„Galbūt į kai kurias kryptis, kur nesusidaro ir taip konkursas, arba tą egzaminų skaičių būtų galima sumažinti, arba net jeigu susidarytų sąlygos, nebūtų labai didelės problemos pakeisti [stojimo tvarką]. Informacinių technologijų egzaminavimą būtų galima pakeisti testais, į socialinius mokslus galėtų atsirasti motyvaciniai pokalbiai, laiškai ir panašiai“, – žurnalistams Vyriausybėje antradienį kalbėjo J. Augutis.
Jo teigimu, dalis pasaulio aukštųjų mokyklų ir ne karantino sąlygomis studentus atsirenka ne tik pagal jų paskutinių metų pažymius ir egzaminų rezultatus.
„Remiamasi visa istorija ilgesne, bent paskutinių kelerių metų, studentų pristatytu veikos aprašymu, motyvaciniu pokalbiu ir kitomis priemonėmis. Nenoriu pasakyti, kad [egzaminų] visiškai nereikia, bet vien jais remtis – irgi mes truputėlį atsiliekame. Kaip rodo šita situacija, gali susidaryti ir sunkumai“, – pastebėjo VDU rektorius.
Kita galimybė studentams – į aukštąsias mokyklas per išankstinį priėmimą.
„Šiuo metu, kaip ir kasmet, aukštosiose mokyklose yra prasidėjęs išankstinis priėmimas, kuomet abiturientai gali pateikti prašymus į universitetą ir savo pažymius iš 11 klasės ir pirmojo pusmečio 12 klasės. Pagal tai galima preliminariai pasakyti, ar būsimas studentas galės studijuoti.
Žinoma, jis vis tiek turi išlaikyti tam tikrą skaičių brandos egzaminų ir atitikti minimalius reikalavimus. Tai šitas modelis turėtų toliau plėtotis. Aišku, universitetai turėtų papildyti ar kažkokiais testavimais ar motyvaciniais pokalbiais“, – svarstė J. Augutis.
Mokslo metai prasidės vėliau
Portalas tv3.lt primena, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siūlo mokslo metus baigti birželio 1 dieną, vėliau mokyklai nusprendus galėtų tęstis neformalaus švietimo veiklos, individualios konsultacijos vaikams.
Kiek anksčiau švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius pranešė, kad brandos egzaminai turėtų prasidėti birželio 22 dieną ir baigtis iki liepos 21-osios.
Jis taip pat patvirtino, kad pirmasis stojimų į aukštąsias mokyklas etapas vyks iki rugpjūčio 18-osios, antrasis turėtų baigtis rugsėjo 4-ąją, o mokslo metus aukštosioms mokykloms siūloma pradėti dar po beveik dviejų savaičių.
Anot ministerijos, pagrindinės brandos egzaminų sesijos, vyksiančios birželio 22–liepos 21 dienomis, rezultatai bus skelbiami iki rugpjūčio 5 dienos, o brandos atestatus mokyklos galės išduoti nuo rugpjūčio 7 dienos. Brandos atestatui gauti reikia dviejų išlaikytų egzaminų: lietuvių kalbos ir literatūros ir vieno laisvai pasirenkamo.
Karantinas paskelbtas kovo 16-ąją ir šiuo metu pratęstas iki balandžio 27 dienos. Jo metu neveikia visos kultūros, švietimo, ugdymo įstaigos, draudžiami masiniai renginiai. Mokslas vyksta nuotoliniu būdu.