• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per tris dienas Lietuvoje įvyko trys mirtini konfliktai artimoje aplinkoje per kuriuos nužudyti mažiausiai 5 žmonės. Policija stebi, kad nužudymų kasmet po truputį mažėja, tačiau dauguma jų vis tiek įvyksta namuose. 

Per tris dienas Lietuvoje įvyko trys mirtini konfliktai artimoje aplinkoje per kuriuos nužudyti mažiausiai 5 žmonės. Policija stebi, kad nužudymų kasmet po truputį mažėja, tačiau dauguma jų vis tiek įvyksta namuose. 

REKLAMA

Feministės ir lyčių lygybės aktyvistės šį laikotarpį, kai nužudyta daug moterų, vadina femicidu, neva Lietuvoje prasidėjo masinis moterų naikinimas.

Alytuje prieš keletą dienų sūnus nužudė motiną. O vėliau nusižudė pats. Anot į nelaimės vietą atvažiavusių giminaičių, negyvus žmoną ir sūnų rado namo iš darbo grįžęs vyras, žinomas odontologas.

Didesnės nelaimės negali būti“, – po nelaimės kalbėjo nužudytos moters pusbrolis. 

Policijos duomenimis, motiną nužudęs sūnus galėjo sirgti psichine liga.

Ir tai tik vienas iš mirtimi pasibaigusių savaitgalio konfliktų. Skuodo rajone vyras medžiokliniu šautuvu nušovė savo žmoną, nors neseniai gavo smurto orderį. Tauragėje vyras nušovė žmoną ir nusišovė pats, našlaičiais palikdamas tris vaikus. 

REKLAMA
REKLAMA

Beda pirštu į medikus

Policijos pareigūnai stebi, kad neretai žudyti pradeda psichinę negalią turintys žmonės.

Pernai šalyje buvo nužudyta 70 žmonių, tai yra 3 nužudymais mažiau nei užpernai. Šiemet policija per pirmą pusmetį registravo 34 nužudymus. Tai – vienu nužudymu daugiau, nei pernai tokiu pat metu. Vis dėlto, kiek žmones nužudžiusių asmenų sirgo psichine liga, policija duomenų neturi. 

REKLAMA

Reikia specifinių algoritmų, kaip turėtume tvarkytis su žmonėmis, kurie smurtauja savo artimoje aplinkoje ir yra požymių, kad jie tai daro ne dėl nusikalstamų kėslų, o dėl sveikatos sutrikimų“, – pabrėžė policijos departamento atstovas Mindaugas Akelaitis.

Policija sako, kad sulaukia nemažai kritikos iš visuomenės, kai psichinę negalią turintis žmogus ką nors nužudo. Esą tam pareigūnai galėjo užkirsti kelią jį sulaikydami.

REKLAMA
REKLAMA

Kai asmuo dėl psichikos sutrikimų kelia grėsmę aplinkiniams, yra taikomas priverstinis gydymas, bet tą klausimą sprendžia medikai. Ir ligonius turi gydyti medikai, ne policininkai“, – tikino M. Akelaitis. 

Tačiau sulaikyti psichinę negalią turintį žmogų kol jis ko nors nenužudė – beveik neįmanoma. Pareigūnas papasakojo, su kokia kasdienybe jie susiduria – namuose smurtauja psichinę negalią turintis asmuo, pareigūnai jį su greitąja palydi iki ligoninės. O tas pats, grėsmę kėlęs asmuo, po kelių dienų vėl grįžta namo, nes jo psichinė sveikata galimai pasitaisė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priverstinis hospitalizavimas įmanomas iki trijų darbo dienų. Ir, jeigu reikia, gydymo įstaiga kreipiasi į teismą, teismas skiria priverstinio hospitalizavimo pratęsimą“, – paaiškino ministerijos atstovė Marija Oleškevičienė.

Kitaip tariant, jei gydytojams pasirodo, kad psichinę negalią turintis žmogus, anksčiau kėlęs grėsmę namiškiams, per tris dienas pasitaisė – jis lengvai gali keliauti namo. Pareigūnai jo negali nei nubausti, nei įkalinti ar kitaip izoliuoti.

REKLAMA

„Kas mus labiausiai stebina – iš ten girdime tokių pasakymų, kad jei žmogus nesutinka gydytis savanoriškai, tai tokiu atveju jį paleidžia“, – teigė M. Akelaitis. 

Gydymas apskritai, pagal įstatymus, yra tik su asmens sutikimu ir noru“, – tvirtino M. Oleškevičienė.

Valdininkai tikina, kad psichiatrinė ligoninė yra tik kraštutinis, paskutinis sprendimas, tinkantis tik labai mažam procentui grėsmę keliančių asmenų. Esą iki to yra aibė priemonių, pradedant nuo integracijos į visuomenę.

REKLAMA

Psichiatrinėje ligoninėje atsiduria tik tie žmonės, kurie jau padarė nusikaltimą ar ką nors nužudė. Pernai apskritai už bet kokį nusikaltimą nuteista arti 15 tūkstančių žmonių. Iš jų 190 atsidūrė psichiatrinėje ligoninėje.

Yra dvi pusės: žmogaus teisė ir pavojus. Tad atrasti balansą įstatymais kiekvienam gyvenimo atvejui – labai sunku“, – pridėjo M. Oleškevičienė. 

Tikina, kad vykdomas femicidas

Visgi lyčių lygybės ekspertė sako, kad psichinė negalia yra neesminė smurto prieš moteris priežastis. Ji teigia, kad Lietuvoje vykdomas femicidas. Ši sąvoka reiškia, kad kažkas naikina moteris vien dėl to, kad jos yra moterys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvairūs psichikos sveikatos sutrikimai daugiau būna išimtis, nes pagrindinė smurto priežastis artimoje aplinkoje yra įvairūs lyčių stereotipai. Pagal nužudymų artimoje aplinkoje skaičių, arba femicido skaičių, mes esame pirmaujantys Europoje. Lietuvoje moterims yra saugiau gatvėje ir viešose vietose. Nesaugiausia vieta moterims Lietuvoje vis dar lieka jų namai“, – teigė Rugilė Butkevičiūtė.

Pernai nužudyti 46 vyrai ir 26 moterys. 82 proc. šių nužudymų yra buitiniai nusikaltimai, daugiau nei pusė nužudytų žmonių yra artimoje aplinkoje.

REKLAMA

Objektyviai statistika nerodo, kad nužudymų skaičių galima įvardinti kaip femicidą. Kadangi tai nėra nusikaltimai vien nukreipti prieš moteris. Nužudyta pakankamai didelis kiekis vyrų“, – pabrėžė M. Akelaitis. 

Šiemet situacija panaši – nužudyta 19 vyrų ir 8 moterys.

Lyčių lygybės specialistė sako, neva Lietuvai ratifikavus Stambulo konvenciją moterims taptų saugiau namuose, esą žmonės ir internete pradėtų mažiau tyčiotis iš moterų ir propaguoti smurtą.

Remiantis išduotais smurto orderiais dėl konfliktų šeimose – 80 proc. aukų yra moterys.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Atrodo, kad tokios antraštės ir straipsniai užsakyti . Pederastai nori Stambulo konvencijos. Įvyksta avarijos, kitos nelaimės apie kurias nieko neskelbiama ir slepiama. O panašios istorijos apie smurtą prieš moteris skelbiamos raudonomis raidėmis ,rytoj seime raskevicius su armonaitė stoms Stambulą.
Europa ne rodiklis, o ir tikrai ne pirmaujantys. Kaip visuomet pūčiamas burbulas...
tai dabar vėl pradėsit kudakuoti apie lgbėtėšnikų peri visus galus brukamą ir realiai TIK JIEMS naudingą stambulo konvenciją????? vietoj to, kad pabandžius atlikti analizę ir išsiaiškinus dėl ko tokie liūdni dalykai nutinka.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų