Seimas antradienį pradėjo spręsti, ar pritarti ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrai į Europos Komisiją. Po antradieninio balsavimo Seimas balsuos dar du kartus ketvirtadienį.
65
Seimas antradienį pradėjo spręsti, ar pritarti ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrai į Europos Komisiją. Po antradieninio balsavimo Seimas balsuos dar du kartus ketvirtadienį.
Premjero Sauliaus Skvernelio manymu, V. Sinkevičius turi tinkamą kompetenciją ir sulauks būtino palaikymo iš šalies prezidento bei Seimo.
„V. Sinkevičius yra perspektyvus naujos kartos politikas, įgijęs išsilavinimą Vakarų Europos universitetuose, atlikęs praktiką ir dirbęs ne vienoje valstybėje, turi svarbių pasiūlymų ir Europos Sąjungos laukiančių skaitmenizavimo, ir klimatui neutralios ekonomikos iššūkių. Kviečiu palaikyti šią, mano manymu, geriausią kandidatūrą“, – sakė S. Skvernelis.
Pats V. Sinkevičius dėkojo Lietuvos žmonėms, kurie jam suteikė galimybę dirbti Seime, bei šalies prezidentui ir ministrui pirmininkui už išreikštą pasitikėjimą.
REKLAMA
REKLAMA
„Man tai simbolizuoja tikėjimą Lietuvoje nepriklausomybės karta bei Europos atsinaujinimu. Šiandien Lietuva siunčia signalą Europai, kad yra atvira ir padedanti augti. Savo buvimą čia laikau ne savo, o Lietuvos nuopelnu“, – kalbėjo V. Sinkevičius.
REKLAMA
Ministras kalbėjo apie Vyriausybės vykdomą inovacijų reformą, mokslo ir verslo bendradarbiavimą, startuolių skatinimą, dirbtinį intelektą ir augantį Lietuvos konkurencingumą Europoje.
„Siekiu tapti Lietuvos kandidatu į Europos Komisarus, todėl kiekvieno iš jūsų palaikymas man yra labai svarbus, – kalbėjo V. Sinkevičius.
Lūkesčių dėl portfelio neturi
Konservatorius Mykolas Majauskas V. Sinkevičiui linkėjo sėkmės ir jauną jo amžių vadino stiprybe. Tačiau ministro silpnybė, anot M. Majausko – jo politiškumas. Konservatorius Žygimantas Pavilionis V. Sinkevičiaus klausė, ar partiškumo akcentavimas buvo teisingas, bandant pristatyti jo kandidatūrą Briuselyje.
REKLAMA
REKLAMA
„Pastaruosius trejus metus esu LVŽS narys ir didžiuojuosi būdamas šioje partijoje. Kalbant apie pristatymus, kompetenciją, man atrodo, kad tradicija eurokomisaro skyrimo yra suformuota ir nėra naujadaras LVŽS. Kiekvienas nominuotas eurokomisaras ir buvo didžiausios partijos pasirinkimas“, – teigė ministras.
Seimo narys Edmundas Pupinis teiravosi V. Sinkevičiaus lūkesčių dėl galimo gauti portfelio Europos Komisijoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
„Portfelis yra Komisijos pirmininkės prerogatyva. Įvyko tik vienas mūsų neformalus susitikimas, kurio metus mes daugiausiai kalbėjome apie laukiančius iššūkius, bet ne apie konkretų portfelį. Komisijos pirmininkė tik dabar pradėjo neformalius susitikimus su valstybių kandidatais. Manau, ji nuspręs, kuris kandidatas tinka būti eurokomisaru ties vienu ar kitu klausimu. Manau, kad mes tai sužinosime apie rugsėjo pradžią“, – svarstė V. Sinkevičius.
REKLAMA
Sudėtinga skyrimo procedūra
Lietuvoje eurokomisaro kandidatūrą, suderinusi su prezidentu, Seimui teikia Vyriausybė, o Seimo nariai balsuodami nusprendžia, ar jai pritarti. Valdančiosios partijos turi rasti kompromisą, antraip Europos Komisijos narys nebūtų paskirtas. Taip pat eurokomisaro kandidatūrą reikia suderinti su Komisijos prezidentu.
Europos Komisiją sudaro 28 eurokomisarai – po vieną iš kiekvienos ES šalies-narės. Kiekvienas jų atsakingas už tam tikrą politikos sritį.
REKLAMA
Taryba, susitarusi su išrinktuoju Komisijos pirmininku, patvirtina kandidatų į Komisijos narius sąrašą. Šie paskirtieji nariai išklausomi EP komitetuose, atsakinguose už būsimas jų kompetencijos sritis.
Tuomet kiekvienas komitetas renkasi į posėdį, kad įvertintų kandidato ekspertines žinias ir jų klausymo rezultatus, o šis įvertinimas išsiunčiamas EP pirmininkui. Tada, balsuodamas vieną kartą, EP turi pritarti visos sudėties Komisijai, įskaitant Komisijos pirmininką ir Sąjungos vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Parlamentui patvirtinus Komisijos pirmininką ir Komisijos narius, Taryba juos oficialiai paskiria kvalifikuota balsų dauguma.
Dabartinė Europos Komisija savo kadenciją baigia spalio 31 dieną, naujoji Komisija darbus pradės lapkričio 1-ąją.
Jauniausias ministras
Ekonomikos ir tarptautinių santykių mokslus Jungtinėje Karalystėje baigęs V. Sinkevičius pirmuosius žingsnius į politiką pradėjo 2012 m., atlikdamas praktiką LR Ministro Pirmininko tarnyboje, po to sekė Europos politikos magistro studijos Nyderlanduose.
REKLAMA
V. Sinkevičius 2016 m. kartu su LVŽS laimėjo Seimo rinkimus, tapo frakcijos seniūno pavaduotoju. Po metų pasitraukus tuometiniam ūkio ministrui Mindaugui Sinkevičiui, bendrapavardis V. Sinkevičius užėmė ministro kėdę.
28-erių V. Sinkevičius – jauniausias ministras po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.