• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Vilnius – savitas Lietuvos istorijos metraštis, kuriame užfiksuoti ne tik šlovingiausi, bet ir skaudžiausi lietuvių tautos įvykiai. Vienas iš jų – sovietinė okupacija, lydima represijų ir trėmimų į Sibirą. Kviečiame atrasti septynias reikšmingas sostinės vietas, kurios atvers gilesnį suvokimą apie sovietinius trėmimus bei pasipriešinimą.

Vilnius – savitas Lietuvos istorijos metraštis, kuriame užfiksuoti ne tik šlovingiausi, bet ir skaudžiausi lietuvių tautos įvykiai. Vienas iš jų – sovietinė okupacija, lydima represijų ir trėmimų į Sibirą. Kviečiame atrasti septynias reikšmingas sostinės vietas, kurios atvers gilesnį suvokimą apie sovietinius trėmimus bei pasipriešinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Okupacijos ir laisvės kovų muziejus

Tai pirmoji stotelė, kurią privalo aplankyti kiekvienas, norintis geriau suprasti Lietuvos istoriją. Muziejus įsikūręs buvusiuose KGB rūmuose, kuriuose buvo planuojami ir vykdomi sovietų nusikaltimai, įskaitant gyventojų trėmimus. Lankytojai turi galimybę iš arti pamatyti buvusias KGB kalėjimo kameras bei mirties bausmių vykdymo patalpas ir susipažinti su sovietinės valdžios represijomis bei gyventojų pasipriešinimu joms. Tai vienintelis toks muziejus Baltijos valstybėse, įkurtas tame pačiame pastate, kuriame nuo 1940 m. antrosios pusės iki pat 1991 m. rugpjūčio dirbo sovietinės represinės institucijos.

REKLAMA

Adresas: Aukų g. 2A, Vilnius

Darbo laikas: trečiadienis–šeštadienis 10.00–18.00 val., sekmadienis 10.00–17.00 val.

Kaina: 6 Eur, su nuolaida 3 Eur.

Geležinkelio muziejus ir bėgių parkas

Traukinys, gabenantis Lietuvos gyventojus į atšiaurias Sibiro vietas  – neatsiejamas sovietinės represijos vaizdinys. Šiandien Geležinkelių muziejuje, atidarytame prieš keletą metų, turite galimybę susipažinti su geležinkelių sistemos istorija okupacijos metais. Muziejaus erdvėse pristatomi įvairūs eksponatai, atskleidžiantys geležinkelio raidą įvairiais laikotarpiais, įskaitant ir sovietinę okupaciją. Be to, Bėgių parke galėsite apžiūrėti istorinius traukinių modelius, kurie atspindi geležinkelio transporto raidą ir jo svarbą Lietuvos istorijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Adresas: Muziejus – Geležinkelio g. 16, II aukštas, Vilnius. Bėgių parkas – Pelesos g. 10, Vilnius

Darbo laikas: muziejus – antradienis–penktadienis 9.00–18.00 val., šeštadienis 10.00–18.00 val. Bėgių parkas – kasdien 8.00–22.00 val. 

Kaina: muziejus – 6 Eur, su nuolaida 3 Eur. Bėgių parkas – nemokamai.

Tuskulėnų rimties parkas

Tuskulėnų rimties parkas – itin gražioje gamtos oazėje esantis istorinis paminklas, kuris liudija apie sovietinių represijų žiaurumą. Ši vieta, anksčiau buvusi Tuskulėnų dvaro teritorija, dabar pasakoja apie tragišką istoriją, susijusią su politiniais kaliniais ir jų likimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parke galima aplankyti koplyčią-kolumbariumą – amžinojo poilsio vietą sovietinio totalitarinio režimo aukoms. Būtent šioje ramioje vietoje 1944–1947 m. slapta buvo užkasti NKGB vidaus kalėjime mirties bausme nubausti žmonės.

Taip pat galima apžiūrėti ekspoziciją apie Tuskulėnų dvarą bei parodą „Projektas – Homo sovieticus“, kuris pasakoja apie sovietinio totalitarinio režimo siekius ir priemones kurti naują socialinę, kultūrinę ir politinę aplinką. Sakoma, kad paroda nebaigtinė, nes tai nesibaigiantis bandymas suprasti sovietmečio represijose gyvenantį žmogų: prisitaikantį arba iki paskutinio atodūsio besipriešinantį sovietinei sistemai.

REKLAMA

Adresas: Žirmūnų g. 1F, Vilnius

Darbo laikas: trečiadienis–šeštadienis 10.00–18.00 val., sekmadienis 10.00–17.00 val.

Kaina: 6 Eur, su nuolaida 3 Eur.

Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia

Ši unikali Vilniaus vienbokštė barokinė bažnyčia tiesiogiai nepasakoja lietuvių trėmimų istorijos, tačiau puikiai atspindi sovietinės represinės politikos bruožus. Nuo 1940-ųjų ateistinė sovietų valdžia vykdė antibažnytinę politiką, todėl maldos namai nebuvo laikomi vertybe. Po 1945 m. gaisro buvo planuojama bažnyčią nugriauti, tačiau galiausiai ji buvo paversta vaisių sandėliu. Taip daugiau nei 40 metrų aukščio bokštą turinti bažnyčia gelžbetonio konstrukcijomis buvo padalinta į tris aukštus, įrengtos sovietmečio daugiabutį primenančios laiptinės, liftas.

REKLAMA

Bažnyčių ir kitų maldos namų niokojimas „aukštesniems praktiniams“ tikslams subtiliai atskleidžia sovietinės valdžios brutalumą bei siekį pavergti lietuvių tautą, kuriai religija tarpukariu buvo neatsiejama jos tapatybės dalis.

Adresas: Savičiaus g. 15 Vilnius

Darbo laikas: Šv. Mišių, renginių metu arba iš anksto susitarus

Kaina – nemokamai

Lukiškių kalėjimas

Nors pastaraisiais metais Lukiškių kalėjimo lankytojus dažniau vilioja pasakojimai apie nepriklausomybės laikotarpio nusikaltėlius, svarbu prisiminti, kad 1904 m. pradėjęs veikti kalėjimas sovietinės okupacijos metais buvo tapęs tarpine, o kartais ir galutine stotele sovietinio režimo aukoms. Čia buvo kalinama ne tik viena garsiausių Lietuvos žvalgių Marcelė Kubiliūtė, bet ir būsimas Izraelio premjeras Menachemas Beginas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susitarę su gidu iš anksto, galėsite išgirsti sovietinės okupacijos laikotarpio Lukiškių kalėjimo istoriją bei detales.

Adresas: Lukiškių skg. 6, Vilnius

Darbo laikas: užsiregistravus iš anksto

Kaina: 15 Eur

Rasų kapinių paminklas okupacijų aukoms

Rasų kapinėse rasite iškiliausių lietuvių tautos veikėjų kapus. Čia amžino poilsio atgulė Nepriklausomybės akto signatarai, kuriuos vienaip ar kitaip palietė sovietinė okupacija, taip pat rašytojai, dailininkai ir visuomenės veikėjai. Kapinių šiaurinėje dalyje yra du svarbūs paminklai, skirti tremties ir rezistencijos temai. Vienas jų skirtas 1920–1939 m. ir 1940–1990 m. okupacijų aukoms, o šalia – 27 karių, dalyvavusių 1941 m. birželio sukilime, kapas. Ant kalvos, Rasų kapinių koplyčioje, 2018 m. garbingai palaidoti Zigmanto Sierakausko ir Konstantino Kalinausko palaikai. Ir tai tik keli svarbūs paminklai – šias kapines verta aplankyti kiekvienam, norinčiam pagerbti okupacijos ir rezistencijos aukas.

REKLAMA

Adresas: Rasų g. 32, Vilnius

Darbo laikas: kasdien 8-22 val.

Kaina: nemokama

Už Vilniaus – Naujosios Vilnios tremtinių memorialas

Centriniame Naujosios Vilnios skvere sovietinius trėmimus mini skulptoriaus Vidmanto Gyliko paminklas – didžiulis metalinis kryžius. Netoliese eksponuojamas garvežys su gyvuliniais vagonais, kurie simbolizuoja sovietinių trėmimų sukeltas kančias. Tokiuose vagonuose, talpinančiuose po 25 žmones, 1941 ir 1944–1952 m. į Sibirą buvo išvežta apie šimtai tūkstančių įvairių tautybių piliečių.

REKLAMA

Adresas: Tremtinių g. 1, Naujoji Vilnia

Darbo laikas: 24/7 

Kaina: nemokamai

Aplankius šias vietas Vilniuje, galėsite geriau suprasti ne tik sovietinių trėmimų istoriją, bet ir išgyventi šių įvykių liudijimus. Kiekviena vieta ne tik pasakoja apie praeitį, bet ir kviečia susimąstyti apie laisvę, identitetą ir Lietuvos istorijos svarbą. 

Gairės:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gairės:
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų