• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su naujienų portalų tv3.lt susisiekė skaitytojas, norėdamas pranešti apie naujus sukčiavimo internete būdus – sukčiai prisistato kaip prekės ženklų populiarintojai ir prašo atlikti nesudėtingas užduotis. Vėliau įmonė prašo pervesti pinigus į sąskaitą, žadėdama grąžinti didesnes pinigų sumas. Internete galime perskaityti ne vieną atsiliepimą, kuriame vartotojai liudija, jog pinigai nebuvo grąžinti. Pasak policijos ir vartotojų teisių apsaugos tarnybos, šios svetainės ko gero nėra finansinės piramidės, tačiau perspėja vengti sukčių.

Su naujienų portalų tv3.lt susisiekė skaitytojas, norėdamas pranešti apie naujus sukčiavimo internete būdus – sukčiai prisistato kaip prekės ženklų populiarintojai ir prašo atlikti nesudėtingas užduotis. Vėliau įmonė prašo pervesti pinigus į sąskaitą, žadėdama grąžinti didesnes pinigų sumas. Internete galime perskaityti ne vieną atsiliepimą, kuriame vartotojai liudija, jog pinigai nebuvo grąžinti. Pasak policijos ir vartotojų teisių apsaugos tarnybos, šios svetainės ko gero nėra finansinės piramidės, tačiau perspėja vengti sukčių.

REKLAMA

Į naujienų portalą tv3.lt besikreipęs skaitytojas Audrius (vardas pakeistas) prisistatė kaip IT specialistas. Pasak jo, su juo per programėlę whatsapp buvo susisiekusios dvi įmonės – jos pasiūlė galimybę lengvai užsidirbti pinigų atliekant nesudėtingas užduotis. Pasak skaitytojo, įmonės prisistatė kaip besispecializuojančios prekės ženklų populiarinime. Viena iš šių kompanijų siūlė atlikti nesudėtingą užduotį – spausti patiktukus ant Youtube vaizdo įrašų. Tarp šių užduočių – prašymai paspausti patiktuką ant Youtube vaizdo įrašo, arba įsidėti prekes į el. parduotuvės „Ebay“ prekių krepšelį nieko neperkant

„Sukčiai prisistatė kaip tarptautinė kompanija, kuri prastumia brandus. Kompanija užsako paslaugą per platformą ir jie bando tą brandą prastumti. Nepasakė koks yra prekės ženklas, tai atseit yra komercinė paslaptis. Jie paaiškino, ką darbuotojams reikia padaryti – pavyzdžiui, paspausti like ant Youtube įrašo“, – pasakojo Audrius.

REKLAMA
REKLAMA

Šios įmonės pavadinimas – Grin. Grin.co save pristato kaip „pirmąją pasaulyje  kūrėjų valdymo platformą, paverčiančią prekių ženklus žinomais vardais, pasitelkiant autentiškus turinio kūrėjų ryšius“.

REKLAMA

Apie šią įmonę informacijos internete nėra daug. Tiesa, verslo apžvalgų svetainėje „Trustpilot“ galime rasti atsiliepimų apie šią kompaniją. Beveik visi atsiliepimai yra neigiami – penkių balų skalėje įmonė užsidirbo vidutiniškai 2,1 balo, o svetainės vartotojai perspėja, jog Grin.co – sukčių įmonė. Apžvalgas rašę vartotojai perspėja, jog pervedę pinigus jų atgal negavo, arba jiems buvo nesumokėta už atliktas užduotis.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, kaip pastebėjo Audrius, nėra aišku, kaip patiktukų spaudimas galėtų padėti įmonei – esą vaizdo įrašai buvo sukurti seniai ir turėjo tūkstančius patiktukų paspaudimų.

„Tie vaizdo įrašai, ant kurių Youtube reikia spausti spausti patiktuką yra gana seniai sukurti, turintys dešimtis tūkstančių patiktukų paspaudimų. Sunku suprasti, kaip patiktukų spaudinėjimas gali tokiam įrašui padėti“, – svarstė skaitytojas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita su Audriumi susisiekusi kompanija siūlė įsidėti prekes į el. parduotuvės „Ebay“ prekių krepšelį nieko neperkant. Vėliau įrodžius užduoties atlikimą, įmonė pervedė nedidelę pinigų sumą. Skaitytojas sakė, jog šios įmonės pavadinimo nebeprisimena, bet jį sudarė trys žodžiai. 

„Prieš porą savaičių buvo prisistačiusi kita brandų prastūmimo kompanija, kur reikėjo darbuotojams įdėti prekę puslapyje ebay į krepšelį, nieko pirkti nereikia. Pabandymui davė vieną tokią užduotį – paprašė atsiųsti screenshotą, kad teisingai ją atlikai. Tada apmokėti siūlo per Revolut arba kriptovaliutomis. Paprašo kriptovaliutos piniginės numerio arba sąskaitos numerio ir už sėkmingą pirmą įvykdymą perveda pinigų. Kaip taisyklė, abiem atvejais tai buvo 5 eurai“, – pastebėjo Audrius.

REKLAMA

Vėliau prašo pervesti pinigus į įmonės sąskaitą

Audriaus teigimu, tokie įmonės pasiūlymai iš pradžių atrodė gana patikimai – juk įmonė neprašė investuoti ar pervedinėti pinigų. Tačiau, vyrui įtarimai kilo netrukus po pirmųjų užduočių atlikimo – kaip pasakojo skaitytojas, vėlesnės įmonės siūlomos užduotys reikalavo pervesti pinigus į įmonės sąskaitą. 

„Jeigu viskas tinka ir patinka, susirašinėjimas perkeliamas iš whatsapp į telegramą. Duoda kontaktą, kontaktas buvo ne lietuviško vardo, abiem atvejais moteris. Ir susisieki su administratore. Perduodi administratorei kodą, prašo užpildyti anketą su amžiumi, sąskaitos numeriu, gyvenamąja vieta. Ir po poros minučių gauni pavedimą, tuos 5 eurus. Ta administratorė tada iš telegramo pajungia į įmonės darbo chatą – užduotys ten irgi tokios pačios. Pavyzdžiui – spaudyti patiktukus, tik kas trečia ar ketvirta užduotis reikalauja jiems pervesti pinigų, o jie žada po  5-10 minučių pervesti 30 proc. didesnę sumą. Pavyzdžiui, jei pervedi 100 eurų, jie žada pervesti 130 eurų. Jie tokias užduotis vadina pre-paid (iš anksto apmokomomis, tv3.lt pastaba) užduotimis“, – pasakojo skaitytojas.

REKLAMA

Kaip vėliau paaiškėjo, įmonė numato keletą skirtingų užduočių lygių – atliekant vis daugiau užduočių, įmonė siūlo pervesti vis didesnės pinigų sumas.

„Yra skirtingi užduočių lygiai – paprastai būna 6 ar 7 užduotys. Pirminės užduotys skirtos tik naujokams. Naujokai gali pervesti tik 10-30 eurų, o toliau reikia pervesti ir po šimtą eurų ir daugiau. Suma gali ir 1000 eurų siekti. Ir darbo grupėje dedami screenshotai, kaip darbuotojai sėkmingai gauna pinigus“, – patirtimi dalijosi skaitytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Audriaus, ši schema jam primena piramidę, mat didesnius pervedimus atlikę vartotojai vėliau buvo pašalinami. Taip buvo surenkamas iždas, kurį įmonė naudoja tolimesniam vartotojų priviliojimui.

„Visa tai yra finansinė piramidė, nes dienos gale labai tikėtina, didesnį pervedimą padaręs žmogus bus pašalintas iš grupės. Pirmu atveju, su manim susisiekė darbdavys, kurio klausiau, už ką čia darbdavys moka, kaip viskas veikia. Mane išmetė iš darbo grupės už nepatogių klausimų kėlimą ir atsisakymą atlikti pre-paid užduotį“, – liudijo Audrius

REKLAMA

Vėliau su Audriumi susisiekė kitas darbuotojas, sakęs, kad jis yra aukštesnėje grandinėje – jis pradėjo nuo patiktukų spaudinėjimo, bet sukčiams reikėjo aukštesnio lygio darbuotojo. Jie pervedinėja jam pinigus ir nurodo, į kurią sąskaitą jam pervesti pinigus.

Schemose dalyvauja tūkstančiai žmonių

Pasak skaitytojo, vienos įmonės, siūlančios įdėti prekes į „Ebay“ krepšelį darbo grupės chatuose buvo buvo virš 4000 narių, Youtube schemoje – apie 250. Panašias darbo pasiūlymų žinutes taip pat gavo skaitytoja žmona, uošvė, kolegos darbe.

REKLAMA

Audrius teigė, jog pats nuo šios sukčiavimo schemos finansiškai nenukentėjo – pinigų nepervedinėjo, bet vis tiek kreipėsi į policiją, norėdamas kitiems pranešti, apie galimą sukčiavimo schemą. Policija pranešė, jog nusikaltėliai yra išsimėtę po visą pasaulį, tad juos atsekti ir sulaikyti būtų itin sudėtinga.

„Pirmu atveju numeris prasidėjo nuo +1, kas yra Šiaurės Amerika, antru atveju - +2, tai Šiaurės ar Pietų Amerika. Iš jų ką nors išgauti sudėtinga. Susirašinėjant su administratoriumi, juokais paklausiu, ar tu krikščionis, paprašiau pateikti daugiau informacijos apie kompaniją. O jie vis dangstosi, kad yra tarptautinė kompanija“, – pasakojo Audrius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ironiška, tačiau Audriui nepervedus pinigų, sukčių įmonė pati pradėjo grasinti kreipimusi į policiją – tiesa, į policiją galiausiai nesikreipė.

Policija ir VVTAT – sukčiavimas, bet ne finansinė piramidė

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su Vilniaus apskrities policijos atstovais ir Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT), siekiant išsiaiškinti,

Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja pranešė, jog policija buvo gavusi pranešimą apie įmonės bandymą sukčiauti. Vis dėlto, policija tyrimo nepradėjo, mat į policiją besikreipęs asmuo pats nenukentėjo.

REKLAMA

„Bendraujant paaiškėjo, kad jis nenukentėjo dėl atliktų veiksmų su jam nežinomais asmenimis. Niekam jokių piniginių transakcijų neatlikinėjo, pinigų nepervedinėjo ir jų neprarado. Su pranešėju buvo bendrauta prevenciškai, nurodant sukčiavimo būdus ir kaip apsisaugoti. Asmuo supažindintas su rekomendacijomis, kaip galima apsisaugoti ir kaip elgtis ištikus nelaimei“, – komentavo policijos atstovė.

Pasak policijos atstovės, tai nėra finansinės piramidės atvejis, o viso labo elementarus sukčiavimas

REKLAMA

„Tai nėra jokia finansinė piramidė – o vienas iš sukčiavimo būdų, su kuo ir buvo supažindintas pranešėjas. Kadangi nenukentėjo, pranešė informacijai, tai joks tyrimas nebuvo atliekamas“, – teigė J. Samorokovskaja.

VVTAT vedėjos Dalios Malinauskienės teigimu, minėta įmonė taip pat neatitinka finansinės piramidės kriterijų, mat piramidės atveju, įmonė turėtų sumokėti pirmiausiai už kitų vartotojų įtraukimą, o ne atliekamą darbą.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvos Respublikos nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo 7 straipsnio 22 punkte nurodoma, kad komercinė veikla yra klaidinanti, jeigu ji pasireiškia kaip piramidės pobūdžio skatinimo sistemos sukūrimas, kai vartotojas sumoka už galimybę gauti atlygį pirmiausia už kitų vartotojų įtraukimą į tą sistemą, o ne už produktų pardavimą ar naudojimą, taip pat šios sistemos naudojimas ar reklamavimas. Taigi, tokia veikla būtų draudžiama, kad prekiautojai negalėtų vartotojų įvilioti į sistemą pažadėdami atlygį, nors iš tikrųjų vartotojui būtų atlyginama už naujų narių įtraukimą į sistemą, o ne už produktų pardavimą ar vartojimą“, – rašoma atsakyme į tv3.lt užduotus klausimus

„Preliminariai įvertinus Jūsų pateikiamą informaciją, nėra duomenų, leidžiančių minėtą veiklą laikyti piramidine schema (Lietuvos Respublikos nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo prasme). Į vartotoją bei jo artimuosius buvo kreipiamasi tiesiogiai (nebuvo prašoma įtraukti artimuosius ir pan.,) bei pasiūlyta atlikti tam tikrus veiksmus už atitinkamą atlygį, vėliau skatinama ir pačiam įnešti pinigų į veiklą bei gauti didesnes sumas“, – teigė D. Malinauskienė.

Vis dėlto, pasak D. Malinauskienės, yra tikėtina, jog minėta įmonė užsiima finansine schema – nelegalia veikla ar sukčiavimu.

Kvailiams taipir reikia. Jei nesupranta, kad lengvų pinigų nėra, svajoja praturtėt nieko nedarydami, tegul iš tokių ir vilioja pinigus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų