviau, kad neišplistų tiek pareigūnų tarpe, tiek visų kitų“, – kalbėjo S. Ščajevienė.
Viceministrės teigimu, antradienį buvo suformuluotas operacijų vadovo algoritmas, kaip bus teikiamos medicininės paslaugos neteisėtai sieną kirtusiems migrantams, tam, kad būtų nuimta dalis krūvio nuo greitosios pagalbos brigadų.
Migrantų testuoti važiuoja Vidaus reikalų medicinos centro darbuotojai, kurie testuoja visus nelegalus, dalis testuojama savivaldybės medikų.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Rasa Bekšienė teigė, kad nelegalių migrantų gretose sergančiųjų koronavirusu yra 71, užfiksuota ir 21 niežų atvejis.
Liepos 29 d. duomenimis, ambulatorinis gydymas buvo numatytas 128 migrantams, 48 buvo siųsti į stacionarą, iš jų 6 buvo hospilatizuoti.
Savaitės senumo duomenimis, buvo paskiepyti 736 patys sutikę vakcinuotis migrantai.
„Dažniausiai būdavo tokia situacija, kad norinčių skiepytis nebūdavo daug, bet atvykus paskiepyti tuos, kurie jau sutikę, atsirasdavo dar papildomai norinčių, kitą kartą vos ne dvigubai daugiau“, – pasakojo R. Bekšienė.
Į pagalbą vyks mobiliosios komandos
Pasak SAM atstovės, asmens sveikatos priežiūros paslaugos kiekvienoje savivaldybėje buvo teikiamos savarankiškai, nebuvo centralizuotos koordinavimo sistemos. Tik trečiadienį atsirado operacijų vadovo patvirtintas algoritmas, kaip turėtų būti rūpinamasi migrantų sveikata.
R. Bekšienės teigimu, dalis savivaldybių iki tol kokybiškai užtikrindavo migrantų sveikatos priežiūrą ir vykdą ją panašia tvarka, kokią dabar numato algoritmas.
„Nebuvo taip ištisai kviečiama greitoji pagalba tais atvejais, kai tikrai neturėjo vykti“, – sakė ji.
R. Bekšienės teigimu, savivaldybėms, esančioms aplink tas savivaldybes, kurios yra priėmusios migrantus, yra numatyta pareiga padėti žmogiškaisiais ištekliais. Pasak jos, mažosios savivaldybės skundžiasi gydytojų ir specialistų trūkumu, tad numatytas algoritmas, kada iš aplinkinių miestų turėtų atvykti mobiliosios komandos.
Pasak jos, mobiliosios komandos sudėtis – bet kokios profesinės kvalifikacijos gydytojas ir prireikus komandai gali talkinti akušeris. R. Bekšienės tvirtinimu, tai turėtų nuimti papildomą naštą nuo greitosios pagalbos komandų.
Sveiki gyvena su užsikrėtusiais, savivaldybės pagalbos neteikia
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Migracijos skyriaus viršininkas Audrius Šantaras teigė, kad problema yra, kad pasienio užkardose apgyvendami tiek migrantai, turintys neigiamą koronaviruso testą, tiek tie nelegalai, kuriems nustatomas užsikrėtimas koronavirusu.
„Juos turime atskirti, nors tam mes neturime patalpų. Patalpas yra išskyrę tik Šalčininkų raj. savivaldybė <...> ir Švenčionių sav. Turime įtemptą situaciją Ignalinos raj. ir Varėnos raj., kur savivaldybės mums šiuo atveju visiškai negelbėja. Tai būtų prašymas, kad savivaldybės įsijungtų ir šitą pagalbą suteiktų, nes skaičiai Varėnoje ir Ignalinoje kelia didelius rūpesčius“, – kalbėjo A. Šantaras.
Varėnos raj. savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas prieštaravo VSAT atstovui ir tikino, kad jo atstovaujama savivaldybė yra bene labiausiai padedanti pasieniečiams šioje situacijoje ir pažadėjo, kad patalpos bus surastos.
Visgi A. Verbickas tikino, kad patvirtintas sveikatos paslaugų teikimo algoritmas buvo priimtas už akių ir savivaldybėms buvo netikėtas. Jo teigimu, sunku bus sukurti ir mobiliąsias pagalbos grupes, kadangi medikai yra išvarginti kovos su koronavirusu, jaučiamas specialistų trūkumas. Posėdyje ne kartą kalbėta ir apie tai, kad trūksta vertėjų, kurie padėtų susikalbėti su migrantais.
„Esame visiškai aklavietėje ir prašome jūsų pagalbos. <...> Mums reikia centralizuotų sprendimų“, – kalbėjo A. Verbickas.