• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas nusprendė gruodžio 18 dieną svarstyti, ar panaikinti parlamentaro Petro Gražulio mandatą, Konstituciniam Teismui (KT) pripažinus jį sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją balsuojant už kitą Seimo narį.

Seimas nusprendė gruodžio 18 dieną svarstyti, ar panaikinti parlamentaro Petro Gražulio mandatą, Konstituciniam Teismui (KT) pripažinus jį sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją balsuojant už kitą Seimo narį.

REKLAMA

Seimas ketvirtadienį priėmė tokį nutarimą, už balsavus 76 Seimo nariams, prieš bus 12 ir susilaikius šešiems parlamentarams.

Tam, kad mandatas būtų panaikintas, už tai per slaptą balsavimą privalo balsuoti ne mažiau kaip 85 parlamentarai iš 141. Jei Seimas panaikintų P. Gražulio mandatą dėl sulaužytos priesaikos, jam dešimčiai metų būtų užkirstas kelias kandidatuoti į Seimą ar prezidentus.

Šis balsavimas numatytas diena prieš antrąją apkalta, kuria politikui galimybės kandidatuoti nebūtų suvaržytos.

KT išvada: sulaužyta priesaika

Seimo priimtame nutarime pakartojama trečiadienį KT pateikta išvada, kad Seimo narių Mišrios grupės atstovas P. Gražulis sąmoningu balsavimu už kitą Seimo narį šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką.

REKLAMA
REKLAMA

Ją ketvirtadienį per posėdį pristatė Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Seimo narių Mišrios grupės seniūnė Agnė Širinskienė P. Gražulio apkaltos datą sakė esant manipuliavimu procedūromis, nes dėl jo šaukiamas neeilinis posėdis – pirmadienį, kai įprastai Seimas posėdžiauja antradieniais ir ketvirtadieniais.

REKLAMA

Gruodžio 19-ąją P. Gražuliui yra numatyta antra apkalta, dėl įsiteisėjusio apkaltinamojo nuosprendžio už piktnaudžiavimą. Jei mandatas būtų panaikintas pagal šį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) nuosprendį, P. Gražuliui nebūtų apribota galimybė kandidatuoti.

„Ar labai solidžiai atrodo tokie procedūriniai pasukčiavimai, kada suplanuojama viena apkalta 19 dieną, o tam, kad spėtumėt padaryti apkaltą su kur kas griežtesnėmis pasekmėmis, su dešimties metų nekandidatavimo,  jūs netgi darote papildomą posėdį, tokia manipuliacija nėra garbinga“, – sakė A. Širinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Norėtųsi, kad nebūtų taip „zuikiaujama“ pačioj aukščiausioj institucijoj“, – pridūrė parlamentarė.

Parlamento vadovė V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad logiška visų pirma balsuoti dėl sunkesnes pasekmes sukeliančios apkaltos.

„Jokio manipuliavimo čia nėra, viskas labai aišku, logiška ir pagrįsta“, – sakė parlamento vadovė.

Balsavimą už kolegą vadino vagyste

Kalbant dėl motyvų Laisvės frakcijos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius teigė, jog netgi vienkartinis balsavimas už kitą Seimo narį yra vagystė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbu aptarti patį veiksmą, kai Seimo narys balsuoja už kitą Seimo narį jam nematant. Tai yra ne kas kita, o vagystė, tai yra rinkėjų suteikto mandato kitam Seimo nariui pasisavinimas ir manipuliavimas Seimo balsavimo rezultatais“, – sakė T. V. Raskevičius.

P. Gražulis tuo tarpu kartojo neatsimenantis, ar balsavo už socialdemokratą Liną Jonauską ir pabrėžė, kad nėra fiksuota, kad jis būtų paspaudęs kito Seimo nario balsavimo mygtuką.

REKLAMA

„Aš Konstituciniam Teismui ir pasakiau, jūs pasikvietėt piktąsias dvasias, spiritizmo seanso metu pamatot, ko nematė teisės ekspertai ir nustatot, kad aš balsavau“, – kalbėjo P. Gražulis.

Jis taip pat teigė, kad V. Čmilytė-Nielsen neturi moralinės teisės pristatyti KT išvados, kai jos vadovaujama partija nuteista politinės korupcijos byloje.

Jam pradėtus apkaltos procesus P. Gražulis taip pat vadina politiniu susidorojimu ir mandato atsisakyti neketina.

REKLAMA

Du apkaltos procesai

KT trečiadienį paskelbus, kad parlamentaras P. Gražulis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, apkaltos procesas ketvirtadienį grįžo į Seimą.

Pagal Seimo statutą, pristačius KT išvadą parlamentas priima sprendimą svarstyti Seimo nario mandato panaikinimo klausimą. Svarstymo data turi būti paskirta ne anksčiau kaip po septynių dienų.

P. Gražuliui yra pradėtas dar vienas apkaltos procesas, pagal įsiteisėjusį teismo nuosprendį dėl piktnaudžiavimo. Panaikinus mandatą šiuo pagrindu apribojimai kandidatuoti nebūtų taikomi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apkaltos procesui pagal įsigaliojusį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nuosprendį P. Gražuliui paskirta data – gruodžio 19-oji.

2010 metais dėl to, kad Seime balsavo už tuo metu užsienyje buvusį kolegą Liną Karalių, surengta apkalta ir tai dariusiam Aleksandrui Sacharukui, ir pačiam L. Karaliui. Tuomet po balsavimo L. Karalius prarado parlamentaro mandatą, o A. Sacharukui kelių balsų persvara pavyko jį išsaugoti.

Be to, prokurorai P. Gražuliui yra pateikę įtarimus dėl homoseksualių asmenų viešo niekinimo ir tyčiojimosi iš jų, byla perduota teismui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų