Šis pusiasalis Juodojoje jūroje turėtų būti grąžintas jo „teisėtiems savininkams“, Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos Niujorke užkulisiuose „PBS NewsHour“ žurnalistams sakė R. T. Erdoganas. Manoma, kad šie komentarai sukels didelį Maskvos įniršį.
Paklaustas, ar Rusijai turėtų būti leista pasilikti Krymą derybose dėl karo pabaigos, R. T. Erdoganas atsakė: „Ten gyvenantys žmonės yra ir mūsų palikuonys. Jeigu būtų žengiama pirmyn, palengvėtų Krymo totorių ir Ukrainos dalia. Mes tą sakėme visada.“
R. T. Erdogano teigimu, tai jis V. Putinui kartoja nuo 2014 m.: „Bet, deja, nuo to laiko nebuvo imtasi jokių veiksmų.“
Šis pareiškimas pavertė Turkijos prezidentą naujausiu ryšius su Rusija palaikančiu pasaulio lyderiu, kuris pastarosiomis dienomis sukritikavo V. Putiną. Praeitą savaitę nerimą dėl Rusijos prezidento tęsiamo karo Ukrainoje išreiškė ir Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi. Net pats V. Putinas pripažino, kad tam tikrų „abejonių“ turi ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas.
Krymo totoriai turi etninių, lingvistinių ir istorinių ryšių su Turkija, o iki 1783 m., kai šis pusiasalis buvo prijungtas prie Rusijos imperijos, jis buvo Osmanų imperijos protektoratas.
R. T. Erdoganas „PBS“ sakė, kad per praeitą savaitę Uzbekistane vykusį susitikimą su Rusijos prezidentu, Turkijos lyderiui susidarė įspūdis, kad V. Putinas „buvo pasiruošęs viską kuo greičiau nutraukti.“ R. T. Erdoganas taip pat tikino, kad Rusija ir Ukraina apsikeis 200 įkaitų (apsikeitimas jau įvyko).
Interviu metu R. T. Erdoganas ir toliau kalbėjo apie Turkiją kaip neutralią jėgą kare tarp Rusijos ir Ukrainos, nepaisant to, kad ji yra NATO narė. Pasak jo, norint nutraukti vykstančius žiaurumus, neužtenka tiesiog „stotį į kurią nors pusę“. Tačiau jis taip pat užsiminė, kad Rusijos „invazija negali būti pateisinama.“
Praeitą savaitę Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prisiekė, kad jo šalis išlaisvins Krymą nuo rusų okupantų. V. Putinas savo pajėgas į Krymą atsiuntė dar 2014-ųjų pradžioje, o nelegaliai aneksavęs šį Juodosios jūros pusiasalį, jis įžiebė daugybę metų trukusį konfliktą rytiniame Donbaso regione.
Nuo karo pradžios vasario mėnesį, Ankaroje buvo surengtos aukščiausio lygio derybos tarp Maskvos ir Kyjivo, kurių metu šalys, kartu su Jungtinėmis Tautomis, sudarė grūdų sandorį. Juo yra užtikrinamas saugus maisto eksportas iš blokuojamų Ukrainos uostų. Tiesa, kai kurių Vakarų diplomatų akimis, Turkija žaidžia dvigubą žaidimą.