Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
„Tiktoke“ patys paaugliai platino vaizdus iš buvusių Sporto rūmų prieigų ir vidaus. Po kaukėmis besislapstantys nepilnamečiai parodė, ką veikia, patekę į vidų. Ir visa tai Turto bankui sugriežtinus patekimą į apleistą pastatą, kai buvo priimtas sprendimas stiprinti apsaugą – prie Sporto rūmų palikti apsauginius.
Per savaitę paaugliai iškūlė dvylika langų. Turto bankas sako – nuostoliai dar skaičiuojami, bet jie didėja. Nepilnamečiai pagaliais šoko prieš apsaugos darbuotoją, sudaužė jo tarnybinę mašiną. Policija skelbia per savaitgalį sulaukusi dvylikos pranešimų dėl paauglių daromos žalos. Jiems pavyko sugadinti ir pastato apsaugos signalizaciją.
Užfiksuotame paauglių įraše vienas vaikinas kitą drąsina nebijoti, esą, įvykdžius nusikaltimą, spės pasprukti. Tačiau pabėgti pasisekė ne visiems. Pro šalį važiavęs vilnietis įamžino, kaip policija vieną po kito sulaiko nepilnamečius nusikaltėlius.
„Sulaikėm, kiek šiam momentui turiu informacijos, 17 nepilnamečių, didžioji dalis jų yra iki 14 metų amžiaus. Tai natūralu – duomenys jų užfiksuoti, jie perduoti tėvams“, – praneša Vilniaus policijos vadas Renaldas Žekonis.
„Dominuoja Vilniaus miesto gyventojai, yra keletas Vilniaus rajono gyventojų. Šeimos, mūsų žiniomis, nėra probleminės, kurios mums kėlė klausimų, bet dabar, matyt, jau tų problemų ir šeimos, ir vaikai turės“, – teigia policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Kasdien mato ginkluotus paauglius
Neoficialiai – nusikaltimo vietoje veikia pačių paauglių sukurta grupuotė „centriniai“.
„Visus pranešimus, kuriuos gavome, tai apie naujus paauglius. Tiesa, yra jaunesnių, jauniausias – 12 metų. Yra ir globojamų vaikų, tai jie yra perduoti įstatiminiams atstovams. Yra vienas, kuris buvo perduotas seneliui“, – kalba Vilniaus vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Gedas Batulevičius.
Mažiau nei metus Lietuvoje gyvenantis ukrainietis Rostislavas pro nusikaltimo vietą važinėja dažnai. Sako – kasdien matantis kastetais, lazdomis ir grandinėmis apsiginklavusius paauglius.
„Ten yra apleista automobilių stovėjimo vieta, jaunimas vadina „kriokliu“. Tarpusvyje kažką aiškinasi. Aš ten nesirodau. Jie ten „bytomis“ ir grandinėmis ginkluoti. Aš pats ten gyvai mačiau. Kažko jie ten nepasidalija su čigonais, ir ten buvo ruošiamasi muštynėms, vaikinai turėjo grandines ir kastetus. Tai visai“, – pasakoja ukrainietis.
Rostislavas įtaria, kad tie patys renkasi ir prie apleistų Sporto rūmų. Jie grasina praeiviams susidoroti. Įbauginti ir turistai. Teisėsaugininkų kontrolei slystant iš rankų kantrybės netenka ir vidaus reikalų ministrės bendražygiai – konservatorius Vytautas Juozapaitis viešai ragina teisėsaugininkus tvarkytis savo kieme.
Baudas mokės tėvai
Tik štai vidaus reikalų ministrė rami. Ji skuba girtis, kad nusikaltimų mažiau.
„Ką labai svarbu paminėti, kaip žmonės jaučiasi, ir kaip visuomenė. Apie 90 procentų pagal mūsų apklausas rodo, kad savo gyvenamojoje aplinkoje žmonės jaučiasi saugūs“, – tikina vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Bet kai kurie vilniečiai sako priešingai, matė čia įsiutusius paauglius, kur po savaitgalio mėtosi švirkštai ir maišeliai su klijų likučiais:
„Chuliganiškas gal net truputėlį elgesys. – Ką jie darė? – Tiesiog cypavo, lakstė, kai kurie net ar cigaretes, ar kažkokiais dalykais dalinosi čia, kažkokie pykčiai, ar ten tokie žaidimai. Tai nebuvo kažkaip jaukiai atrodanti situacija.“
„Jeigu paaugliai užpuola žmones, tai kur čia saugu.“
Už paauglių nusikaltimus atsakomybę, kaip aiškina pareigūnai, prisiims ir baudas mokės tėvai. Tiesa, kol kas policija aiškinasi, kas it magnetas traukia vaikus į avarinės būklės pastatą: ar adrenalino stoka, ar kitos priežastys.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.