„(...) sveikatos apsaugos sritis – kompleksinė, ji apima ir specialistų rengimą bei skaičių, ir skiriamą finansavimą, pagaliau – vadovaujamasi Sveikatos apsaugos ministerijos formuojama politika, kuri pastaraisiais metais nepasižymi nei dideliu nuoseklumu, nei gerai išdiskutuotais siūlymais ar gerėjančia sveikatos paslaugų kokybe bei prieinamumu gyventojams,“ – teigiama LSA valdybos viešame laiške A. Dulkiui.
Taip šalies savivaldybės reagavo į pirmadienį ministro interviu LRT radijui, kuriame jis teigė, kad Zarasų ligoninės atvejis, kai vienu metu iš darbo išėjo 12 medikų ir vadovas, gali rodyti, jog savivaldybėms sveikatos paslaugų teikimas yra per sunki funkcija.
Savivaldybių vadovai taip pat pabrėžia, kad ne vienerius metus stebima tendencija centralizuoti rajonines ligonines turėtų prasmę tik vienu atveju – jei pagerėtų teikiamų paslaugų kokybė ir prieinamumas.
Vidutinių ir mažųjų savivaldybių gyventojų nemato prioritetu
Tačiau, jų teigimu, šiuo metu vykdoma sveikatos priežiūros įstaigų reforma tik dar kartą įrodo, kad jos prioritetas nėra vidutinių ir mažųjų savivaldybių gyventojų teisė gauti kokybiškas paslaugas vietoje ir laiku, o greičiau galimybė kontroliuoti turint savo galioje dideles reformai skiriamas europines lėšas.
LSA valdybos nariai atkreipė dėmesį, kad rajoninės ligoninės savivaldybėms ir jose gyvenantiems žmonės – labai svarbios, o savivaldybės visomis turimomis galimybėmis ir resursais siekia, kad sveikatos klausimus būtų galima spręsti laiku ir kuo arčiau namų.
Ministrui siūloma prisiminti jo paties ne kartą išsakytus teiginius, kad be savivaldybių gebėjimo prisiimti atsakomybę ir efektyviai spręsti vietoje kylančius iššūkius valstybė nebūtų veiksmingai suvaldžiusi ir koronaviruso pandemijos.
„Jūsų kritika visai šalies savivaldai grindžiama vienu konkrečiu atveju, kurio visos aplinkybės savaitės pradžioje Jums nebuvo žinomos. Ar pagal šią logiką, prisiminusi ne vieną SAM ar jos pavaldžiose įstaigose susidariusią sudėtingą ir nevienareikšmišką situaciją, visuomenė turėtų tai vertinti kaip „sisteminį signalą“ ir daryti išvadą, kad ši sritis ministerijai per sudėtinga?“ – klausiame laiške.
Jame tai pat siūloma daugiau laiko ir energijos skirti „ne parodomiesiems, o konstruktyviems“ pokalbiams su savivalda.
Praėjusią savaitę pranešta, kad Zarasų ligoninėje iš darbo išėjus 12 medikų ir vadovui, laikinai sustabdyta trijų skyrių – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos, Vidaus ligų ir Dienos chirurgijos – veikla.
Zarasuose ketvirtadienį apsilankęs A. Dulkys tvirtino, kad pacientai dėl esamos situacijos nenukentės, o valdžią paragino nustoti „žaisti politinius žaidimus“.