Lenkijos ūkininkai blokuoja pasienį su Ukraina ir protestuoja prieš pigesnių ukrainietiškų grūdų srautą į Lenkiją. Protestus skatina ir rusų propaganda.
Pigūs ukrainietiški grūdai, užauginti nesilaikant europinių reikalavimų, esą Lenkijoje smukdo grūdų kainas iki lygio, kai patiems lenkams juos auginti tapo nuostolinga.
Blokuos Vią Baltiką
Protestais prie Ukrainos sienos ir grūdų išpylimais iš vagonų Lenkijos ūkininkai neapsiribos. Jie jau blokuoja greitkelį į Vokietiją ir ruošiasi stoti ant kelio ir į Lietuvą.
Jau kovo pirmąją, penktadienį, nuo 10 val. ryto Lenkijos ūkininkai kartu su muitinės ir mokesčių inspekcijos pareigūnais visai savaitei grasina užtverti Via Baltika kelią į Kalvariją ties buvusiu Budzisko punktu. Tai – pagrindinė magistralė, jungianti Lietuvą su Europa.
Lenkai piktinasi, kad ukrainiečių vairuotojai, vežantys grūdus į Lietuvą, Latviją ir Estiją, dalyvauja savotiškoje karuselėje. Esą įvežę į Lietuvą suklastoja dokumentus, neva grūdai ar iš jų sumalti miltai – ES kilmės, ir grįžta jų parduoti į Lenkiją, taip apeidami Lenkijos vyriausybės įvestą draudimą prekiauti Lenkijoje ukrainietiškais grūdais.
„Krovininių automobilių eismas gali būti apsunkintas, gali susidaryti net 12 valandų kamščiai. Tai – vienintelė mums likusi protesto forma, kuri įrodytų, kad ukrainietiški grūdai grįžta į Lenkiją per Lietuvą“, – paaiškino Lenkijos ūkininkas Karol Pieczynski.
Vežėjai nerimauja
Išgirdę apie lenkų ūkininkų planuojamą kelio blokadą Lietuvos pasienyje, jau nerimauja Lietuvos vežėjai.
„Labai didelis nerimas, jei ūkininkai savaitę stabdys eismą, mūsų kaip tranzitinės šalies sąvoka prapuola. Bus Baltijos kelias nuo Kalvarijos iki Helsinkio“, – tvirtino „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas.
Beje, grasinantys stabdyti eismą Via Baltikoje lenkų ūkininkai visgi mėgina raminti, kad visiškai kelio į Lietuvą savaitei neužblokuos. Kairiąja eismo juosta leis nestojant judėti lengviesiems automobiliams ir autobusams.
Lenkijos ūkininkai prašo kelių blokadoje dalyvauti Lietuvos žemdirbius ir tikrinti, kokius grūdus ir jų produktus vežėjai gabena iš Lietuvos į Lenkiją.
„Labai tikimės Lietuvos ūkininkų pagalbos. Lenkijos pusėje tikrinsime, kas įvažiuoja į Lietuvą. Lietuviai galėtų stovėti kitoje kelio pusėje ir kontroliuoti, kas įvežama į Lenkiją, ar grįžta prekės pas mus“, – prisijungti skatino ūkininkas K. Pieczynski.
Tačiau Lietuvos ūkininkai prisijungti prie lenkų organizuojamos kelio blokados neskuba.
„Organizuoja ne organizacijos, o pavieniai ūkininkai, sudėtinga žinoti, su kokiais šūkiais, reikalavimais bus [protestuojama]“, – teigė Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas.
Protestuoja ir kitur
Panašiai kalba ir grūdų augintojų asociacijos vadovas, ragindamas ne ūkininkus blokuoti kelius, o Lietuvos muitininkus tikrinti, kokie grūdai į Lietuvą atkeliauja.
„Visų pirma, problema yra rusiški grūdai, kurie laisvai keliauja iš Rusijos per Lietuvą ir į Lietuvą“, – pridūrė Aušrys Macijauskas.
Prieš mėnesį Vilniuje protestavę Lietuvos ūkininkai reikalavo uždrausti bent rusiškų grūdų importą. Latvijos parlamentas tokį sprendimą jau priėmė, tačiau Lietuvos žemės ūkio ministerija ruošiasi tik apsunkinti rusiškų grūdų importą tikrinimo procedūromis.
„Jei daug tokių pažeidimų pasitvirtintų, turbūt būtų pagrindas kelti klausimą dėl uždraudimo apskritai. Vienas dalykas yra uždrausti importą, kitas dalykas – uždrausti tranzitą. O tranzitui yra tarptautiniai įsipareigojimai“, – dėstė žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus.
Nepatenkinti sunkėjančiomis ūkininkavimo sąlygomis, ūkininkai pastarosiomis dienomis protestuoja ir Vakarų Europoje. Anksčiau Paryžiuje, žemės ūkio parodoje protestuotojai aršiai pasitiko Prancūzijos prezidentą Emanuelį Makroną.
O protestuotojai pildami srutas, degindami padangas ir traktoriais blokuodami eismą reiškė nepasitenkinimą Briuselyje susirinkusiais bendrijos žemės ūkio ministrais.
Daugiau detalių – aukščiau esančiame vaizdo įraše.