Lauko temperatūrai siekiant vos vieną laipsnį šilumos, dešimtiems tėvų grupė prie prezidentūros pastato kelioms minutėms nusiavė batus. Tai jie darė antrą kartą, siekdami atkreipti prezidento Gitano Nausėdos dėmesį į tai, galimybių pasas esą diskriminuotų vaikus ir sukeltų psichologinių problemų ypač jautriai paauglių amžiaus grupei.
Pirmąjį kartą dialogą protestuotojams su prezidentūra užmegzti pavyko – vyriausioji G. Nausėdos patarėja Irena Segalovičienė, kuri pakvietė protestuojančias mamas pasikalbėti su prezidentūros atstovais, todėl trečiadienį buvo tikimąsi sulaukti panašaus scenarijaus.
Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakojo tėvus į trečiąją protesto akciją subūrusi Šilalės rajono tarybos narė ir „valstiečių“ šio rajono skyriaus pirmininkė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė, Vyriausybė su protestuotojais nesirengia kalbėtis, todėl dar kartą prašo prezidento pagalbos.
„Uždekime šviesą prezidentui veikti, nes Vyriausybė nieko nedaro ir nesikalba. Tikimės, kad prezidentas pradės kažką daryti. Tai yra normalus demokratinėje šalyje lūkestis, nes ši Vyriausybė nesikalba su niekuo – nė su jokia protestuojančia grupe, nes jai nerūpi. <…> Prezidentas turi galių ir mes tą žinome. Jis gali sustabdyti Vyriausybę“, – kalbėjo ji.
Ji taip pat nurodė, kad tai gali būti ne paskutinis protestas.
„Tai nebus paskutinis protestas, nebent jau šiandien prezidentas imtųsi veiksmų ir mums nebus, dėl ko protestuoti. Jeigu protestuoti bus dėl ko, jeigu ir toliau bus vykdoma tokia segregacinė, diskriminacinė politika vaikų atžvilgiu, tai neišvengiamai, nes kažkas turi stoti už Lietuvos vaikus“, – BNS sakė akcijos organizatorė.„Nesvarbu, kad mūsų čia nėra didelis būrelis, bet už mūsų nugarų yra tūkstančiai“, – pridūrė ji.
Trečiadienį Daukanto aikštėje ant pašalusios žemės degė simbolines žvakes, o rankose laikytus baltus balionus – susprogdino.
„Balionus atsinešėme kaip atsaką ministrui Dulkiui, nes ji praėjusią savaitę užuot su mumis susitikęs spaudai prikomentavo, kad „šios mamoms žaidžia su sprogmenimis“. Norėdami dar kartą pasakyti, kad mūsų protestai yra taikūs, kreipiamės į jį: gerbiamas ministre, nesprogdinkite mūsų vaikų vaikystės. Mes atsinešėme baltus balionus kaip taikos simbolį ir jį norime susprogdinti“, – aiškino V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Kai kurie akcijos dalyviai rankose laikė plakatus: „Prezidente, mūsų vaikai laukia tikrų Kalėdų ir Naujųjų ateinančių, ir daugybės kitų metų, o ne QR Kalėdų ir Naujųjų“, „LT prezidente, tu gali grąžinti LT Konstituciją, atšaukti GP“.
Proteste netrūko ir mamų ašarų
Akcijos dalyvė, nurodžiusi dalyvaujanti visuose rengiamuose protestuose prie Vyriausybės sprendimus, teigė nesuprantanti, kodėl valdantieji ir toliau tęsia „žmonių segregaciją“.
„Eisiu tol, kol pasibaigs ši beprotybė Lietuvoje. Protestuotoju dėl visko – dėl laužomos Konstitucijos, dėl neteisybės Lietuvoje, dėl melo, kuris yra skleidžiamas, dėl vaikų“, – šluostydamasi ašaras sakė moteris
Kita protestuotoja nurodė į protestą atvykusi ne tik dėl galimybių paso, bet ir dėl „genderinės ideologijos, kuri sparčiai plinta tarp vaikų kaip mada".
„Mano sūnaus šeimoje yra didžiulė tragedija – šešiolikos metų dukra pareiškė esanti lesbietė. Pareiškė tėvams, kad jei nepripažins jos tokios, kokia ji yra, išeis iš namų. Tai yra maras. Nesuprantu, kodėl jie ir toliau lenda prie mūsų vaikų, kodėl nusprendė skiepyti juos. Aš šiandien verkiau visą naktį“, – teigė ji.
Akciją palaikė ir Seimo nariai
Prie protestuotojų prisijungė ir Lietuvos šeimų sąjūdžio atstovas Arvydas Daunys, prieštaringai vertinamas ir aktyviai prieš valdančiųjų politiką pasisakantis Grafas Liutkevičius.
Tarp pasiryžusiųjų ant šlapio grindinio stovėti basomis, lauke esant vos porai laipsnių šilumos, buvo ir Seimo nariai, opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai Dainius Kepenis bei Valius Ąžuolas.
Naujienų portalui tv3.lt V. Ąžuolas teigė prisijungęs prie protesto akcijos, nes tiki, kad G. Nausėda atsilieps į mitingo dalyvių bei Seimo narių, nepalaikančių galimybių paso, argumentus.
„Prezidentas gali greičiausiai išjungti galimybių pasą, kuris prieštarauja Konstitucijai. Kaip Seimo nariai, mes savo žingsnį padarėme – skundą dėl galimybių paso padavėme į teismą, bet svarstymo terminas labai ilgas, o mes tiek laukti negalime. <…> Ar išvis galime turėti kokią viltį, kad Vyriausybė pakeis savo poziciją? Ji nekeičia, bet Konstituciją trypia toliau“, – kalbėjo jis.
Viešai išplatintame kvietime Basos mamos taip kvietė ir kitų miestų gyventojai kviečiami tokias pat akcijas tuo pačiu metu rengti visoje šalyje prie savivaldybių.
Praėjusią savaitę basos mamos surengė du protestus
Praėjusią savaitę basos mamos protestavo prie Vyriausybės ir prezidentūros pastato.
Pirmąją akcijos dieną prie jų prisijungė ir praeiviai vyrai, teigiantys, kad dėl vaikų gerovės yra pasirengę padaryti bet ką.
„Noriu paraginti visus tėvelius, kurie turi nelegalų ginklą. Ginkite savo vaikus visomis įmanomomis priemonėmis. Mūsų vaikai ir Konstitucija yra neliečiami! Jie yra mūsų vaikai, mes juos auginame. Mūsų moterys juos gimdė ir mes tikrai jų neatiduosime jokiems cheminiams eksperimentams!“, – prie Vyriausybės pastato išdidžiai kalbėjo vienas iš tėvų.
Netrukus suorganizuota ir antroji akcija prie prezidentūros – siekiant, kad jų žinutę išgirstų ir prezidentas Gitanas Nausėda. Regis, jiems pavyko, kadangi dar nė neprasidėjus protestui, į prezidentūros kiemą išėjo vyriausioji G. Nausėdos patarėja Irena Segalovičienė, kuri pakvietė V. Jankauskaitę ir kitas protestuojančias mamas pasikalbėti su prezidentūros atstovais.
Su dviem jo patarėjais kalbėjome apie visą šią situaciją, apie tai, dėl ko mes protestuojame. <…> Reaguodami į laišką jie panoro pasikalbėti, išgirsti mūsų argumentus. Nurodėme, kad prezidento reakcijos reikėtų greitos. Prezidentui reikės apsispręsti, kokią nuomonę jis palaiko.
Tikimės, kad šiandien jo poziciją išgirsime viešai, nes kol kas mes jokios pozicijos neišgirdome, tik buvome išklausyti“, – sakė V. Jankauskaitė, pridurdama, kad tiki, jog prezidentas kuo greičiau imsis veiksmų.
„Aš tikrai tikiu prezidentu. Nebūtume čia, jei juos netikėtume“, – po susitikimo su prezidento komanda sakė ji.
Nauja galimybių paso tvarka
Praėjusią savaitę Vyriausybė įtvirtino, kad galimybių pasas nuo gruodžio 28 dienos bus išduodamas vaikams ne nuo 16 metų, o nuo 12 metų amžiaus, mat tokio amžiaus vaikai jau gali būti skiepijami. Vaikai galimybių pasą taip pat galės gauti testuodamiesi.
Kartu Vyriausybė apsisprendė dėl galimybių paso galiojimo laiko – nuo gruodžio 28-osios galimybių pasas gyventojams galios tik 7 mėnesius nuo antrojo skiepo atlikimo datos, po to galimybių paso nebus galima pratęsti nepasiskiepijus trečią kartą. Galimybių paso galiojimas po septynių mėnesių pasibaigs tik pilnamečiams asmenims, kadangi asmenys iki 18 metų dar neturi galimybės pasiskiepyti stiprinančiąja doze.
„Nuo gruodžio 28 dienos nustatomas galimybių paso galiojimo terminas – 7 mėnesiai, arba 210 dienų po pilnos vakcinacijos. Noriu atkreipti dėmesį, kad galiojimo terminas nebus taikomas revakcinuotiems asmenims, kurie turėjo trečiąją dozę, taip pat asmenims iki 18 metų“, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Svarbu tai, kad galimybių pasas vaikams nebus reikalingas formaliajam ir neformaliajam ugdymui. Taip pat nuspręsta keisti galimybių paso išdavimo tvarką – jo nebebus galima gauti atliekant greitąjį antigeno testą. Nuo gruodžio 1-osios gauti galimybių pasą būtų galima tik atlikus PGR testą.
PGR tyrimas galiotų 72 valandas. Vyriausybė taip pat pritarė, kad nuo gruodžio 1-osios po teigiamo serologinio antikūnų testo galimybių paso galiojimo laikas būtų pratęstas ir nuo koronaviruso paskiepytiems žmonėms, ne tik persirgusiems. Vyriausybė ketina užtikrinti serologinių antikūnų tyrimų kompensavimą valstybės lėšomis, kad bent kartą jį būtų galia atlikti nemokamai.