Pasaulio žydai iki šiol mini jo vardą, tačiau retas iš mūsų žinom apie jį patį. Plačiau apie išminčių kalbame su knygos apie jį autoriumi Ryčiu Sabu.
Prieš pusantrų metų Lietuvoje viešėdamas Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu užsiminė, kad esą jie norėtų parsigabenti Vilniaus Gaono palaikus pas save į Izraelį. Nors paprastai žydai šiukštu neleidžia judinti žydų kapų, esą palaikai turi ilsėtis ten, kur yra palaidoti. Tai kuo tas Vilniaus Gaonas toks ypatingas žydams?
Aš manau, kad ypatingas ne tik žydams, o ir visam pasauliui. Jei dabar pažiūrėtume, yra gal 20 tūkst. jo palikuonių, iš kurių dalis užima labai aukštas pareigas.
Apskritai, jis vertinamas kaip vienas didžiausių žydų išminčių. Nes nepaprastų gabumų jaunuolis jau rengė pamokas rabinams čia Vilniuje XVIII amžiuje. Taip pat, galima sakyti, kad jis išdėstė teisę ir gyvenimo būdą žydams.
Jūs apie jį parašėte knygą. Ką rinkdamas informaciją atradote įdomiausio?
Svarbu tai, dėl ko aš parašiau tokią knygą. Nes aš norėjau parodyti, kokie litvakai (Lietuvos žydai) buvo įtakingi ne tik Lietuvoje, o ir visame pasaulyje.
Domėjausi Gaonu, jo palikimu ir supratau, kad yra labai įdomių ir, netgi, mistinių įstorijų.
Kokias mistines istorijas atrado R. Sabas žiūrėkite „Dienos komentare“.