Už apkaltos projektą balsavo 66 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 2 parlamentarai.
Didžioji dalis opozicijos balsavime nedalyvavo. Visgi valdančiųjų iniciatyvai palaikymą išsakė opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narys Algirdas Sysas ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos narė Rima Baškienė.
„Šiandieną iš tikrųjų Lietuvos parlamentarizmui yra pakankamai liūdna diena. Liūdna todėl, kad mes apskritai turime svarstyti apkaltos procedūrą Seimo nariui, kuris savo aktyviais veiksmais galimai kurstė neapykantą, skatino antisemitizmą ir tautinę nesantaiką“, – Seimo posėdžio metu apkaltos projektą pristatė konservatorių frakcijos narys Andrius Vyšniauskas.
„Atlikdamas šiuos apgailėtinus veiksmus Seimo narys Remigijus Žemaitaitis šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą Seimo nario priesaiką“, – akcentavo parlamentaras.
Politikas akcentavo, kad bet kokias antisemitizmo apraiškas yra būtina stabdyti „čia ir dabar“.
„Šį apkaltos teikimą ir nutarimą grindžiame labai aiškiais konstituciniais pagrindais. Neabejoju, kad Seimo narys, kuriam yra teikiama apkalta bandys žongliruoti žodžio laisvės ir laisvo mandato argumentais“, – sakė A. Vyšniauskas.
„Užbėgdamas už akių noriu pabrėžti, kad Konstitucijos 25 str. numato kiekvieno asmens teisę turėti savo įsitikinimus ir juos reikšti. Tačiau to paties strapsnio 4 dalyje mūsų Konstitucijos tėvai aiškiai sako, kad laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją yra nesuderinama su nusikalstamais veiksmais, tautinės , rasinės, religinės ir visokios kitos prievartos, neapykantos skatinimu“, – pridūrė jis.
Opozicija apkaltos iniciatyvą įvertino kritiškai
Visgi ši valdančiųjų iniciatyva susilaukė opozicijos kritikos. Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė kėlė klausimus dėl to, kaip projekto teikėjai įsivaizduoja apkaltos komisiją, jei joje nedalyvaus opozicinių frakcijų atstovai.
„Kaip jūs jaučiatės vykdydami apkaltą iš esmės be opozicijos deleguotų narių į komisiją. (...) Ten jokia opozicinė frakcija nėra delegavusi savo narių taip aiškiai parodydamos, kad tokiame jūsų cirke nedalyvauja“, – savo poziciją išsakė A. Širinskienė.
Parlamentarė taip pat pažymėjo, kad valdančiųjų inicijuojama apkalta „yra siųta baltais siūlais“, nes neturi teisinio pagrindo.
Nors Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Tomas Tomilinas akcentavo R. Žemaitaičio pasisakymus smerkiantis, tačiau apkaltos iniciatyva suabejojo.
„Lazda turi du galus, tai ar mes turime sukurti pretekstą didesniam populiarumui, ar vis dėlto sulaukti teisėsaugos institucijų griežto vertinimo ir atitinkamai turbūt po jo vieningai nutarti dėl apkaltos. Tai mano klausimas, ar jūs nebėgate prieš traukinį?“, – posėdžio metu akcentavo T. Tomilinas
ELTA primena, kad rugpjūčio pabaigoje susirinkusi koalicinė taryba sutarė inicijuoti apkaltą antisemitiniais pareiškimais pasižymėjusiam Seimo nariui R. Žemaitaičiui.
Tačiau tokią iniciatyvą Seimo opozicija vertina atsargiai. Seimo opozicija abejoja, ar valdančiųjų inicijuojama apkalta antisemitiniais pasisakymais pasižymėjusiam parlamentarui Remigijui Žemaitaičiui turi realų teisinį pagrindą.
R. Žemaitaitis savo antisemitiniais pareiškimais papiktino tarptautinę bendruomenę. Politikas apkaltino žydus esą vykdžius lietuvių holokaustą.
Ažiotažą savo pasisakymais „Facebook“ socialiniame tinkle R. Žemaitaitis sukėlė ir anksčiau. Politikas pasidalijo įrašu apie netoli Betliejaus, Palestinoje, Izraelio nugriautą mokyklą ir pareiškė, kad „be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – Izraelis“.
Po R. Žemaitaičio pasisakymų kilo tarptautinio pasipiktinimo banga: į pareiškimus netruko sureaguoti Izraelio, Vokietijos, JAV ir Nyderlandų ambasados bei Amerikos žydų komitetas (AJC), pasmerkę Seimo nario teiginius ir reikalaudami viešo atsiprašymo.
Sureagavo ir R. Žemaitaičio bendražygiai – po ažiotažą sukėlusios istorijos partija „Laisvė ir teisingumas“ sustabdė R. Žemaitaičio narystę.
Generalinė prokuratūra dėl parlamentaro antisemitinių pareiškimų yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą.