Girdėdami dabar jau atsargesnes politikų kalbas ar net grasinimus pinigus apmokestinti, rinkėjai tik gūžčioja pečiais ir jau nuogąstauja, ar tik nebus vėl apgauti.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Praūžus rinkimams, žmonės primena į koaliciją besiburiantiems naujiesiems valdantiesiems esantys nepatenkinti antrąja pensijų pakopa. Žmonės reikalauja teisės bet kada pasitraukti iš privataus kaupimo ir atsiimti pinigus:
„Norėčiau pinigų gydytis, neturiu sveikatos, rankos negaliu pakelti. Galėčiau nueiti pas daktarus, gydytis, kad atiduotų, bet nieks neatiduoda.“
„Aš nekaupiu ir nepasitikiu kaupimais, o ką tu manai? Yra gera patarlė. Žada – patiešija, neduoda – negriešija.“
„Turėtų grąžinti žmonėms, tikėkimės, bus gerai, bus socialdemokratai.“
„Jie prieš tai labai gražiai prižada, pasako, o paskui mąstysim, galvosim, planuosim, po metų pamatysim.“
„Pamatysim, ar žodžiai skiriasi nuo darbų, ar daro, ką sako, bet viliuosi, kad išmokės žmonėms.“
„Nauja valdžia nieko nepakeis, kaip buvo, paliks.“
Dabar kalba atsargiau
Prieš rinkimus socialdemokratai žadėjo pertvarkyti antrąją pensijų pakopą, kad žmonės savo sprendimu galėtų nutraukti kaupimą ir atsiimti sukauptus pinigus. Tiesa, po rinkimų Algirdas Sysas jau užsimena, kad atgauta suma gali būti apmokestinta.
„Galim politiškai diskutuoti ir apsispręsti. Jei išmokame visą sumą žmogui, tai valstybinė mokesčių mokėtojų sumokėta dalis gali būti apmokestinama GPM“, – sakė Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas.
Skvernelio vadovaujami demokratai prieš rinkimus žadėjo Sodros pagrindu įkurti valstybinį kaupiamąjį pensijų fondą, kuris sudarytų konkurenciją privatiems fondams. Jie žadėjo sumažinti pensijų fondų turto mokesčius, pagerinti lėšų išėmimo iš fondų tvarką ir kiekvienam sudaryti galimybes neribotam laikui sustabdyti 2 pensijų pakopos įmokas. O dabar jau kalba atsargiau.
„Pokyčiai yra neišvengiami, kokie tiksliai bus, matysime tik Vyriausybės programoje. Tai labai atsakingas sprendimas, negalima numesti tiesiog frazę kokią nors“, – kalbėjo Seimo narys, demokratas Tomas Tomilinas.
Žemaitaičio pažadai pasikeitė
Panašiai dabar kalba ir valstiečiai, prieš rinkimus siūlę leisti žmonėms visiškai sustabdyti įmokų mokėjimą ir pasirinkti, kada ir kaip atsiimti sukauptus pinigus. Tačiau savo rinkiminėje programoje dėl pasitraukimo iš 2 pakopos nieko neskelbė, tik žadėjo nuolat didinti senatvės ir kitokias pensijas.
„Skirtingi projektai turėtų sueiti į vieną kompromisą. Mes tikrai už paiešką išeičių. Tai problema, kurią turime išspręsti artimiausiu metu“, – tikino Seimo narė, valstietė Aušrinė Norkienė.
„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis prieš rinkimus žadėjo supaprastinti žmonių pasitraukimą iš 2 pakopos fondų, o dabar kalba, kad tiesiog atiduoti sukauptus pinigus būtų neišmintinga, tad ragina juos investuoti į valstybės vertybinius popierius arba atsiimant apmokestinti.
„Aš šalininkas modelio, kad žmonės galėtų investuoti į valstybės obligacijas, galėtume kelių fondą kurti, žmonės investuotų ir gautų 2–4 proc. palūkanų su valstybės garantija. Leisti žmonėms pasiimti, bet su investicija į valstybę“, – teigė „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Projektą dės į šalį
Klausydamiesi naująją daugumą lipdančių politikų įvairiausių idėjų, pensijų fondų valdytojai ir toliau reikalauja kuo mažiau kištis į antrąją pakopą, o leisti atsiimti pinigus, kaip nurodė Konstitucinis eismas – tik ypatingais atvejais, kai kaupimas tampa beprasmis.
„Pinigus išleisti greitai ilgai kauptus gali labai lengvai, apturėti gerą išlaidų vakarėlį. Bet po to galvos skausmas trunka ne vienerius metus, problemos niekur nedingo. Visuomenės senėjimas vyksta, dirbančių nėra daug, ekonomika traukiasi“, – komentavo privačių pensijų fondų valdytojų asociacijos direktorius Tadas Gudaitis.
Konservatoriai buvo parengę projektą leisti atsiimti pinigus iš antros pakopos sergant sunkia liga ar ištikus sunkiai negaliai, tačiau naujieji valdantieji šį projektą žada dėti į šalį. Beje, ir prezidentas Nausėda yra siūlęs leisti kartą gyvenime išsiimti ketvirtadalį antroje pakopoje sukauptų pinigų, tačiau ir jo projektą Seimas atmetė.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.