Nuo pat 2014 m. Krymo aneksijos, Izraelis išsiskyrė kaip viena atlaidesnių Rusijai valstybių, ypač JAV sąjungininkų tarpe. Tuo metu, Izraelis buvo pasirinkęs išlikti neutraliu, atsisakė tiekti ginklus Ukrainai, o po kelių mėnesių nusprendė didinti vaisių importo į Rusiją apimtis. Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) profesoriaus E. Račiaus nuomone, šiomis dienomis santykiai tarp Rusijos ir Izraelio išlieka nepastovūs, nors tai tik nedidele dalimi lemia karas Ukrainoje.
„Sakyčiau, kad santykiai buvo ir liko nepastovūs. Jeigu bandytume klausimą suvesti į Rusijos agresiją prieš Ukrainą, ne daug ką laimėtume. Akcentas turėtų būti ties Rusijos buvimu Sirijoje. Izraeliui Sirija pavojų kelia jau kelis dešimtmečius“, – sakė politologas
Politologo teigimu, blogėjantys Izraelio ir Rusijos santykiai yra susiję su keliais Rusijos priimtais sprendimais – pavyzdžiui 2022 m. liepą priimtu sprendimu uždaryti žydų organizaciją, padedančią Rusijoje gyvenantiems žmonėms emigruoti į Izraelį.
„Matome konkrečius Rusijos veiksmus, žydų lobistų ar žydų organizacijų atžvilgiu. Tai nėra priimtina ko gero visiems Izraelio žydams, bet ypač linkusiems į dešiniąją pusę. Prastėjantys santykiai yra didele dalimi sąlygoti Rusijos veiksmų“, – teigė politologas.
Izraelio užsienio politiką taip pat lemia ir vidiniai nesutarimai tarp skirtingo flango politinių jėgų.
„Tarp pagrindinių centro-kairės ir centro-dešinės jėgų matoma takoskyra. Jeigu Naftali Bennettas mėgino tarpininkauti ir atrodė laikėsi iš vienos pusės pragmatinės, bet tuo pačiu ir idėjinės politikos, tai Netanyahu turi išimtinai praktinę-pragmatinę prieigą. Netanyahu skaičiuoja kaip finansininkas ar ekonomistas, kas būtų pelningiau. Jokių moralinių skrupulų jis neturi“, – komentuoja politologas.
Santykis su Ukraina nebus artimas
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kelis kartus buvo kritikavęs Izraelio nenorą teikti karinę techniką Ukrainai, valstybei, kariaujančiai brutalų karą prieš okupantą. Šių metų sausio mėnesį, Izraelis atsisakė teikti anti-balistines raketas Ukrainai. Pasak eksperto, kitokios politikos Ukrainos atžvilgiu iš Izraelio tikėtis neverta – tai pastatytų Izraelį į nepatogią padėtį santykiuose su šalia esančiu Iranu.
„Aš nustebčiau, jeigu dabartinė Izraelio vyriausybė nutartų iš esmės remti Ukrainos pusę. Tai būtų ne tik nepateisinama klaida iš jų pragmatinių perspektyvų, bet tai pastatytų Izraelį į labai nepatogią padėtį dėl Irano santykių. Rusija neabejotinai dar labiau sustiprintų savo bendradarbiavimą su Iranu, kas yra be abejo ryškiausia raudonoji linija Izraelio užsienio reikalų perspektyvoje, net Sirija nublanksta savo svarbumu“, – teigė politologas.
Praėjusių metų lapkritį, Izraelis nedalyvavo Jungtinių Tautų balsavime, įpareigojančiame Rusiją išmokėti reparacijas Ukrainai, už karo metu patirtus nuostolius. Eksperto teigimu, šis sprendimas susijęs ne tiesiogiai su Rusija ar Ukraina, o su numatomu precedentu.
„Izraelis taip elgiasi galvodamas apie kitus aspektus. Kai mes kalbame, apie tai kas yra agresija, okupacija, galimos reparacijos, Izraelis visada reflektuoja tą faktą, jog apie aštuonis dešimtmečius yra okupavęs palestiniečių žemes. Tarptautinė teisė reglamentuoja, kad Izraelis turėtų elgtis taip kaip Rusija, mat yra labai daug kur nepaisęs tarptautinės teisės. Atrodo, jog balsuojant klausimas yra susijęs su Rusija, bet precedentas nebūtų naudingas pačiam Izraeliui“ , – teigė politologas.
Nepaisant šių aplinkybių, praėjusiais metais V. Zelenskis buvo pasakęs, jog Ukraina po karo galėtų priminti „didelį Izraelį“. Politologo teigimu, šių dviejų panašumas gali būti suprantamas tik per siaurą saugumo prizmę.
„Ukrainos prezidentas gali įsivaizduoti, jog Izraelis yra apsuptas priešiškų, didžiulių, valstybių ir prieš jas atsilaiko. Yra stiprus, turi stiprius ryšius su Vakarais. Atitinkamai, Ukraina taptų buferinė valstybė, kuri, panašiai kaip ir Izraelis, atliktų terorizmo stabdymo vaidmenį. Kaip Izraelis stabdo islamišką terorizmą, taip Ukraina stabdytų putinizmą. Per šią regioninio saugumo kūrėjo prizmę, Ukraina galėtų išlikti kaip valstybė ir taip pat padaryti paslaugą savo partneriams, kaip įsivaizduojama, jog Izraelis padaro paslaugą savo sąjungininkams, nors Europos valstybės ne visada tą paslaugą vertina“ , – aiškino politologas.
Izraelio partnerystė su JAV – ne ypač patikima, tačiau situacija gali keistis
Pasirinkimas nedalyvauti šiame balsavime reiškė, jog Izraelio pozicija dėl reparacijų skyrėsi nuo jo sąjungininkų – JAV ir Vakarų Europos valstybių. Vis dėlto, pasak politologo, Izraelis gali sau leisti rizikuoti santykių su JAV ir Vakarų Europa nuosmukį.
„Jeigu kalbant apie JAV ir Izraelio santykius, jie jau kurį laiką yra banguoti. Jeigu JAV Baltuosiuose rūmuose yra demokratų prezidentas, nesvarbu, kas yra Izraelio ministras pirmininkas – santykiai bus gana sudėtingi. Į valdžią grįžus Benjaminui Netanyahu matome, jog santykiai tarp Izraelio ir JAV nėra patys geriausi. Izraelis dabar sau gali leisti pasielgti ne visai taip, kaip norėtų JAV, ar tuo labiau Europos sąjunga, su kuria, tiesą sakant, gerų ryšių niekada ir neturėjo“, – sakė politologas.
Politologo teigimu, Izraelis gali sau leisti palaukti kitos JAV administracijos, kuri galbūt bus palankesnė Izraeliui.
„Izraelis supranta, kad JAV, kaip demokratijoje, visada bus kitas prezidentas, kuris gal bus palankesnis. Izraelis gali sau keletą metų išgyventi santykių nuosmukį, idant kitas prezidentas bus (ypač jei tai būtų respublikonas) palankesnis. Izraelis tada gali tikėtis, kad santykiai vėl atsikurs, nes JAV nebesielgs taip pat, ne tik Izraelio, bet ir daugeliu kitų klausimų. Jei Donaldas Trumpas sugrįš į Baltuosius rūmus, parama gal ir ne visiškai dings, bet gali drastiškai sumažėti. JAV jokiu būdu nėra patikimas veikėjas, tą reikėtų suprasti“, – sakė politologas.
Izraelio pilietybė rusams – pirmiausia būdas investuoti
Vieša paslaptis, jog nemaža dalis Rusijos Federacijos Dūmos narių, įtakingų rusų verslininkų, turi dvigubas pilietybes – Rusijos ir Izraelio. Turėdama Izraelio pilietybę į Lietuvą buvo atvykusi ir prieštaringai vertinama Rusijos žurnalistė ir televizijos laidų vedėja Ksenija Sobčiak, nors tuo metu Rusijos Federacijos piliečių patekimas į Lietuvos Respublikos teritoriją buvo ribojamas. Politologo teigimu, Izraelio pilietybė Kremliaus režimui artimiems asmenims yra reikalinga bent keliais aspektais. Pirmiausia – būdas investuoti.
„Rusijos piliečiams, turintiems dideles pajamas ir norintiems jas investuoti į kapitalą, Izraelis yra pirmoji ir lengviausiai pasiekiama vieta. Jie gali investuoti arba Izraelyje, arba iš Izraelio kitose šalyse. Pasiturintys, žinomi, turtingi rusai, kurie legaliais ar nelegaliais būdais gauna Izraelio pilietybes, kurias jie panaudoja savo gerbūvio plėtimui“, – teigė politologas.
Tačiau, pasak politologo, kai kuriais atvejais, Izraelis jiems gali tapti ir politinio prieglobsčio vieta.
„Kraštutiniais atvejais, galbūt pasitraukimas iš Rusijos į Izraelį galėtų būti vienas iš veiksnių, bet tai nėra pagrindinis, ar vienintelis veiksnys. Mes Lietuvoje dabar matome labai daug atvykstančių rusakalbių izraeliečių – ar tai yra rusai, ar tai yra izraeliečiai-žydai? Bet jie jaučiasi laisvai, nes jų pasas yra pakankamai neutralus, geras. Lietuvos Respublika juos įsileidžia, jie gali keliauti, klestėti, nepaisant to, kad galbūt yra visiški pro-putinistai“, – komentuoja politologas.