• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas užsimanė padidinti išmoką gimus vaikui – kone dvigubai, nuo dabar esančių 600 iki 1100 eurų į rankas“. Tačiau toks įstatymo projektas sulaukė opozicijos kritikos, mat tai kainuos valstybei kone 12 milijonų eurų kasmet ir neskatins gimstamumo.

Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas užsimanė padidinti išmoką gimus vaikui – kone dvigubai, nuo dabar esančių 600 iki 1100 eurų į rankas“. Tačiau toks įstatymo projektas sulaukė opozicijos kritikos, mat tai kainuos valstybei kone 12 milijonų eurų kasmet ir neskatins gimstamumo.

REKLAMA

Lietuvos demografinius procesus nagrinėjantys sociologai tokią iniciatyvą palaiko, tačiau siūlo skirti daug didesnes lėšas gimstamumui didinti. Tačiau dalis tėvų atkerta, kad gimdo vaikus ne dėl pinigų.

Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.

Kaunietės mamos Jolita ir Jolanta dvejopai sutinka naujieną – siūlymą kone dvigubai padidinti vienkartinę išmoką gimus vaikui.

„Tie, kas nori, tai turės, o kad dėl pinigų turėt vaiką, tai, patys suprantat, nelabai“, – sakė daugiavaikė mama Jolanta.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš tai nežinau, gimdau ne dėl pinigų, mes turime pinigų vaikams išlaikyti“, – kalbėjo dviejų vaikų mama Jolita.

Įstatymo projektą pristatė paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas, kuris siekia, kad vienkartinė išmoka, vaikui gimus, padidėtų nuo dabar esančių 605 eurų iki 1100 eurų „į rankas“. Tiek pat išmoka didėtų įvaikinus vaiką ar paėmus jį globoti.

REKLAMA

Tai yra siūlymas, kuris padėtų šeimas traukti iš santykinio skurdo, nes pagal statistiką, ketvirtis šeimų, kurios turi vaikų, susiduria su tam tikrais finansiniais sunkumais“, – teigė paskirtasis premjeras G. Paluckas.

Jei Palucko iniciatyvą Seimas palaimintų, jau nuo kitų metų liepos 1 dienos, visos mamos, kurios susilauks vaikų, gaus padidintas išmokas. O įstatymo projekto įgyvendinimui kasmet iš biudžeto prireiktų papildomų 12 milijonų eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Tas pirmas startas, gimus vaikui, yra pakankamai sudėtingas. Mes žinome, kiek viskas kainuoja ir ta pirma pagalbos priemonė įsigyti būtiniausiems dalykams yra būtina“, – pabrėžė kandidatė į socialinės apsaugos ir darbo ministres Inga Ruginienė.

Opozicijai kyla abejonių dėl tokio siūlymo

Seimo opozicijos atstovai šį pinigų didinimą vadina populistiniu, nes jis esą nieko nesprendžia, neskatina tėvų planuotis gausesnes šeimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nežinau, ar čia keliamas tikslas kaip paskata daugiau susilaukti vaikų, tuo labai abejočiau, nes Lenkijos akivaizdus pavyzdys, kai buvo intensyviai didinamos ir vienkartinės, ir periodinės išmokos vaikams, teigiamo efekto demografijai neturėjo“, – abejojo Seimo narys Mindaugas Lingė.

Aš esu pati 3 vaikų mama, bet niekada negalvojau apie tai, kokią išmoką aš gausiu gimdydama vaiką. Man atrodo, kad jei šeima apsisprendus turėti daugiau vaikų, tai ji ir gimdo ne dėl to, kad ji gautų tą vienkartinę išmoką didesnę“, – tikino Aistė Gedvilienė.

REKLAMA

Kai kurie politikai baiminasi, kad išmokos didėjimas iki 1100 eurų, gali padaryti meškos paslaugą – paskatinti didesnį gimstamumą asocialiose šeimose, kai neretu atveju, vaikus tėvai gimdo, kad gautų valstybės išmokas.

Aš labai tikiuosi, kad tas nepaskatins būtent asocialių šeimų. Man atrodo, kad tai nėra norimas valstybės kelias“, – kalbėjo Seimo narė.

Tačiau dabartiniai valdantieji įsitikinę, kad daro gerą darbą, nes prieš tai valdžią rankose turėję ir dabar liežuviais malantys politikai – nedarė nieko.

REKLAMA

Mes nuo 2008 metų koeficiento nekeitėme, tai, matyt, kainos per tą laiką irgi pakilo, tai jei dabar ta išmoka gimus vaikui yra 600–700 eurų, padidėjus bazinei socialinei išmokai, mano įsitikinimu, ji gerokai per maža“, – pareiškė paskirtasis premjeras.

Išmokos vaikams nėra tokios svarbios

Sociologas Boguslavas Gruževskis išmokų gimus vaikui didinimą vertina nevienareikšmiškai. Tai – iš esmės nieko nelemiantis sprendimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai teigiamas dalykas. Aš asmeniškai palaikau tą dalyką, bet jis tiesiogiai nesprendžia demografinių problemų“, – kalbėjo sociologas Boguslavas Gruževskis.

Receptai, norint paskatinti gimstamumą Lietuvoje, turėtų būti visai kitokie. O piniginės išmokos – daug didesnės.

Jeigu už antrą vaiką mokėtume 2500–3000 eurų, tai mes sutaupytume šiek tiek lėšų ir antro vaiko skatinimas bus žymiai rimtesnis poveikis demografiniams pokyčiams“, – svarstė B. Gruževskis.

REKLAMA

Vaikų išlaikymas ir jų auginimas – brangus malonumas, todėl daugelis tėvų, kurie dabar ryžtasi gimdyti vaikus, teigia, kad tai daro ne dėl išmokų, ar kitokios valstybės paramos.

„O brangu išlaikyti vaiką? – Brangu, žinoma. Kiekvienam vaikui reikia ir apsirengti, ir pavalgyti. Tai – brangu“, – tikino Jolita.

Be abejo, vaiko auginimas yra brangus ir sudėtingas darbas ir mes visiškai suprantame, kad viena išmoka labai didelės reikšmės nepadarys ir didelės pagalbos nesuteiks, bet tai yra pirmas žingsnis, kuris yra labai vertingas“, – teigė I. Ruginienė.

Išmokų vaikams įstatymo pataisas Seimas palaikė beveik vieningai. Dabar projektas keliaus į Socialinių reikalų ir darbo komitetą, jį vertins Vyriausybė.

Daugiau apie tai sužinosite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

tv3.lt

pašalpiniams reiktų pasiūlyti sterilizuotis už tam tikrą premiją,kad nedaugėtų Lietuvoje nusibaigėlių....
Tegu geriau užtikrina kad tie vaikai tikrai gaus valstybinį darželį ir tėvai galės ramiai sugrįžti į darbus, kad ateityje nereikėtų sukti galvos dėl mokyklos ir pan.Tas jų tūkstantis tik ant pampersų.
Jaunasis konservatorius Patriotas
Jaunasis konservatorius Patriotas
Kam švaistytis pinigais ir mokėti vaiko pinigus, jeigu mes galime atsivežti 300.000 uzbekų kurie atvažiuos jau su savo vaikais ? O sutaupitus pinigus mes geriau atiduosime Lietuvos žydų bendruomenei.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų