• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europoje toliau plintant koronavirusui, Pasaulinė sveikatos organizacija šios ligos protrūkį jau prilygino pandemijai. Imamasi drastiškų priemonių – Italija paskelbė karantiną, skrydžius pradeda riboti ir kitos šalys, stiprinama sienų kontrolė. Nors protrūkis, tikėtina, Senajame žemyne dar tik įsibėgėja, klausiami apie galimas viruso suvaldymo prognozes specialistai situaciją apibendrina panašiai ir sako, kad reikia viltis geriausio, bet ruoštis blogiausiam. 

669

Europoje toliau plintant koronavirusui, Pasaulinė sveikatos organizacija šios ligos protrūkį jau prilygino pandemijai. Imamasi drastiškų priemonių – Italija paskelbė karantiną, skrydžius pradeda riboti ir kitos šalys, stiprinama sienų kontrolė. Nors protrūkis, tikėtina, Senajame žemyne dar tik įsibėgėja, klausiami apie galimas viruso suvaldymo prognozes specialistai situaciją apibendrina panašiai ir sako, kad reikia viltis geriausio, bet ruoštis blogiausiam. 

REKLAMA

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas profesorius Vytautas Kasiulevičius portalui tv3.lt yra sakęs, kad bandant vertinti galimus viruso suvaldymo scenarijus lemiamu gali būti gegužės mėnesis. 

„Kaip tik tada matysime, kokia yra reali situacija pietų pusrutulyje, nes gegužės mėnuo mūsų platumose ten atitinka lapkritį, kada koronavirusai paprastai pradeda kilti į viršų. Taigi, jei šitas virusas atkartos kitų populiacijoje paplitusių virusų eigą, tai gali taip būti ir su COVID-19“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kartu profesorius atkreipė dėmesį, kad su šiuo virusu situacija yra kiek sudėtingesnė, nes jos inkubacinis laikotarpis yra gana ilgas.

REKLAMA

„Nors mokslininkai jį visaip skaičiuoja, buvo registruotų atvejų ir labai ilgu periodu, bet vidutiniškai laikotarpis trunka apie 5 paras ir klinika nebūna labai išreikšta. Tiems 20 proc. sergančiųjų koronavirusine infekcija, kuriems išsivysto plaučių uždegimai, tai ta klinika išsivysto po penkių dienų ir žmonės realiai pakliūna tiesiai į intensyviosios terapijos skyrių. Taigi prognozuoti įvykius yra labai sudėtinga“, – pastebėjo gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, dabar veikianti schema, siekiant išaiškinti užsikrėtusius, juos izoliuoti ir gydyti yra veiksminga. 

„Taigi pagrindinis darbas yra susijęs su žinojimu, iš kur žmonės atvyko. Ką toliau matysime, kiek virusas išplis, sunku pasakyti. Jei prasidės tokie plaučių uždegimai, kurie nepaaiškinami, tai rodytų, kad infekcija gana paplitusi. 

Vis dėlto spėčiau, kad ateityje ta infekcija greičiausiai kartu su gripu bus didelis galvos skausmas sveikatos apsaugos sistemai. Norisi tikėtis, kad mirštamumo rodikliai šiek tiek sumažės. Juo labiau kad, kaip minėjau, gal dalis yra tokių susirgimų, kurių neregistruojame, tad tiksliai nežinome, kiek yra tų lengvų susirgimų. Jei atsiras daugiau tokių atvejų, tai ir mirštamumo rodikliai bus geresni“, – sakė V. Kasiulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis priminė, kad iš esmės pradėjus plisti bet kokiai infekcijai visuomenėje mirštamumo rodikliai būna aukšti, tačiau vėliau jie pradeda mažėti.

„Taigi turime didelį iššūkį šiam pavasariui ir greičiausiai rudeniui. Ir koks bus tas sezonas, priklausys, kaip dabar pasiruošime, kaip ieškosime galimybių ieškoti moderniausio gydymo, jei jis pasirodytų pasaulyje. Dar kol kas vyksta tyrimai, yra daug klaustukų. Tiesiog kol kas reikėtų įprasti kiek kitaip organizuoti gyvenimą“, – sakė gydytojas.

REKLAMA

Pavojingiausias atstumas – iki metro

Kalbėdamas apie galimas viruso suvaldymo prognozes, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas sakė manantis, kad protingiausiai šiandien kalba tie, kurie sako, kad reikia tikėtis geriausio, o ruoštis blogiausiam. 

„Yra svarstoma, kad galbūt pasikeitus sezonui ir atšilus orams koronaviruso aktyvumas sumažės, bet taip gali neatsitikti. Taip kad reikia ruoštis blogiausiam. Gal viruso plitimas ir sulėtės, bet klausimas, ar jo plitimas pasibaigs, ar jis pereis į sezoninį virusą. 

REKLAMA

Tačiau ką bešnekėtume, vėl apsuksime ratą, kad viskas priklauso nuo žmonių elgesio, nes ir pirminis išplitimas priklausė nuo jų elgesio. Matoma, kad net ir kardinalių priemonių nepakako užkirsti kelią viruso plitimui, bet, nereiškia, kad reikia atsisakyti užkardymo priemonių, nes plitimas bus galingesnis“, – aiškino S. Čaplinksas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar šiuo metu patartų vengti kelionių į užsienį, ULAC vadovas pabrėžė, kad žmonės turėtų pasisaugoti ir suprasti, kad platesni socialiniai kontaktai, ypač dalyvaujant užsienyje renginiuose, uždaruose, kur ypač yra daug žmonių ir įvairių šalių, nesvarbu, ar tai būtų sporto varžybos, ar konferencijos, ar meno renginiai. 

„Kita vertus, nereikia kelti audros stiklinėje ir suvokti, kad pavojingas artimas atstumas yra iki metro, manoma, kad esant didesniam nei dviejų metrų atstumui pavojus tampa labai menkas. Aišku, daug kas priklauso nuo kosėjimo, čiaudėjimo, rankų higienos“, – akcentavo profesorius.

REKLAMA

Jis pridūrė, kad bet kokioje kelionėje pavojai buvo ir bus pradedant nuo to, kad keliaujant labiau atsipalaiduojama, pasikeičia mitybos įpročiai: „O dabar dar prisidėjo ši nauja COVID-19 liga. Dar vienas pavojus yra ir tai, kad žmogus gali patekti į karantiną svetimoje ar savoje šalyje, tad reikia viską labai pasverti.“

Lietuvoje – trys koronaviruso atvejai

Lietuvoje antradienio vakarą patvirtinti du nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Sveikatos apsaugos ministras, Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga trečiadienį surengtoje trumpojoje spaudos konferencijoje informavo, kad susirgusieji – kauniečių šeima, kurie grįžo iš Šiaurės Italijos automobiliu, slidinėję vasario 29–kovo 6 dienomis.

REKLAMA

„Tai – 35–40 metų amžiaus žmonės, vyras ir žmona, nepatenkantys į rizikos amžiaus grupę. Grįžę jie patys užpildė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro formą. Kai atsirado simptomai, sukarščiavo, pasielgė pagal rekomendacijas, išsikvietė greitąją pagalbą, buvo nugabenti į ligoninę, atlikti tyrimai ir tokiu būdu patvirtinti atvejai.

Toliau pradėtas židinio epidemiologinis tyrimas, nustatyti du didelės rizikos kontaktai, specialistai įvertino galimybes tuos kontaktus izoliuoti namuose, sąlygos tam yra tinkamos. Jie turi visą reikiamą informaciją. Pacientų būklė yra patenkinama, jokio sudėtingo gydymo nebūtina. Daugiau kalbama apie stebėjimą, izoliavimą. Susirgusieji yra izoliuoti Kauno klinikinėje ligoninėje“, – kalbėjo A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 dieną iš Italijos grįžusiai 39-erių šiaulietei.

Dar prieš pasitvirtinant naujiems koronaviruso atvejams, antradienį visoms šalies savivaldybėms nurodyta pasiruošti izoliavimo patalpas.

Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), jos skirtos ligoniams ir žmonėms, įtariamiems, kad serga, taip pat turėjusiems sąlytį su ligoniu ar galimai sergančiuoju, tuo atveju, jeigu jų gyvenamosios patalpos neatitinka higienos sąlygų ir nėra galimybės izoliuotis nuo kitų kartu gyvenančių žmonių.

REKLAMA

Tokį sprendimą antradienį priėmė Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras (VESOC), reaguodamas į naujojo koronaviruso (COVID-19) keliamas grėsmes.

Dėl koronaviruso Užsienio reikalų ministerija (URM) antradienį atnaujino kelionių rekomendacijas – siūloma atsisakyti kelionių į Ispaniją, Prancūziją, Vokietiją bei visą Italiją. Iki šiol buvo siūloma nevykti į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą.

REKLAMA

Koronaviruso prevencijai iš valstybės rezervo Vyriausybė kovo 10 dieną skyrė 1,24 mln. eurų.

Šios lėšos skiriamos SAM asmeninėms apsaugos priemonėms – respiratoriams (80 tūkst. vienetų), rankų dezinfekavimo priemonėms (100 tūkst. litrų) – įsigyti.

Siekiant suvaldyti koronaviruso grėsmes, Vyriausybė vasario 26 dieną paskelbė ekstremalią situaciją. Tą pačią dieną iš Vyriausybės rezervo skirta 150 tūkst. eurų papildomoms apsaugos priemonėms įsigyti.

REKLAMA
REKLAMA

Antradienį buvo paskelbtos ir naujos rekomendacijos darbdaviams, siūlant veiklą organizuoti nuotoliniu būdu.

***

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų