„Svarbiausia, ruošiamės minų gamybai bei įsigijimui. Šį svarbų žingsnį žengiame kartu su kitomis regiono šalimis: Lenkija, Latvija, Estija ir Suomija“, – savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje ketvirtadienį nurodė D. Šakalienė.
Pasak jos, Rusija Ukrainoje naudoja viską nekaltų žmonių žudymui, todėl ir Lietuva imasi „visų įmanomų ir neįmanomų priemonių“, siekdama atgrasyti agresorių ir esant reikalui apginti piliečius.
„Rusijos kariai mūsų sienų neperžengs, purvinų jų batų čia nebus niekada“, – pareiškė ministrė.
Ji taip pat pažymėjo, kad parlamentarams galutinai pritarus pasitraukimui iš konvencijos, baigiamas derinti Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijų raštas. Pasirašius prezidentui, jis bus teikiamas Jungtinių Tautų (JT) generaliniam sekretoriui.
Kaip rašė BNS, pasitraukimas iš konvencijos įsigalioja praėjus šešiems mėnesiams nuo šalies pasitraukimo dokumentų įteikimo JT generaliniam sekretoriui.
Pasitraukimas iš konvencijos leistų Lietuvai įsigyti, gaminti, kaupti, naudoti bei perduoti priešpėstines minas.
Trauktis iš konvencijos pasiūliusios Krašto apsaugos ministerijos teigimu, nuo 2003 metų, kai Lietuva ratifikavo dokumentą, saugumo situacija regione iš esmės pablogėjo, o grėsmės iš Rusijos ir Baltarusijos smarkiai išaugo.
Anot ministerijos, priešpėstinių minų naudojimas padidintų Lietuvos kariuomenės vienetų gebėjimą riboti priešo judėjimą, ypač kritiniuose ir riboto pravažumo mūšio lauko taškuose.
Šiuo metu visos Europos Sąjungos šalys yra Otavos konvencijos narės, tačiau Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos gynybos ministrai kovą bendrame pareiškime paragino savo šalis iš susitarimo pasitraukti. Vėliau prie jų prisijungė Suomija.
Balandžio pabaigoje pasitraukimui iš konvencijos pratarė Estijos vyriausybė, savo ruožtu Latvijos prezidentas pasirašė pasitraukimą numatantį įstatymą, kurį anksčiau priėmė šalies parlamentas.
Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas šalių sprendimus pasitraukti iš konvencijos yra pavadinęs „pavojinga kliūtimi civilių gyventojų apsaugai ginkluoto konflikto metu“.
Otavos konvencijai nepriklauso Kinija, Rusija, Jungtinės Valstijos, Indija ir Pakistanas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!