Kaip rašė profesorius, gegužės mėnesį Lietuvoje gali būti fiksuojama ir 3 tūkst. naujų Covid-19 atvejų.
Pateikiame profesoriaus išsakytas įžvalgas:
„JUODAI DRĄSI AR JUODAI ATSAKINGA ŠALIS?
Tikėtina, kad rytoj ryte išgirsime, kad Lietuvoje 14 d. naujų COVID-19 naujų atvejų skaičius 100 000 gyv. perkopė 500 ir tai reikš mūsų šalies sugrįžimą į „juodąją zoną“. Na gal dar rytoj ir pavyks „per Marytės plauką“ to išvengti, bet šeštadienį mes tikrai būsime ten, kur paskutinį kartą svečiavomės dar sausio 30 d. Šiuo metu stacionare gydomi 958 COVID-19 pacientai, o tai prilygsta vasario pirmos savaitės lygiui. Geriausias mūsų pasiektas „lygis“ buvo kovo 15-21 d., kai buvo gydoma apie 750 pacientų. T.y. +20 proc. su „magaryčiom“.
Reanimacijoje turime 104 COVID-19 pacientus. Tai irgi praktiškai vasario pradžios rodiklis. O mano minėtomis kovo dienomis siekė apie 80. Taip pat +20 proc. su „magaryčiomis“. Testuojame tikrai daug. Dar niekada Lietuvoje nebuvo atliekama tiek daug testų, o tai reiškia, kad tikėtina pavyksta nustatyti daugiau atvejų ir taip lėtinti viruso plitimą. Vakcinacija įgauna pagreitį ir jei nebus kokių „oba“ su planuojamu vakcinų tiekimu, tai galėčiau eiti lažybų, kad JE Prezidento ambicingas tikslas iki Mindauginių pasiekti populiacinį imunitetą yra visai įmanomas.
Taigi situacija dabar yra tokia. Tačiau po šiandieninio LR Vyriausybė sprendimo realiai iš karantino liko tik graužtukas. Aiškiai su datomis yra įvardijami įvairių veiklų atlaisvinimo etapai. Grynai žiūrint matematiškai, tai šie atlaisvinimai turėtų konvertuotis į naujų atvejų didėjimą. Būsiu tikslus, kad tai turėtų sąlygoti +3000 naujų COVID-19 atvejų skaičių per dieną dar gegužės pradžioje.
Masinis testavimas padeda kontroliuoti, bet ne tiek, kad tik jo pakaktų turėti žemus sergamumo rodiklius. Vakcinacija dar neveiks taip stipriai. Žvelgiant į Izraelio patirtį, mums reikia bent 40 proc. pavakcinuotų žmonių. Dar esame pusiaukelėje ir tokį skaičių net su pačiais otimistiškiausiais planais pasieksime tik gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje. Vakcinacija šiuo metu mums gali leisti tikėtis mažesnio hospitalinio sektoriaus apkrovimo ir mirčių.
Tikriausiai nerasime nei vienos pasaulio šalies, kuri turėdama +500 / 100 000 COVID-19 atvejų ir teigiamą augimo tendenciją imtųsi laisvinti veiklas. Tai ar LR Vyriausybė nesielgia neatsakingai? – Nemanau. O gal per drąsiai? – Hm... gal būt.
Dar pernai metais sakiau, kad virusas nėra kažkoks slibinas – supermenas. Jis yra net labai pažeidžiamas ir gali būti nesunkiai kontroliuojamas. Tam reikia paprastų paprasčiausių dalykų apie, kuriuos mes visi žinome. Kažkada teko turėti NEPT posėdį su prekybos tinklų atstovais. Labai pozityviai nuteikė jų suvokimas apie rizikas ir pasiruošimas prisiimti papildomus įsipareigojimus, kad virusas nebeplistų. Tada aš jiems pasakiau, kad labai žaviuosi jų pasiryžimu, bet pabrėžiau, kad norint, kad mums pavyktų, tai turi šis pasiryžimas ir atsakomybė būti kiekvieno Jūsų darbuotojo akyse. Norint, kad mums pavyktų reikia padaryti ne 100 proc., bet gal net 110, 120 ar net 130 proc.
Tą turime daryti visi. Tą turėtų daryti parduotuvės darbuotoja, kuri paprašytų klientą truputį palaukti lauke, kol išeis dabar esantys klientai. Tą turėtų padaryti ir kavinės barmenė, kuri dar papildomą kartą su dezinfektantu perbrauktų per staliuką. Tą turėtų padaryti sporto klubo treneris, kuris pasiūlytų klientui padaryti kitus pratimus, kad nebūtų „susigrūdimo“ vienoje vietoje. Ir dar daug kitų...
Prisipažinsiu, kad su nerimu žvelgiu į ateinančias savaites. Lietuva pasirinkdama tokį kelią tikrai demonstruoja didelę drąsą. Tačiau tuo pačiu ir didelį pasitikėjimą savo piliečiais. Jau seniau esu sakęs, kad pandemijos nėra įveikiamos nei politikų, nei ekspertų... jas įveikia paprasti žmonės. Tad labai prašau įrodykime, kad mes esame ne tik drąsūs, bet ir atsakingi. Įveikime šį pasitikėjimo iššūkį kartu“, – rašė profesorius.
JUODAI DRĄSI AR JUODAI ATSAKINGA ŠALIS? Tikėtina, kad rytoj ryte išgirsime, kad Lietuvoje 14 d. naujų COVID-19 naujų...
Posted by Mindaugas Stankunas on 2021 m. balandžio 15 d., ketvirtadienis