„Jeigu bus toks atvejis, iš karto visuomenė bus informuota“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė premjeras S. Skvernelis.
Ketvirtadienį Valstybės ekstremaliųjų situacijų centras susirinko į pirmąjį posėdį, kuriame aptarė priemones prieš koronavirusą. Šis centras, kuriam vadovauja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, įsteigtas trečiadienį Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją valstybės mastu.
„Šita diena ir šitas posėdis buvo skirtas dar kartą pasitikrinti, kaip esame pasiruošę galimam viruso atsiradimui Lietuvoje, kokios prevencinės priemonės yra taikomos, kokios pakankamos, kaip būtų reaguojama atsiradus pirmam infekuotam asmeniui, kokie mūsų pajėgumai“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Ramina panikuojančius gyventojus
Kaip žinia, penktadienį Kaune vyks Eurolygos krepšinio rungtynės tarp Kauno „Žalgirio“ ir Milano „AX Armani“, netrukus Lietuvoje vyks Kaziuko mugė, Kovo 11-osios renginiai. Premjeras S. Skvernelis gyventojams rekomenduoja vengti masinių susibūrimo vietų, tačiau šių renginių atšaukti neketinama.
„Visos masinio susibūrimo vietos, visi masiniai renginiai kelia padidintas rizikas. Kiekvienas žmogus turėtų vertinti dalyvavimą uždarose patalpose esančiuose renginiuose, tai yra padidinta rizika užsikrėsti. Dėl to rekomenduojama vengti tokių renginių“, – sakė S. Skvernelis.
Masiniai renginiai būtų atšaukiami tik tokiu atveju, jei Lietuvoje būtų užfiksuoti susirgimai koronavirusu.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pridūrė, kad didesnė rizika susirgti yra vyresnio amžiaus, silpnesnio imuniteto ir lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims.
Paklaustas, kodėl gyventojai neturi galimybės atlikti tyrimų dėl koronaviruso privačiai, A. Veryga teigė, kad tai geriausias sprendimas, nes ne visiems gyventojams reikia atlikti tyrimus.
„Pats tyrimas yra naujas ir reagentai, kurie yra naudojami, yra siunčiami centralizuotai iš vieno gamintojo, nes jie yra neseniai sukurti. Manau, protingas sprendimas yra turėti vieną laboratoriją, nes ne visiems tuos tyrimus reikia atlikinėti“, – teigė A. Veryga.
Premjeras S. Skvernelis akcentavo, kad gyventojams nėra pagrindo masiškai šluoti parduotuvių lentynas, bandant apsirūpinti atsargomis.
„Tikrai to daryti nereikia. Šiandien mes tikrai negalime kalbėti, kad reikėtų tokias priemones taikyti. Neturime jokio susirgusio asmens ir darome viską, kad tokio asmens nebūtų“, – sakė S. Skvernelis.
A. Veryga priminė, kad medicininės kaukės neapsaugo nuo viruso, jos yra skirtos asmenims, kurie serga virusiniu susirgimu, kad virusas neplistų.
„Žmonės turi suprasti, kad ta panika yra pavojinga dėl to, kad žmonėms, kuriems reikia tų kaukiu, jų gali nelikti. Todėl prašome elgtis atsakingai“, – teigė ministras.
Tyrimai neigiami
Ketvirtadienį Lietuvoje buvo stebimi iš rizikos šalių grįžę ar atvykę 2787 žmonių. Specialūs koronaviruso tyrimai atlikti 59 žmonėms, laukiama dar dviejų mėginių tyrimo rezultatų. Visi tyrimai neigiami, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.
Šiuo metu teritorijoms, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, priskiriamos šios: Kinija (visos provincijos), Šiaurės Italijos regionas (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionai), Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras. Užsienio reikalų ministerija pateikė rekomendaciją šiose vietose nesilankyti.
Virusas plinta
Kaip trečiadienį teigė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, nacionaliniu mastu paskelbta ekstremali situacija be kita ko suteiks teisę operacijų centrui spręsti, ar leisti valstybės tarnautojus į komandiruotes ir keliones koronaviruso paveiktose valstybėse ar atskiruose jų regionuose, švietimo ir kitoms įstaigoms bus galima nurodyti privalomai turėti dezinfekcinių priemonių.
Vyriausybė trečiadienį jau numatė iš rezervo skirti 150 tūkst. eurų papildomoms apsaugos priemonėms ir kitoms nenumatytoms išlaidoms, kurių patirtų institucijos saugantis koronaviruso grėsmės. A. Šešelgio teigimu, respiratorių ir kitų apsaugos priemonių valstybė yra įsigijusi, o ekstremali situacija leis jas skirti gydymo įstaigoms paprasčiau.
Šios priemonės bus skirtos medicinos įstaigų veiklai užtikrinti.
Kinijoje sausį kilus COVID-19 viruso protrūkiui, jis išplito daugiau nei 30 pasaulio valstybių, ketvirtadienį paskelbta apie pirmąjį atvejį Estijoje. Pasaulyje registruota daugiau nei 80 tūkst. susirgimų, mirė 2,7 tūkst. žmonių.
TV3 Žinių žurnalistai dalijasi reportažu iš neseniai duris atvėrusio Santaros klinikų Infekcinių ligų korpuso.