Kartu su Taivano užsienio ministru Vilniuje ketvirtadienį lankysis ir forume dalyvaus šios salos verslo delegacija. Po renginio numatyta vakarienė.
„Jis (Lin Chia-lungas – BNS) taip pat susitiks su Lietuvos draugais iš įvairių partijų ir padėkos už jų tvirtą ir nuolatinę paramą per pastaruosius trejus metus nuo Taivaniečių atstovybės Lietuvoje įsteigimo“, – BNS pirmadienį nurodė Taivaniečių atstovybė.
Su ministru susitiks praėjusią kadenciją Seime veikusios parlamentinių ryšių su Taivanu grupės nariai: konservatoriai Matas Maldeikis, Žygimantas Pavilionis, taip pat naujai į Seimą išrinktas socialdemokratas Ruslanas Baranovas. Apie tai BNS patvirtino patys politikai.
„Esu pakviestas į vakarienę su Taivano ministro ir verslo delegacija“, – BNS sakė buvęs Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Ž. Pavilionis.
Su šalies vadovais oficialūs susitikimai neplanuojami, BNS patvirtino Seimo, Vyriausybės ir Prezidentūros atstovai.
Socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas žurnalistams pirmadienį taip pat nurodė susitikti su Taivano ministru neketinantis.
Tokie sprendimai tęsia aukščiausių Lietuvos politikų tradiciją vengti Kiniją erzinančių užuominų apie Taivano kaip valstybės pripažinimą.
Prieš Taivano ministro vizitą technologijų bendrovė paskelbė apie dėl biurokratijos stringantį milijardinių investicijų projektą Vilniuje. Nepaisant šių pranešimų, Taivanas žada tęsti bendradarbiavimą su Lietuva puslaidininkių srityje.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija 2022 metų gruodį pasirašė sutartį su „Teltonikos“ grupe, pagal ją iki 2027 metų pabaigos Liepkalnyje, 14-kos hektarų teritorijoje turi įsikurti „Teltonika High-Tech Hill“ antro etapo technologijų parkas. Jame planuojama gaminti puslaidininkius pagal Taivano suteiktas technologijas.
„Teltonikos“ savininkas Arvydas Paukštys teigia, kad institucijoms nesugebant suderinti elektros tiekimo bei pakeisti valstybės sklypo paskirties į pramoninę technologijų parko statybų pabaiga gali nusikelti iki 2032 metų.
Pastaruoju metu Lietuvos plėtojami ryšiai su Taivanu pykdo Kiniją. 2021 metais Vilniui leidus Taibėjui atidaryti Taivaniečių atstovybę Lietuvos sostinėje Pekinas apribojo santykius su Vilniumi ir blokavo Lietuvos eksportą bei importą.
Dėl to ES praėjusių metų pradžioje kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją, tačiau byla laikinai sustabdyta.
Nepaisant atidarytos atstovybės, Lietuva tikina, kad laikosi „vienos Kinijos“ principo. Pagal jį, yra tik viena suvereni valstybė pavadinimu Kinija, o Taivanas yra neatsiejama jo dalis.