Vyriausybė trečiadienį pritarė Energetikos ministerijos parengtam energijos taupymo planui. Plane siūloma valstybės institucijoms iki 19 laipsnių mažinti temperatūrą patalpose žiemą, o vasarą – didinti iki 27 laipsnių, išjungti karštą vandenį, mažinti apšvietimą ar jį išjungti nuo 24 iki 6 valandos ryto, šildymo sezonu metu sumažinti patalpų temperatūrą 1-2 laipsniais, išjungti karštą vandenį.
Visgi atsisakyta pirminės idėjos dviem mėnesiais ilgiau riboti leistiną greitį autostradose iki 110 km per valandą.
Skaičiuojama, kad jei būtų įgyvendintas planas, tai valstybei padėtų sutaupyti apie 140-160 GWh energijos, arba apie 50 mln. eurų per metus.
Plane taip pat numatyta leisti tų biudžetinių įstaigų, valstybės institucijų ir įmonių, kurios jau taiko nuotolinį darbą, darbuotojams nuotoliu dirbti penktadieniais ir pirmadieniais – taip būtų galima keturioms dienoms iš eilės šildymo temperatūrą patalpose sumažinti iki 17–18 laipsnių.
Rekomendacijos bus taikomos ir savivaldybių institucijoms.
Be to, Finansų, Aplinkos ir Energetikos ministerijos iki spalio turės parengti pasiūlymus dėl viešųjų pastatų šilumos punktų modernizavimo, kietu kuru šildomų pastatų prijungimo prie centralizuotų šilumos tinklų, lėšų tam skyrimo.
Gyventojams rekomenduojama bent 2-3 dienas per savaitę dirbti nuotoliniu būdu, sumažinti temperatūrą patalpose, apšvietimo intensyvumą, automobilius keisti viešuoju transportu, atnaujinti senus šilumos punktus, pakeisti neefektyvius šilumos siurblius, apšvietimą, langus, naudoti taupius vandens prietaisus. Tarp pat siūloma atnaujinti individualius ir daugiabučius namus, įsigyti elektromobilius. Daugeliui tokių priemonių galima gauti finansinę paramą.
„Energetikos ministerija pasiūlė priemonę, kad reikėtų taupyti ir kuro sąnaudos. Aišku, didžiausios kuro sąnaudos yra mūsų transporte ir keliuose.
Vyriausybėje pritarė siūlymui, kad Susisiekimo ministerija kartu su Energetikos ministerija pateiks išsamų priemonių planą, kokiomis priemonėmis, kada ir kaip būtų galima gauti didžiausią efektą taupant kuro sąnaudas ateinantį šildymo sezoną“, – spaudos konferencijoje kalbėjo energetikos viceministrė I. Žilienė.
Ji neatsakė, ar Energetikos ministerija galutinai atsisako idėjos ilgiau riboti greitį iki 110 km/h.
„Konkrečios priemonės dėl kuro sąnaudų taupymo keliuose bus pateiktos, kai Energetikos ir Susisiekimo ministerijos išanalizuos visus prieinamus duomenis, keleivių srautus ir bus pateiktos konkrečios priemonės“, – teigė I. Žilienė.
Nors iki metų pabaigos nedaug laiko, viceministrė ramino, kad šiuo laikotarpiu sprendimai priimami itin greitai.
„Ne išimtis ir su energijos taupymo priemonėmis. Valstybės institucijos jau ėmėsi taupyti ten, kur įmanoma, keičiant elgseną. Ambicija yra ir siekiame sutaupyti 20 proc. energijos per dvejus metus ir apie 10 proc. per pirmuosius metus. Tai duotų didžiulį finansinį ir energetinį efektą“, – sakė I. Žilienė.
Tikimasi, kad Energetikos ministerijos parengtas energijos taupymo planas per dvejus metus padės sutaupyti 800 mln. eurų ir 20 proc. energijos.
Viešajame sektoriuje tikimasi sutaupyti 100 mln. eurų, versle – 300 mln. eurų, o gyventojų segmente – 400 mln. eurų.
Preliminariais skaičiavimais, augant energijos kainoms ir nesiėmus jokių priemonių valstybės sąnaudos vien už šilumą ir elektrą šiemet gali siekti 250 mln. eurų. Turto banko duomenimis, dar 2021 metais jos buvo 98 mln. eurų.