Į tai sureagavęs užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas pasidalino plačiau, kur fiksuojama ši atmaina.
„PSO perspėja, kad naujas omikrono subvariantas, žinomas kaip XBB.1.5, yra iki šiol labiausiai užkrečiama SARS-CoV-2 viruso padermė. 29 šalyse nustatytas subvariantas sparčiai auga JAV. XBB.1.5 šiuo metu sudaro 75 proc. naujų COVID-19 atvejų JAV šiaurės rytuose kur daugėja hospitalizacijų dėl COVID-19. XBB.1.5 greitai keičia ir kitose pasaulio dalyse cirkuliuojančius SARS-CoV-2 variantus. JK stebėjimo duomenys rodo, kad XBB.1.5 sukelia 1 iš 25 COVID-19 atvejų ir ilgainiui gali tapti kita dominuojančia atmaina“, – rašė jis socialiniame tinkle.
Kol kas žinoma mažai
Pasak jo, per pastaruosius kelerius metus COVID-19 atvejų padidėjimas po švenčių dažniausiai buvo siejamas su dideliais susibūrimais ir šaltesniu oru, pritraukiančiu žmones į patalpas.
„Ekspertai teigia, kad dar reikia įvertinti, kiek XBB.1.5 gali prisidėti prie pastarojo hospitalizacijų skaičiaus padidėjimo. Kol kas labai mažai žinoma apie šį naują subvariantą, tačiau kai kurie preliminarūs tyrimai rodo, kad jis gali būti labiau užkrečiamas ir atsparus imunitetui nei ankstesni omikrono variantai. Mokslininkai vis dar nežino, ar XBB.1.5 sukelia sunkesnę ligą, ar sukelia daugiau neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, ilgą COVID. Taip pat vis dar tiriama, kiek efektyvi vakcina prieš XBB.1.5.
Mokslininkai teigia, kad atnaujinta dvivalentė būsterinė vakcina išlieka geriausiu būdu apsisaugoti nuo sunkios ligos. Praėjusių metų pabaigoje CDC pateikė duomenis, rodančius, kad tiems, kurie buvo paskiepyti ir paskiepyti dvivalelente vakcina, rizika mirti ir susirgti sunkia liga sumažėjo beveik 20 kartų. Bet tai buvo prieš XBB.1.5“, – dėstė S. Čaplinskas.
Jis pridūrė, kad vyresnio amžiaus žmonėms ir žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs, kurie turi tam tikrų sveikatos sutrikimų, vis dar gresia didžiausia sunkių ligų ir mirties rizika. Be kita ko, ekspertai teigia, kad nepakankamai žmonių naudojasi vaistais (pvz., Paxlovid) pirminėje sveikatos priežiūroje, gydant rizikos grupės suaugusius, kurie nebuvo hospitalizuoti.
Portalas tv3.lt primena, kad Europos Sąjunga jau imasi veiksnių reaguojant į COVID-19 protrūkį Kinijoje – ruošiamasi aktyviau raginti testuotis keliautojus, bus tiriamos nuotekos oro uostuose.
Ekspertų teigimu, nors iš Kinijos ir negresia išplisti kokia nauja atmaina, tokia rizika išlieka praktiškai bet kur, mat virusas dar gali pateikti siurprizų.
COVID-19 apimtoje Kinijoje mirusiųjų kūnai deginami tiesiog daugiabučių kiemuose: krematoriumai perpildyti: