Penktadienį Danijos sostinėje Kopenhagoje demokratijos viršūnių susitikimo kuluaruose kalbėdama su „Newsweek“ I. Šimonytė sakė, kad jai labiau rūpi akivaizdūs Rusijos prezidento Vladimiro Putino imperiniai užmojai, o ne Dūmos narių veiksmai.
„Manau, kad neturėtume per daug reaguoti į tai, nes tai yra konkretus Dūmos narys, labai specifinis net ir Vieningajai Rusijai“, – apie įstatymo projektą pateikusį valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ narį Jevgenijų Fiodorovą sakė I. Šimonytė. „Net teisiškai tai (atšaukimas) yra nesąmonė“, – aiškino ji.
„Turime skirtingus sutarčių rinkinius, kurie įtvirtino Lietuvos valstybės ir Rusijos Federacijos santykius“, – pridūrė premjerė.
„Ką jis bando padaryti, tai tas pats, lyg aš prašyčiau savo parlamento atšaukti kokią nors XVII amžiaus sutartį, kuri buvo sudaryta tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir tuo metu buvusios Maskvos“, – aiškino premjerė.
„Manau neverta apie tai daug kalbėti, reakcijos yra perdėtos. Ir tai nėra pats įdomiausias šios savaitės dalykas“, – pridūrė Lietuvos premjerė.
„Buvo daug įdomiau klausytis, ką Putinas kalbėjo apie Petrą Didįjį“, – sakė ji.
Lietuvos premjerė turėjo galvoje Rusijos prezidento ketvirtadienio pasisakymą, kai jis lygino save su XVIII amžiaus caru, kurio valdymas buvo paženklintas imperijos ekspansija į rytus ir vakarus.
Tarp Petro Didžiojo užkariavimų būta ir dalis šiuolaikinių Baltijos ir Šiaurės šalių.
„Petras Didysis 21 metus kariavo Didįjį Šiaurės karą. Atrodytų, jis kariavo su Švedija, kažką iš jų atėmė. Nieko iš jų neatėmė, bet grąžino (kas buvo Rusijos)“, – praeitą savaitę sakė V. Putinas aplankęs parodą apie carą.
„Matyt, taip pat mūsų reikalas yra grąžinti (tai, kas yra Rusijos) ir sustiprinti šalį“, – pridūrė prezidentas, turėdamas galvoje Maskvos invaziją į Ukrainą.
Tai buvo retas pripažinimas, kad agresiją prieš Ukrainą skatina imperializmas, o ne keistas noras „denacifikuoti“ Ukrainą ar išlaisvinti rusakalbes kaimyninės šalies teritorijas.
Putino krizės taktika
Karas Ukrainos rytuose pavirto į daug aukų reikalaujančią kovą, o Rusijos pajėgos nežymiai, bet slenka į priekį.
Tačiau Rusijos veržimasis į Donbasą yra labai toli nuo to greito ir pergalingo karo plano, kurį turėjo Kremlius, kai tikėjosi per kelias dienas užimti Kijevą.
Izoliuotas, ekonominės krizės laukiantis ir brangiai kainuojantį karą įsukęs Kremlius, atrodo, bando pasinaudoti gresiančia pasauline maisto krize, kurią sukėlė grūdų ir trąšų eksporto iš Rusijos ir Ukrainos, žlugimas. Galima tikėtis, kad Rusija reikalaus sankcijų sušvelninimo tam, kad būtų sumažinta bado grėsmė pasaulyje.
„Yra pora rizikingų momentų, kuriuos Putinas mėgins išnaudoti, jei nebūsime pakankamai budrūs“, – perspėjo I. Šimonytė.
Jei yra rizika, kad milijonai žmonių negalės nusipirkti duonos Afrikoje ar Artimuosiuose Rytuose, tada, žinoma, kils labai didelis spaudimas Vakarų šalims ir labai didelė Putino spekuliacija. Bus bandoma sakyti, kad dėl maisto stygiaus kalti Vakarai ir Ukraina, nors dėl visko kaltas Putinas.
Šiuo metu vyksta derybos dėl saugaus Ukrainos laivų kelio Juodąja jūra. Kol kas eksportuoti grūdų neįmanoma dėl užminuotų jūros kelių, taip pat užminuoto ir apsaugoto Odesos uosto ir Rusijos karinių laivų netoli Ukrainos krantų.
Kijevas priešinasi raginimams išminuoti vandenis aplink pagrindinį Odesos uostą. Jį kontroliuoja Ukraina, bet Maskvos į uostą taikosi jau senokai.
Ukrainos partneriai Vakaruose, kaip priemonę užkirsti kelią Rusijai atakuoti grūdų konvojus arba Odesos uostą, siūlo ginkluotą laivyno palydą arba išplėstą priešlaivinę ginkluotę.
I. Šimonytė penktadienį sakė, kad šis sprendimas yra prioritetinis. „Manau, kad šiuo metu svarbiausias dalykas yra būtinybe atblokuoti Odesą ir pristatyti grūdus žmonėms, kuriems jų reikia, neskaitant karinės paramos Ukrainai“, – aiškino ji.
Taip pat, I. Šimonytė sakė, kad ES ir NATO šalys turi saugotis Rusijos dezinformacijos kampanijų augančios infliacijos ir ekonominio neapibrėžtumo metu.
„Kita rizika yra kylančios kainos Vakarų šalyse, nes (Putinas) eis naudodamasis visais propagandos kanalais, feisbuko grupėmis ir bepročiais „YouTube“ ir sakys: „Tai dėl jūsų kvailos vyriausybės mokate tiek daug. Didelės kainos yra ne todėl, kad įsiveržiau į Ukrainą, ne todėl, kad 2021 m. rudenį manipuliavau dujų kainomis, bet todėl, kad jūsų vyriausybė kvaila, kodėl jos neatsikračius?“, – kalbėjo Lietuvos premjerė.
„Jei kas nors nusiteikęs pakankamai optimistiškai ir mano, kad taip neatsitiks, jis turėtų nedelsiant tai permąstyti“, – sakė I. Šimonytė.
LANDSBERGIZMAS--LIETUVOS TRAGEDIJA !
ko dairais aplinkui i dulketa kelia !