Valdantieji Seime darbiečio V. Valkiūno siūlymą vaikus įpareigoti finansiškai remti tėvus vadino populizmu, kuris sujauktų tėvų bei vaikų santykius ir dar biudžetui kainuotų šimtus milijonų eurų.
Paklausus vilniečių, kaip suaugę vaikai turėtų pasirūpinti senstančiais tėvais, jų nuomonės išsiskyrė:
„Jei trūksta pinigų, turėtų padėti tėvams, ir fiziškai turi padėti tėvams“.
„Nuprausti, valgyti padaryti, jei žmogus guli ant patalo, butą sutvarkyti, daug ką galima“.
„Aš nemėgstu, kad man padėtų. O kodėl? Vaikai turi savo šeimas“.
O štai darbietis, vienas turtingiausių parlamentarų, milijonierius V. Valkiūnas tvirtino, kad vien geros vaikų valios nepakanka. Jis pateikė siūlymą įstatymu įpareigoti vaikus savo tėvams kas mėnesį mokėti pinigus. Kiekvienas vaikas tėvams turėtų atiduoti po dešimtadalį savo algos, kurią gauna į rankas, tėvui ir motinai – po 5 proc. Išeitų, kad, pavyzdžiui, 1000 eurų algą į rankas gaunantis sūnus tėvams kas mėnesį turėtų atseikėti kiekvienam po 50 eurų.
„Atsidėkojimas tėvams ir pasididžiavimas iš tėvų pusės, tai yra emocija, kuri daro poveikį mūsų raidai ir turi daryti. Mes ne robotai“, – kalbėjo Seimo narys V. Valkiūnas.
Šį savo projektą, kurį sako brandinęs jau dešimtmetį, V. Valkiūnas sugebėjo prastumti svarstymui į Seimo salę, tačiau dauguma valdančiųjų šį projektą peikė.
„Pono Valkiūno projektus apskritai komentuoti yra sudėtinga“, – situaciją apibendrino Premjerė Ingrida Šimonytė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė V. Valkiūno siūlymą pavadino radikaliu.
„Visus prievartos mechanizmus vertinu skeptiškai, čia būtų toks radikalus ir didelis papildomas mokestis dirbančioms šeimoms“, – sakė M. Navickienė.
„Aš nematau problemos, kurią siūlo spręsti. Kištis į vaikų ir tėvų santykius, šeimą institucijoms su reguliavimu, kas kam kiek turi mokėti – perteklinis siūlymas“, – savo nuomonę išsakė Seimo narys Mindaugas Lingė.
Ir ne tik valdantieji, bet ir daugybė opozicijos parlamentarų šaipėsi iš V. Valkūno siūlymo, kad nuo pat pirmos algos vaikas po 5 proc. savo pajamų pervestų motinai ir tėvui. Darbietį palaiko vos vienas kitas.
„Valkiūnas gerai įsiūbavo vaizduotę, jis ją turi, tai yra vos ne žaidimas“, – siūlymą kritikavo socialdemokratė Rasa Budbergytė.
„Įdomiai atrodys toks šeimos karuselės užsukimas ir toks dalinimasis pinigais: mes savo tėvams, mūsų vaikai mums“, – sakė Seimo narė Rita Tamašunienė.
Pasitaikė ir tokių parlamentarų, kurie į siūlymą sureagavo šmaikščiai.
„Aš atsakysiu su humoru – skatins demografiją, kuo daugiau vaikų turi, tuo daugiau pinigų gauni. Gali beveik verslą daryti“, – kalbėjo konservatorė Rasa Petrauskienė.
„Aš palaikysiu pateikime ir tikiuosi, kad, jei projektas praeis pateikimo stadiją, bus išgirsta ir ieškoma sprendimų“, – sakė V. Valkiūno bendrapartietis Vytautas Gapšys.
Po linksmų diskusijų seimūnai ėmėsi balsuoti, o balsavimo rezultatas – V. Valkiūno projektas atmestas, tačiau jam paliktagalimybė projektą tobulinti.
Beje, Valkiūnas – ne vienintelis turtuolis parlamentaras, kuris susirūpino vyresniosios kartos balsuotojų gerove artėjant kitų metų Seimo rinkimams. Štai milijonierius Jonas Pinskus, su žmona, Širvintų mere Živile valdantis didesnį nei milijono eurų turtą, siūlo paremti vienišus senjorus ir 50 proc. padidinti vienišo asmens išmoką, dabartinę 35 eurų išmoką padidinti iki 52 eurų.
„Čia yra viena iš mano rinkiminių nuostatų, kai žmonės lieka vieniši, našliai, jiems žymiai sunkiau išgyventi“, – tikino Seimo narys Jonas Pinskus.
Tačiau ir šiam projektui valdantieji negaili kritikos.
„Nori patiekti projektą, kuris gerai skamba, vienišo žmogaus išmokų padidinimas pareikalautų arti 200 mln. eurų“, –įvertino I. Šimonytė.
„Atrodo, kad viena išmoka nėra didelė, bet paskaičiavus visų gavėjų ratą, tie pinigai labai ženklūs“, – sakė M.Navickienė.
Visgi ir Pinskaus projektas nesulaukė didesnės parlamentarų paramos. Jį po pateikimo dauguma irgi atmetė, tačiau jei norės, projekto iniciatorius jį dar galės tobulinti ir teikti iš naujo.