Naujoji tvarka numato, kad šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę. Jei gydymo įstaiga dirba trumpiau, ji turi informuoti savo pacientus, kur kreiptis dėl šeimos medicinos paslaugų likusiu laiku. Tačiau ką daryti susirgus naktį ar, pavyzdžiui, Velykų dieną?
Ne darbo metu – tik skubioji pagalba
Kaip nurodo Valstybinė ligonių kasa, sveikatai sutrikus vėlai vakare, naktį, savaitgalį ar per šventes, kai gydymo įstaiga, kurioje žmogus prisirašęs, nedirba, pacientai gali gauti ligonių kasų apmokamą skubiąją pagalbą, t. y. skubią ambulatorinę paslaugą, priskirtą šeimos gydytojo kompetencijai, arba skubiosios medicinos pagalbos paslaugą.
Pavyzdžiui, skubioji pagalba teikiama, kai yra stiprus skausmas, karščiavimas daugiau nei 38°C, trunkantis ilgiau nei 72 valandas, traumos, ūmios alerginės reakcijos ar pykinimo atvejais, kartojantis vėmimui, o vaikams – ir kai karščiavimas daugiau nei 37,8°C, trunkantis ilgiau nei 24 valandas, yra bėrimas, skausmas ar paviršinių žaizdų ir kt.
Skubiosios medicinos pagalbos paslaugos teikiamos, kai kyla reali grėsmė sveikatai ar gyvybei, pavyzdžiui, patyrus sunkią traumą, stipriai susižeidus, ūmiai apsinuodijus ir kt. Dėl skubiosios pagalbos gali kreiptis tiek privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti, tiek neapdrausti gyventojai.
Į skubiosios pagalbos kabinetą arba ligoninę
Pagal naują šiemet įsigaliojusią tvarką, jei gydymo įstaiga dirba trumpiau nei 12 valandų per dieną, ji turi informuoti savo pacientus, kur kreiptis dėl šeimos gydytojo komandos (vidaus ligų gydytojo, akušerio ginekologo ir chirurgo kartu) paslaugų po įstaigos darbo valandų. Skubiąją pagalbą šeimos medicinos įstaigų ne darbo laiku, t. y. poilsio ir švenčių dienomis, teikia skubiosios medicinos pagalbos kabinetai, o kur jų nėra – ligoninių skubiosios medicinos pagalbos skyriai.
Pagal įstatymą skubios pagalbos kabinetais nuo sausio 1 dienos turėjo būti įsteigti visuose didžiuosiuose miestuose, tačiau tai padaryta tik sostinėje ir Šiauliuose.
Vilniuje galima kreiptis į skubiosios medicinos pagalbos kabinetą Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, Šiauliuose – Dainų pirminės sveikatos priežiūros centrą. Po šių kabinetų darbo valandų dėl ūmių būklių ar būtinosios medicinos pagalbos vilniečiai ir šiauliečiai gali kreiptis į artimiausios ligoninės skubiosios medicinos pagalbos skyrių.

Miestuose ir rajonuose, kuriuose nėra tokių skubiosios pagalbos kabinetų, šeimos medicinos įstaigų ne darbo laiku, poilsio ir švenčių dienomis, ūmiai susirgus ar susižeidus, dėl skubiosios pagalbos galima kreiptis į ligoninių skubiosios medicinos pagalbos skyrių.
Skubiosios medicinos pagalbos paslaugos teikiamos ligoninių skubiosios medicinos pagalbos skyriuose, kai žmogus kreipiasi dėl būtinosios medicinos pagalbos.
Kada gali tekti susimokėti?
Jei žmogus į ligoninės primėmimo skyrių kreipiasi dėl būtinosios medicinos pagalbos ar dėl ūmių būklių, priskirtų šeimos gydytojo kompetencijai, suteikta pagalba apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.
„Kitais atvejais jeigu pacientą apžiūrėjęs gydytojas nustato, kad pacientas būklė neatitinka pirmiau minėtų, pacientui rekomenduojama artimiausiu metu kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jeigu informavus pacientą apie galimybę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamą pagalbą jis vis tiek pageidauja gauti konsultaciją, jam gali būti teikiamos mokamos paslaugos“
Susimokėti gali tekti ir, pavyzdžiui, jei žmogus kreipiasi, kad jam pratęstų receptą, nedarbingumo pažymėjimą, arba negalavimas nekelia grėsmės sveikatai ar gyvybei.
Pažymima, kad gydymo įstaigos pareiga – suteikti pacientams informaciją, kokios paslaugos yra apmokamos fondo lėšomis, o už ką gali būti prašoma sumokėti. Visos Lietuvos gydymo įstaigos, kuriose gali būti teikiamos skubiosios medicinos pagalbos paslaugos, skelbiamos ligonių kasų interneto svetainėje.
Pravartu iš anksto pasidomėti savo gydymo įstaigoje
Kur kreiptis skubiosios pagalbos, šeimos medicinos paslaugas teikiančios įstaigos savo pacientams turi pranešti įstaigos skelbimų lentose, interneto svetainėje, SMS ar el. paštu, telefono autoatsakikliu, kai gydymo įstaiga nedirba. Vis dėlto ne mažiau svarbu, kad ir patys pacientai gydymo įstaigoje, kurioje yra prisirašę, iš anksto pasidomėtų ir visuomet žinotų, kur jiems vykti ūmiai susirgus naktį, savaitgalį ir per šventes.
Visos Lietuvos gydymo įstaigos, kuriose yra skubiosios pagalbos kabinetai, taip pat kuriose gali būti teikiamos skubiosios medicinos pagalbos paslaugos, skelbiamos ligonių kasų interneto svetainėje.
Grėsmės gyvybei atveju – 112
Kai kyla pavojus žmogaus gyvybei arba gresia sunkios komplikacijos, reikia nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą numeriu 112. Šių paslaugų įprastai reikia nelaimingų atsitikimų, tokių kaip eismo įvykis ar gaisras, atvejais, esant gyvybei grėsmingoms, pavojingoms ir kritinėms žmogaus sveikatos būklėms – insultui ar infarktui, žmogui praradus sąmonę, dėl kitų sveikatos būklių negalint vykti į skubiosios medicinos pagalbos skyrių ar kai tam nebėra laiko.
Numeriu 113 galima gauti medicininę konsultaciją, kaip padėti sau ar kitiems, kai sveikatai negresia didelis pavojus. Prireikus dispečeris iškvies ir greitąją medicinos pagalbą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!