• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako neabejojantis, jog parlamentarai pritars Lietuvos pasitraukimui iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos.

Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako neabejojantis, jog parlamentarai pritars Lietuvos pasitraukimui iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos.

REKLAMA

„Manau, kad tikrai taip (Seimas pritars pasitraukimui – BNS). Galbūt bus kokių nors diskusijų koalicijos viduje, bet manau, kad irgi turėtų būti viskas gerai“, – LRT laidoje „Dienos tema“ penktadienį sakė politikas.

Jis tvirtino manantis, kad tam pritars ne tik valdantieji, bet ir Seimo konservatoriai su liberalais.

„Tai yra labai svarbus, gyvybiškas klausimas, paremtas karo praktika. Kai anoje pusėje kariaujama be jokių konvencijų, taisyklių, nesilaikant tarptautinės teisės apskritai, su tokiu potencialiu priešu reikia ruoštis kovoti taip pat visomis įmanomomis priemonėmis. Dėl to šis žingsnis yra būtinas, reikalingas ir laiku“, – sakė S. Skvernelis.

Kaip skelbė BNS, prezidentas Gitanas Nausėda siūlymą trauktis iš Otavos konvencijos Seimui pateikė penktadienį. Jis siūlo projektą svarstyti skubos tvarka.

Pasitraukimas iš konvencijos leistų Lietuvai įsigyti, gaminti, kaupti, naudoti bei perduoti priešpėstines minas.

Trauktis iš konvencijos pasiūliusios Krašto apsaugos ministerijos (KAM) teigimu, nuo 2003 metų, kai Lietuva ratifikavo dokumentą, saugumo situacija regione iš esmės pablogėjo, o grėsmės iš Rusijos ir Baltarusijos smarkiai išaugo.

Anot jos, priešpėstinių minų naudojimas padidintų Lietuvos kariuomenės vienetų gebėjimą riboti priešo judėjimą, ypač kritiniuose ir riboto pravažumo mūšio lauko taškuose.

KAM teigimu, net ir pasitraukusi iš Otavos konvencijos, Lietuva laikytųsi prisiimtų tarptautinės humanitarinės teisės įsipareigojimų pagal kitas tarptautines sutartis, taip pat visuotinai pripažintų tarptautinių papročių dėl karo priemonių ar kariavimo būdų. 

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbė BNS, kovą Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos gynybos ministrai bendrame pareiškime paragino savo šalis iš sutarties pasitraukti, vėliau prie jų prisijungė ir Suomija.

Pasitraukimas iš konvencijos įsigaliotų tik praėjus šešiems mėnesiams nuo tos dienos, kai Lietuva Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui įteiktų savo pasitraukimo dokumentus.

Visos Europos Sąjungos šalys yra Otavos konvencijos narės, o Kinija, Rusija, JAV, Indija ir Pakistanas nėra prie jos prisijungusios.

Aukok
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų