Būtent vyresnio amžiaus žmonės buvo vieni iš pirmųjų, kuriuos dar vasario mėnesį pakvietėme pasiskiepyti.
Kai tik buvo paleista savi-registravimo platforma, iškart buvo įdiegta funkcija, kad negalintieji užsiregistruoti internetu galėtų būti užregistruoti artimųjų. Dėl to minėtoji funkcija pasiteisino, ji veikia iki šiol.
Mums puikiai suprantamas vyresnio amžiaus žmonių mobilumo iššūkis, todėl imtasi veiksmų, kad padaryti vakciną kuo lengviau pasiekiamą. Pavyzdžiui, įvertinus aplinkybes, kad vyresnio amžiaus žmonėms, ypač gyvenantiems toli nuo rajono centrų, dažnai būna sunku patekti į skiepijimo centrus, imtasi iniciatyvos suburti mobilias komandas, kurios keliavo į atokius rajonus skiepyti. Sudaryta vakcinacijos namuose galimybė.
Laikantis nuostatos – kuo daugiau vakcinavimo taškų, tuo patogiau žmogui gauti savo vakciną – išplėstas skiepijimo vietų tinklas. Savivaldybės organizavo vakcinaciją centrinėse miestų aikštėse, šalia turgų, prekybos centrų, bažnyčių – būtent ten, kur dažnai lankosi ir vyresnio amžiaus žmonės. Nacionalinis kraujo centras keliavo per Lietuvą su savo mobiliomis palapinėmis. Žmonės dar ir dabar yra kviečiami vakcinuotis skiepobusuose.
Vienijantis su didžiaisiais šalies prekybos centrais buvo organizuotos vakcinavimo akcijos jų stovėjimo aikštelėse įvairiuose šalies miestuose.
Esama ir jau tradicija tapusių iniciatyvų: suprasdami, kad ne tik senoliai, bet ir jų artimieji gali neturėti galimybės registruotis internetu ar telefonu, kartą per savaitę – ketvirtadieniais – skelbiame dieną be išankstinės registracijos vakcinavimo centruose.
Kaip ir visada nuo pat pandemijos pradžios didžiausia mūsų paspirtis – šeimos gydytojai. Motyvuojame juos paskambinti dar neskiepytiems savo pacientams: atsakyti į rūpimus klausimus, paneigti nepagrįstas baimes, pakviesti pasiskiepyti ir pan. Šeimos gydytojų – kaip autoritetų – argumentai, asmeninis santykis ir paskata buvo ir yra svarbūs – nuo vakcinacijos pradžios šią žiemą iki kvietimo sustiprinančiajai trečiai dozei, kuria jau skiepijami senjorai.
Pastaruoju metu senjorų vakcinavimo skatinimo priemonių sąrašas dar pasipildė. Viena iš naujausių iniciatyvų – kadangi pensijos kai kuriems senjorams vis dar pristatomos paštu, bendradarbiaujame su AB „Lietuvos paštas“, įgyvendindami projektą, kai paštininkas su slaugytoja pristato ne tik pensijas, laiškus, bet ir vakciną. Praėjusį mėnesį vakcinos keliavo į Trakų ir Šilalės gyventojų namus, šį mėnesį – į Šilalę, Zarasus, Skuodą.
Dar labiau plečiame vakcinavimo vietų tinklą: atsižvelgdami, kad pagyvenę žmonės dažnai lankosi klinikose, pas šeimos gydytojus ir vaistinėse, siūlome skiepytis ir ten, keliauti į vakcinacijos centrą nebereikia. Šiuo metu apie 200 asmens sveikatos priežiūros įstaigų jau turi vakcinas ir vakcinuoja visus norinčiuosius, skiepijančių vaistinių tinklas taip pat auga.
Šiuo metu itin didelį dėmesį skiriame skiepijimui namuose: jei vyresnis žmogus, pasikalbėjęs su šeimos gydytoju, sutinka vakcinuotis – jam nebereikia vykti skiepytis į vakcinavimo centrą, mobili komanda atvyksta į namus.
Šią savaitę buvo išsiųstos trumposios tekstinės žinutės su kvietimu pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos doze, ypač svarbia senjorams, mat mažėjant antikūnų skaičiui organizme, senka ir apsaugos nuo COVID-19 atsargos. Sustiprinančiąja trečiąja vakcinos doze skiepijama praėjus 180 dienų nuo antros dozės. Skiepijama „Comirnaty“ (gam. „BionTech“ ir „Pfizer“) arba „Spikevax“ (gam. „Moderna“) vakcina. Būtent senjorai 65 metų amžiaus ir vyresni yra skiepijamųjų asmenų prioritetų sąrašo viršuje.
Visgi didžiausią įtaką senjorų apsisprendimui vakcinuotis ar ne turi jų aplinka, artimieji. Senjorams svarbus artimųjų palaikymas, todėl lemiamas vaidmuo neretai tenka jaunesnės kartos sąmoningumui ir norui apsaugoti savo artimuosius nuo koronaviruso.
Dažnu atveju mirusieji nuo COVID-19 ligos Lietuvoje yra brandaus amžiaus neskiepyti asmenys. Šių mirčių buvo galima išvengti. Vakcina šimtu procentų neapsaugo nuo koronaviruso, tačiau ji yra efektyviausia šiuo metu turima priemonė nuo sunkių COVID-19 ligos formų ir galimos mirties.