Vienas iš jų siūlymų – greičiau koreguoti mažmeninio elektros tiekimo sistemą, įsigyti elektrą ne vien per biržą.
„Padėtis Lietuvos elektros ir šilumos energetikoje yra kritiška. Ministrai svarsto tolimus, vos ne penkmečio planus, bet sprendimų reikia šiandien. Pigių (hidro-, vėjo, saulės) elektros generacijos pajėgumų akivaizdžiai nepakanka, esamų elektros jungčių su kaimyninėmis šalimis pralaidumas – per menkas. Ir šioje nestabilioje situacijoje dar vyksta mažmeninio elektros tiekimo liberalizacijos procesas“, – partijos pranešime spaudai cituojamas Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas.
Pasak parlamentaro, valdžia leido liberalizacijos procese dalyvauti ir finansiškai silpnoms įmonėms, neturinčioms savų elektros generavimo pajėgumų, o istorija su „Perlas energija“ parodė valdžios ir jos tarnybų aplaidumą.
Socialdemokratų prognozėmis, VERT nustatoma visuomeninio tiekimo kaina kitų metų I pusmetį bus maždaug dvigubai didesnė.
„Garantinio tiekimo kaina irgi auga su kiekvienu mėnesiu. Kainos vartotojams priklausys nuo to, kokia bus nustatyta reguliuojama tinklo paslaugų kaina, taip pat nuo to, kokia bus valstybės teikiama kompensacija. Todėl raginame VERT ir vyriausybę kuo greičiau, nelaukiant gruodžio, nustatyti reguliuojamą tinklo paslaugų kainą kitų metų I pusmečiui, visuomeninio tiekimo kainą ir, svarbiausia, kompensacijos tvarką ir kompensacijos dydį“, – aiškina A. Sysas.
Socialdemokratai sako pasisakantys už svarų kompensacijų didinimą. Jų įsitikinimu, vyriausybė ir Seimo dauguma turėtų nedelsdama imtis koreguoti elektros mažmeninio tiekimo sistemą. Anot socialdemokratų, būtina panaikinti įpareigojimą visuomeniniam tiekėjui įsigyti elektrą tik biržoje.
„Reikia leisti įsigyti elektros taip pat ir pagal ilgalaikius sandorius tiesiogiai iš elektros gamintojų. Tai stipriai paveiktų reguliuojamą visuomeninio elektros tiekimo kainą“, – pažymi A. Sysas.
Socialdemokratai ragina svarstyti galimybę elektros visuomeninio tiekimo funkciją iš UAB „Ignitis“ perduoti AB „ESO“: „Ignitis“ veiktų tik kaip nepriklausomas tiekėjas.
„Taip būtų panaikintas interesų konfliktas UAB „Ignitis“ viduje: juk dabar ši įmonė – ir visuomeninis, ir nepriklausomas tiekėjas“, – paaiškina A. Sysas.
Socialdemokratai taip pat mano, kad reikia galvoti apie garantinio tiekimo atsisakymą: visiems vartotojams, kurie neturi sutarčių su nepriklausomais tiekėjais (arba šių tiekėjų bankroto atveju) turėtų būti leidžiama neribotai naudotis visuomeniniu tiekimu, kurio kainą nustato VERT.
Anot socialdemokratų, tokiu būdu visi nepriklausomi tiekėjai konkuruotų ne tik tarpusavyje, bet ir su visuomeniniu tiekėju.
Paprasčiausias būdas, kuris padėtų greitai sumažinti kainas didmeninėje elektros biržoje, anot socialdemokratų – „saikingos kainų kepurės uždėjimas dujų generacijai“.
„Ministrai turėtų ne žiovauti, o dėti visas pastangas, kad Lietuva, Latvija ir Estija gautų tokią pat teisę kaip Ispanija ir Portugalija: uždėti dujų generacijai „kainų kepurę“, dalinai subsidijuojant dujų, naudojamų elektrai gaminti, kainą“, – pažymi Seimo narys socialdemokratas A. Sysas.
Šią savaitę socialdemokratai taip pat paskelbė inicijuojantys interpeliaciją energetikos ministrui Dainiui Kreiviui.
Frakcija skelbia, kad ministrui bus pateikti klausimai dėl „aplaidaus požiūrio į vadinamuosius nepriklausomus elektros tiekėjus“, didelės žalos valstybei bendrovei „Perlas Energija“ vienašališkai nutraukus veiklą.
Anot pranešimo, D. Kreivys turės atsakyti, kodėl jo vadovaujama ministerija, kuri yra atsakinga už energetikos politikos formavimą ir įgyvendinimą, „nusikalstamai delsė ir nemodeliavo galimų pasekmių“, nepristatė alternatyvų dar pernai vasarą, prasidėjus energijos kainų šuoliui.
Socialdemokratai kaltina ministrą, kad jis „demonstratyviai nesirengė šildymo sezonui, negynė Lietuvos interesų Europos Sąjungos lygiu peržiūrint elektros ir biokuro biržų taisykles“.
Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė neabejoja, kad interpeliacijos D. Kreiviui iniciatyvą parems kitos Seimo opozicijos frakcijos.
Pagal Seimo statutą, interpeliaciją ministrui gali inicijuoti ne mažiau kaip penktadalis parlamentarų, tai yra ne mažiau kaip 29.
„Į kurią ministro kuruojamą sritį bepažvelgsi – visur palaida bala. D. Kreivys nuo pat savo darbo pradžios nieko daugiau nedaro, tik kalba, kad „nieko negalima padaryti“. Tai išsisukinėjimas ir bėgimas nuo atsakomybės“, – frakcijos pranešime cituojama V. Blinkevičiūtė.
Gavęs interpeliacijos klausimus, Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites perduoti Seimo pirmininkui raštišką atsakymą, su kuriuo supažindinami Seimo nariai.
Ministrui pateikus atsakymus, sudaroma speciali komisija, kuri siūlo Seimui pritarti arba nepritarti atsakymams.
Jeigu ministro atsakymas pripažįstamas nepatenkinamu, Seimo nutarimo projektas dėl nepasitikėjimo ministru turi būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma, taigi ne mažiau kaip 71.
Socialdemokratai Seime turi 12 atstovų.