Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisos kariams savanoriams ir šauliams leis įsigyti ir namuose laikyti asmeninį A kategorijos ginklą ir šaudmenis, taip pat namuose laikyti tarnybinį ginklą, o asmeninį ginklą naudoti kaip tarnybinį.
„Dabar visi pistoletai, visi ginklai leidimai yra išduodami 5 metams. Tai būtų papildoma našta būtent šauliams, kurie norėtų įsigyti A kategorijos ginklus tėvynės gynybai. Aš manau, kad čia vis tik būtų sprendimas, kad pirmą kartą leidimas būtų išduodamas 2 metams, o vėliau – kas 5 metus, nes dauguma žmonių, kurie norės įsigyti šį ginklą, jau turės tam tikrus kitus ginklus. Manau, kad 5 metai A kategorijos ginklui būtų gerai“, – nurodė Liberalų sąjūdžio narys, projekto iniciatorius Virgilijus Alekna.
Darbo partijos narys Artūras Skardžius išreikšdamas nepritarimą pataisoms sakė pastebintis rizikų ir teigė, kad pataisų priėmimas gali turėti neigiamų pasekmių.
„Tokie procesai netikrinant bent jau psichinės sveikatos asmenims, turintiems automatinius ginklus savo spintoje, tai būtų nusikaltimas. <…> Laikant spintoje A kategorijos ginklus būtų 5 metų laikotarpis per ilgas“, – pabrėžė jis.
Reaguodamas į parlamentaro išsakytus teiginius Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika prašė jo negąsdinti žmonių teiginiais, neva ginklai bus laikomi vietose, iš kurių bet kas galėsi pasiimti juos ir su jais „žaisti“.
„Iš tiesų taip nėra. Kalbame apie karius, apie profesionalius karius, apie karius savanorius, apie šaulius, kurie yra praėję bazinius karinio mokymo kursus. Ir už juos turbūt elgtis su ginklu mokančių geriau nėra, nebent Seimo salėje, kurie čia garsiai rėkia. Kolegos, nepasiduokime kažkokiems gąsdinimams“, – ragino jis.
Įstatymo pataisos buvo priimtos 119 Seimo narių balsavus „už“. Jos o įsigalios nuo šių metų liepos. Balsavusių prieš šias pataisas nebuvo, 5 susilaikė.
Šiuo metu šauliai ir kariai savanoriai gali įsigyti ir namie laikyti pusiau automatinius, B ir C kategorijos ginklus. A kategorijos ginklai civilinėje apyvartoje draudžiami.
Taip pat balsuota ir dėl pataisų, kurios Lietuvos šaulių sąjungos nariams suteiktų teisę tarnybos metu dirbant su policijos, pasienio pareigūnais naudoti prievartą, specialiąsias priemones ir šaunamuosius ginklus.
Pagal pataisas, pilnamečiams šauliams, išlaikiusiems šaunamųjų ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo egzaminus, būtų leidžiama naudoti prievartą, šaunamuosius ginklus ir specialiąsias priemones, kai to reikia teikiant pagalbą kariuomenei, policijai, Valstybės sienos apsaugos tarnybai, civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos pajėgoms.
Seimo rytiniame posėdyje parlamentaras K. Mažeika pabrėžė, kad šaulių sąjunga nusipelno daugiau teisių ir pareigų.
„Nes per paskutinius 3 metus nuo pandemijos pradžios tikrai buvo aktyviai įsitraukusi tiek į pandemijos valdymą, tiek į pabėgėlių krizės valdymą, kur iš tiesų išryškėjo tie trūkumai. <…> [Tikiuosi] bus ištaisytos tos spragos ir ši sąjunga galės tęsti ir dar aktyviau prisidėti prie svarbių užduočių ir funkcijų“, – kalbėjo jis.
Dabar galiojantys įstatymai nesuteikia galimybės šauliams tarnybos metu, vykdant užduotis kartu su kariais, policija ar pasieniečiais, panaudoti ginklą ar specialiąsias priemones tokiomis pačiomis teisėmis kaip šie pareigūnai.
Minėti projektai buvo inicijuoti pernai į Lietuvą pradėjus plūsti neteisėtų migrantų srautams per sieną su Baltarusija. Vakarų šalys apkaltino Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir įvardijo tai esant hibridine agresija.
Dar vienos pataisos buvo registruotos reaguojant į Rusijos karą prieš Ukrainą, ketvirtadienį numatytas jų pateikimas.
Grupė Seimo narių siūlo ginklą galintiems laikyti žmonėms leisti įsigyti ir naktinius taikiklius. Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisa siūlo naktinius taikiklius išbraukti iš A kategorijos ginklų, kurie civilinėje apyvartoje yra draudžiami.