„Išleistas „plakatinis“ pareiškimas, bet nėra nei pasiūlymų konkrečių, nei kitų dalykų. Ne taip seniai tarp partijų buvome sutarę dėl (finansavimo – ELTA) šaltinių, tai, matyt, reikia padiskutuoti mums partijos viduje ir, kad iniciatoriai duotų atsakymus, kaip jie įsivaizduoja tą padaryti“, – pirmadienį Eltai teigė laikinosios partijos pirmininkės pareigas einanti Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Visuomet esame už stipresnę gynybą ir didesnį finansavimą. (...) Tačiau turi būti tam tikras aiškumas. Žinia paleista, bet trūksta konkretaus turinio. Yra ne tik svarbu paskelbti deklaraciją, kad svarbu (didinti finansavimą krašto gynybai – ELTA), bet ir nuoširdžiai pasakyti, kokiu būdu tai bus pasiekta“, – tęsė ji.
Taip pat laikinoji TS-LKD pirmininkė pažymėjo sutarimo tarp parlamentinių partijų svarbą.
„Čia reikalingas ir platus sutarimas, kaip mes tą darysime. Žinoma, dabar jau iniciatorių rankose yra kviesti ar nekviesti kažkokiems sutarimams. Tačiau, mūsų galva, tarppartinis susitarimas turėtų būti peržiūrimas“, – akcentavo R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Penktadienį posėdžiavusi VGT sutarė 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai skirti 5-6 proc. nuo BVP kasmet. Šalies vadovo Gitano Nausėdos teigimu, per minėtą ketverių metų laikotarpį turėtų būti išlaikytas 5,5 proc. BVP finansavimo lygis.
Prezidentas nurodė, kad tokį finansavimą gynybai galima pasiekti perskirsčius šalies resursus, tačiau pažymėjo būtinybę vengti mokesčių didinimo.
„Labai nenorėčiau, kad didesnis krašto apsaugos finansavimas gyventojų būtų siejamas su didėjančia mokesčių našta. Manau, kad šito privalome išvengti“, – akcentavo G. Nausėda.
Papildomi asignavimai, VGT sprendimu, reikalingi, norint iki 2030 m. Lietuvoje suformuoti kariuomenės diviziją.
Tiesa, vienas koalicijos lyderių, „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis tikina – VGT sprendimai yra neracionalūs ir neįgyvendinami. Anot jo, nėra aiškūs papildomo finansavimo šaltiniai. Todėl, nurodė politikas, jo vedama „aušriečių“ frakcija Seime siūlymų dėl finansavimo krašto apsaugai didinimo nepalaikys.
Po spalį vykusio VGT buvo konstatuota, jog su dabartiniu finansavimu divizija negalės pasiekti pilno operacinio pajėgumo iki sutarto termino.
VGT pritarė siūlymui formuoti nacionalinę kariuomenės diviziją dar 2023 m. gegužę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!