Britų dienraštis „The Guardian“, cituoja mokslininką Brianą Danielsą, antropologą, dirbantį su archeologais, istorikais ir skaitmeninių vaizdų kūrėjais: „Yra labai svarių įrodymų, kad tai yra tyčinis Rusijos žingsnis, tam tikri paveikslai, meno kūriniai ar papuošalai yra ieškomi, vagiami ir eksportuojami į Rusiją“.
Danielsas ir jo kolegos stebėjo kultūros vertybių grobstymą ir naikinimą nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios ir nustatė nusikalstamumo modelius.
„Ukrainiečiai, žinoma, taip pat labai suinteresuoti sudaryti vogtų daiktų sąrašą“, – pridūrė jis.
Mokslininkas dar nežino, ar piniginė vertė rusams buvo svarbiausias veiksnys, ar objektai buvo pasirinkti dėl jų kultūrinės reikšmės.
„Galbūt visa tai yra dalis Ukrainos, kaip atskiros šalies, tapatybės sumenkinimo, gal taip Rusija reiškia pretenzijas į visų Ukrainos turimų istorinių eksponatų valdymą“, – sakė Danielsas.
Anot jo, vagystės dažniausiai nutinka po to, kai sugaunami ir tardomi muziejų valdytojai ir prižiūrėtojai.
Rusijos bandymai surasti ir pavogti paslėptus istorinius artefaktus okupuotuose Ukrainos miestuose tampa vis ryžtingesni.
„Mes vis labiau nerimaujame dėl muziejų darbuotojų ir muziejų apsaugos pareigūnų, ypač kai jie yra Rusijos okupuotose teritorijose“, – sakė Danielsas.